Aktualności

1000 zł. Taką karę dostaniesz za opóźnienie w rejestracji samochodu

Od nowego roku właściciele samochodów, którzy nie zarejestrują swoich aut w terminie otrzymają karę w wysokości 1000 złotych. Sankcja będzie nakładana w drodze decyzji administracyjnej przez starostę, pieniądze trafią do budżetu powiatu.

30-dniowy termin na złożenie wniosku o rejestrację pojazdu

Za opóźnienie w przerejestrowaniu samochodu urzędnicy będą nakładać kary w wysokości jednego tysiąca złotych. Prawo określa również, że ukarane będą nie tylko osoby fizyczne, ale również przedsiębiorstwa. Nowe przepisy właśnie pojawiły się w Dzienniku Ustaw.

Kary nie dotyczą dealerów

Podczas prac zadecydowano, że obowiązek ten nie będzie dotyczył nowych samochodów, które będą traktowane jako towar handlowy. Oznacza to, że wysokie  kary nie będą dotyczyć dealerów. Nowe przepisy będą jednak bardzo dużym problemem dla importerów i sprzedawców samochodów używanych.

Od kiedy naliczany będzie termin rejestracji pojazdu?

Jak wynika za litery prawa 30 dniowy termin naliczany będzie od daty zakupu nowego pojazdu na terytorium Polski, albo zakupu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Polski (czyli nabycie pojazdu używanego). Termin ten naliczany będzie również od momentu dopuszczenia przez naczelnika urzędu celno-skarbowego do obrotu pojazdu sprowadzonego spoza Unii Europejskiej, albo sprowadzenia pojazdu do Polski z państwa należącego do UE. Osobę, która posiada auto od zagranicznej osoby fizycznej lub prawnej również będzie obowiązywał 30 dniowy termin rejestracji pojazdu. W tej sytuacji termin naliczany będzie od dnia sprowadzenia pojazdu do kraju. W przypadku wyrejestrowania właściciel auta lub innego pojazdu będzie miał również 30 dni na dopełnienie formalności. Tu urzędnicy uwzględnili takie sytuacje jak m.in. złomowanie, kradzież lub sprzedaż auta za granicę.

Nowe przepisy mają to ukrócić, a surowe kary zmusić do szybszej rejestracji auta

Autorzy zmian podkreślają, iż w obecnie obowiązujących przepisach nie ma określonych konkretnie przepisów. Jak W związku z tym tego rodzaju sankcje przyczynią się do poprawy przestrzegania przez właścicieli pojazdów obowiązku złożenia wniosku o rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu w określonym terminie. Ponadto nowe przepisy wymusza niejako lepsze warunki legalnego obrotu pojazdami na terenie kraju i  uporządkują dane gromadzone w centralnej ewidencji pojazdów. Nowe przepisy to również odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej, która wypominała Polsce brak wdrożenia unijnej dyrektywy 18 września 2000 roku w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Źródło: www.pap.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Magdalena

Recent Posts

Sejm daje zielone światło dla e-Stłuczki 

9 lipca 2025 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej aplikacji mObywatel oraz przepisów dotyczących ubezpieczeń…

4 dni ago

Strategiczne partnerstwo Arval i ARC Europe Polska 

Arval Service Lease Polska i ARC Europe Polska połączyły siły w zakresie kompleksowego wsparcia assistance…

4 dni ago

Bezpieczne podróże i letnie nagrody z AGRO Ubezpieczenia 

AGRO Ubezpieczenia ruszają z wakacyjną promocją, w której każdy klient może połączyć troskę o bezpieczeństwo…

4 dni ago

Rząd reaguje na wzrost stawek ubezpieczeń po powodzi 

Po fali powodzi, która dotknęła południową Polskę, mieszkańcy i samorządy muszą mierzyć się z kolejnym…

4 dni ago

PZU zadba o bezpieczeństwo na trasie Tour de Pologne 

W tym roku PZU ponownie zaangażował się w największe kolarskie wydarzenie w Polsce, jakim jest Tour de…

4 dni ago

Bezpieczeństwo w podróży zaczyna się w domu 

Wakacyjny wyjazd to doskonała okazja do odpoczynku – ale też moment, gdy dom bez opieki…

5 dni ago