Categories: Aktualności

100 wypadków dziennie w polskich szkołach i coraz więcej hejtu

Każdego dnia w roku szkolnym 2022/23 w polskich szkołach i placówkach dochodziło średnio do 100 wypadków – to w sumie 25 716 zdarzeń. Większość wypadków nie była groźna, ale zdarzyło się 5 śmiertelnych. Szkolne zespoły powypadkowe, które analizowały wypadki uznały, że do ponad 99% zdarzeń doprowadziły dzieci – umyślnie lub nieumyślnie. 

2 września dla ponad 5 mln dzieci rozpocznie się nowy rok szkolny. Z tej okazji eksperci rankomat.pl sprawdzili, jak wygląda poziom bezpieczeństw w szkołach w Polsce. Według danych publicznych z portalu dane.gov.pl w roku 2022/23 w szkołach i innych placówkach zdarzyło się 25 716 wypadków – z czego 109 ciężkich i 5 śmiertelnych. To o 2221 wypadków więcej niż we wcześniejszym roku szkolnym. W roku szkolnym 2022/23 do szkół uczęszczało ponad 5,1 mln dzieci, co oznacza, że w minionych 2 latach ok. 0,5% dzieci    chodzących do placówek oświatowych miało wypadek. W skali całego roku szkolnego oznacza to, że dziennie dochodziło średnio do 100 niebezpiecznych zdarzeń z udziałem dzieci.   

Polskie szkoły są obecnie o wiele bardziej bezpiecznym miejscem, biorąc pod uwagę wypadki, niż to miało miejsce dekadę temu. W roku szkolnym 2014/2015 doszło w nich do ponad 70 tysięcy niebezpiecznych zdarzeń. Ta liczba spadła w kolejnych latach, by minimum osiągnąć w pandemicznym roku szkolnym 2020/2021, w którym z powodu zamknięci placówek oświatowych było 10,8 tys. wypadków. W ostatnich latach liczba wypadków zaczęła znów rosnąć – jest to efekt rosnącej liczby dzieci, które uczą się w szkołach.   

Śląskie rekordzistą, najbezpieczniej w lubuskim  

Największa liczba wypadków w roku szkolnym 2022/23 wydarzyła się w województwie śląskim (4598 wypadków), a najmniejsza w województwie lubuskim (474 wypadki). Trzeba jednak pamiętać, że w województwie śląskim mieszka ponad 4,4 miliona ludzi, a w województwie lubuskim ponad 975 tysięcy. 

Placówki, w których najczęściej dochodzi do wypadków to w kolejności: szkoła podstawowa (18 629 wypadków), technikum (2789 wypadków), liceum ogólnokształcące (2718 wypadków). Jeśli chodzi o miejsce, to najczęściej do wypadków dochodziło na sali gimnastycznej (13 501), na boisku (3276) i w ciągach komunikacyjnych (3188) 

Po każdym wypadku w placówce zespół osób ustala przyczynę zdarzenia. Najczęstszą przyczyną wypadków w roku szkolnym 2022/23 była nieuwaga ucznia (13 145 wypadków). Na drugi miejscu znalazła się inna przyczyna (4876), czyli zdarzenia, które trudno sklasyfikować, a na trzecim działania nieumyślne ucznia (3772). Działania nieumyślne innych osób spowodowały 1658 wypadków. Te dane pokazują, że w ponad 99% przypadków to uczniowie doprowadzali do wypadków w szkołach – umyślnie lub nieumyślnie. 

Analizy wykazały, że brak lub niedostateczny nadzór nad uczniem był przyczyną tylko 9 wypadków w ciągu roku szkolnego 2022/23, zły stan techniczny wyposażenia, sprzętów odpowiadał za 10 wypadków, a zły stan techniczny obiektów za 6. 

Hejt staje się większym problemem niż wypadki  

Udział w wypadkach to nie jedyny zagrożenie, które czyha na dzieci w szkołach. Coraz większym problemem nie jest złamana ręka na boisku szkolnym czy wybity ząb na korytarzu, ale hejt i związana z nią przemoc rówieśnicza. Według Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w 2023 aż 46% dzieci w wieku od 11 do 17 lat padło ofiarą przemocy ze strony innych dzieci. Ten odsetek rośnie do 66% przy pytaniu, czy dzieci kiedykolwiek doświadczyły tego typu przemocy. 

Dziewczynki i chłopcy mają podobne doświadczenia z przemocą rówieśniczą – w 2023 roku doświadczyło jej 48% dziewczynek i 44% chłopców. Przemoc rówieśnicza nieco rzadziej występuje na wsi (43% dzieci) niż w mieście (50% dzieci). 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę porównała, jak kształtowały się wskaźniki przemocy rówieśniczej na przestrzeni lat. Przemocy fizycznej doświadczyło w 2013 roku 41% nastolatków, a w 2023 roku 48% nastolatków. Jeśli chodzi o przemoc psychiczną, to jej ofiarami w 2013 roku było 28% osób, a w 2023 już 44% osób. 

Raport Ogarnij Hejt 2023 (Instytut Lema i Uniqa) wskazuje, że w 2022 roku 29% uczniów przejmowało się internetową formą hejtu, a 71% przejmowało się hejtem na żywo. W 2023 roku internetową przemocą przejmowało się 40% uczniów, a tą na żywo 60%. Rośnie także odsetek dzieci, które uważają, że potrzebują pomocy w związku z internetowym hejtem – z 13% w 2022 roku do 27% w 2023 roku. 

Odpowiedź na szkolny hejt w Norwegii 

Znęcanie się psychiczne i fizyczne w szkołach występuje na całym świecie. W lipcu 2023 roku UNESCO zaapelowało w liście otwartym do ministrów edukacji i cyfryzacji o wprowadzenie zakazu używania smartfonów w szkołach. W raporcie Technologia w edukacji autorzy wskazują, że nawet obecność smartfonu w pobliżu ucznia może powodować rozproszenie uwagi, co przekłada się na gorsze wyniki w nauce. Smartfony bardzo negatywnie wpływają na relacje międzyludzkie. 

W związku z listem UNESCO w wielu norweskich szkołach zaczął obowiązywać zakaz używania smartfonów. Norweski Instytut Zdrowia Publicznego sprawdził, czy to wpłynęło na dobrostan uczniów. Okazało się, że liczba wizyt uczniów u specjalistów ds. zdrowia psychicznego spadła o 30%. Uczniowie rzadziej spotykają się z nękaniem oraz zastraszaniem – u chłopców to spadek o ok. 43%, a dziewczynek o 46%. 

Polisa NNW a bezpieczeństwo dziecka w szkole 

Na początku roku szkolnego rodzice dostają w szkole informację, że ich dziecko może być objęte grupowym ubezpieczeniem NNW, w ramach którego ubezpieczony może otrzymać świadczenie za doznane wypadki czy uszkodzenia ciała. Warto pamiętać, że szkolna NNW nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym.  

Rodzice sami mogą zdecydować, czy wykupią szkolne NNW, czy ubezpieczą dziecko indywidualnie. Okazuje się, że obie opcje mogą się między sobą różnić przede wszystkim zakresem ochrony oraz sumami wypłacanych świadczeń w razie wypadku lub innego zdarzenia. Samodzielnie znaleziona polisa, oprócz wsparcia przy urazach fizycznych, może wspierać dziecko także przy problemach psychicznych oferując np. konsultacje u psychologa. Dlatego na początku roku szkolnego warto przejrzeć warunki proponowane przez szkołę i porównać je z innymi dostępnymi na rynku, bo może się okazać, że w tej samej cenie da się znaleźć lepszą ofertę – mówi Wojciech Piesta, ekspert ds. produktów ubezpieczeniowych rankomat.pl.  

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Pakiet Medyczny od Allianz Partners – nowa oferta VeloBanku

VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…

17 godzin ago
  • Aktualności

Wielki finał turnieju „Z Orlika na Stadion” – sponsorem wydarzenia PZU

W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…

17 godzin ago
  • Aktualności

UNIQA promuje ubezpieczenia korporacyjne w nowej kampanii reklamowej

Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela.    Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…

20 godzin ago
  • Aktualności

Dom Max – pakiet ubezpieczeń, który odpowiada także na potrzeby wynajmujących i najemców

Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…

2 dni ago
  • Top temat

Połączona Vienna Life wprowadza na rynek pierwsze produkty

„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…

2 dni ago
  • Aktualności

Dbanie o zdrowie przynosi korzyści – Generali startuje z nową kampanią

Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…

3 dni ago