Od nowego roku właściciele samochodów, którzy nie zarejestrują swoich aut w terminie otrzymają karę w wysokości 1000 złotych. Sankcja będzie nakładana w drodze decyzji administracyjnej przez starostę, pieniądze trafią do budżetu powiatu.
Za opóźnienie w przerejestrowaniu samochodu urzędnicy będą nakładać kary w wysokości jednego tysiąca złotych. Prawo określa również, że ukarane będą nie tylko osoby fizyczne, ale również przedsiębiorstwa. Nowe przepisy właśnie pojawiły się w Dzienniku Ustaw.
Podczas prac zadecydowano, że obowiązek ten nie będzie dotyczył nowych samochodów, które będą traktowane jako towar handlowy. Oznacza to, że wysokie kary nie będą dotyczyć dealerów. Nowe przepisy będą jednak bardzo dużym problemem dla importerów i sprzedawców samochodów używanych.
Jak wynika za litery prawa 30 dniowy termin naliczany będzie od daty zakupu nowego pojazdu na terytorium Polski, albo zakupu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Polski (czyli nabycie pojazdu używanego). Termin ten naliczany będzie również od momentu dopuszczenia przez naczelnika urzędu celno-skarbowego do obrotu pojazdu sprowadzonego spoza Unii Europejskiej, albo sprowadzenia pojazdu do Polski z państwa należącego do UE. Osobę, która posiada auto od zagranicznej osoby fizycznej lub prawnej również będzie obowiązywał 30 dniowy termin rejestracji pojazdu. W tej sytuacji termin naliczany będzie od dnia sprowadzenia pojazdu do kraju. W przypadku wyrejestrowania właściciel auta lub innego pojazdu będzie miał również 30 dni na dopełnienie formalności. Tu urzędnicy uwzględnili takie sytuacje jak m.in. złomowanie, kradzież lub sprzedaż auta za granicę.
Autorzy zmian podkreślają, iż w obecnie obowiązujących przepisach nie ma określonych konkretnie przepisów. Jak W związku z tym tego rodzaju sankcje przyczynią się do poprawy przestrzegania przez właścicieli pojazdów obowiązku złożenia wniosku o rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu w określonym terminie. Ponadto nowe przepisy wymusza niejako lepsze warunki legalnego obrotu pojazdami na terenie kraju i uporządkują dane gromadzone w centralnej ewidencji pojazdów. Nowe przepisy to również odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej, która wypominała Polsce brak wdrożenia unijnej dyrektywy 18 września 2000 roku w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Źródło: www.pap.pl
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…