Categories: Aktualności

115 tys. odszkodowania dla wdowy od toruńskiej parafii

Proboszcz jednej z toruńskich parafii zapomniał przesłać dokumenty do USC. W efekcie kobieta, która po 10 latach została wdową, nie ma prawa  ani do spadku, ani do renty.  Ślub bowiem w świetle prawa jest nieważny. Kobieta pozwała parafię o odszkodowanie i zadośćuczynienie.
 
Polka i Włoch 12 lat temu wybrali toruńską parafię ze względu na fakt, iż ówczesny wikariusz posługiwał się językiem włoskim. Wszystko pewnie zakończyłoby się dobrze, gdyby nie fakt, że proboszcz, który ma obowiązek w ciągu 5 dni przesłać dokumenty do USC – po prostu o tym zapomniał.
 

Małżeństwo żyło w niewiedzy przez 10 lat, do momentu, kiedy Polka owdowiała

 
W związku z tym, iż małżonkowie mieszkali raz w Polsce raz we Włoszech – wdowie przysługiwała renta po zmarłym mężu w wysokości 60 proc. emerytury należnej jej mężowi. Kobieta po śmierci męża wystąpiła również do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. W trakcie załatwiania formalności na jaw wyszło, iż dokumenty potwierdzające zawarcie małżeństwa w toruńskiej parafii…nigdy nie trafiły do Urzędu Stanu Cywilnego – co oznacza, iż małżeństwo nigdy nie zostało zawarte.
 

Brak zawartego małżeństwa w kontekście prawa cywilnego, oznacza brak spadku i prawa do emerytury

 
Konsekwencją zapominalstwa proboszcza jest fakt, że wdowa straciła nie tylko prawo do spadku po nim, ale również prawo do emerytury po zmarłym mężu. Kobieta złożyła więc pozew przeciwko parafii, żądając odszkodowania i zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. W sumie kobieta walczyła o 400 tys. zł.
 

Sąd przyznał powódce zaniżone odszkodowanie i nie przyznał zadośćuczynienia

 
Sąd Okręgowy przyznał, iż ksiądz dopuścił się rażącego niedbalstwa, oraz brak należytej staranności.  Jego obowiązkiem bowiem jest przesłanie dokumentów w ciągu 5 dni do Urzędu Stanu Cywilnego w celu dokonania wszelkich niezbędnych formalności. W efekcie, według prawa małżeństwo Polki i Włocha nigdy nie istniało. Sąd przyznał powódce odszkodowanie w wysokości 115 tys. zł. jednak zadośćuczynienia nie przyznał, uznając, że w świetle prawa kanonicznego małżeństwo było zawarte –  co oznacza, że nie ma powodu do wypłaty zadośćuczynienia. Wyrok nie jest prawomocny.
 
Źródło: www. bezprawnik.pl
 

Magdalena

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

19 godzin ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

19 godzin ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

19 godzin ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

2 dni ago
  • Aktualności

Nie ryzykuj! Rekordzista ma do zwrotu prawie pięć milionów złotych

Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…

2 dni ago
  • Aktualności

Nowa odsłona akcji edukacyjnej PZU Zdrowie „Dla Kolegi Pytam”

Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…

3 dni ago