Categories: Aktualności

115 tys. odszkodowania dla wdowy od toruńskiej parafii

Proboszcz jednej z toruńskich parafii zapomniał przesłać dokumenty do USC. W efekcie kobieta, która po 10 latach została wdową, nie ma prawa  ani do spadku, ani do renty.  Ślub bowiem w świetle prawa jest nieważny. Kobieta pozwała parafię o odszkodowanie i zadośćuczynienie.
 
Polka i Włoch 12 lat temu wybrali toruńską parafię ze względu na fakt, iż ówczesny wikariusz posługiwał się językiem włoskim. Wszystko pewnie zakończyłoby się dobrze, gdyby nie fakt, że proboszcz, który ma obowiązek w ciągu 5 dni przesłać dokumenty do USC – po prostu o tym zapomniał.
 

Małżeństwo żyło w niewiedzy przez 10 lat, do momentu, kiedy Polka owdowiała

 
W związku z tym, iż małżonkowie mieszkali raz w Polsce raz we Włoszech – wdowie przysługiwała renta po zmarłym mężu w wysokości 60 proc. emerytury należnej jej mężowi. Kobieta po śmierci męża wystąpiła również do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. W trakcie załatwiania formalności na jaw wyszło, iż dokumenty potwierdzające zawarcie małżeństwa w toruńskiej parafii…nigdy nie trafiły do Urzędu Stanu Cywilnego – co oznacza, iż małżeństwo nigdy nie zostało zawarte.
 

Brak zawartego małżeństwa w kontekście prawa cywilnego, oznacza brak spadku i prawa do emerytury

 
Konsekwencją zapominalstwa proboszcza jest fakt, że wdowa straciła nie tylko prawo do spadku po nim, ale również prawo do emerytury po zmarłym mężu. Kobieta złożyła więc pozew przeciwko parafii, żądając odszkodowania i zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. W sumie kobieta walczyła o 400 tys. zł.
 

Sąd przyznał powódce zaniżone odszkodowanie i nie przyznał zadośćuczynienia

 
Sąd Okręgowy przyznał, iż ksiądz dopuścił się rażącego niedbalstwa, oraz brak należytej staranności.  Jego obowiązkiem bowiem jest przesłanie dokumentów w ciągu 5 dni do Urzędu Stanu Cywilnego w celu dokonania wszelkich niezbędnych formalności. W efekcie, według prawa małżeństwo Polki i Włocha nigdy nie istniało. Sąd przyznał powódce odszkodowanie w wysokości 115 tys. zł. jednak zadośćuczynienia nie przyznał, uznając, że w świetle prawa kanonicznego małżeństwo było zawarte –  co oznacza, że nie ma powodu do wypłaty zadośćuczynienia. Wyrok nie jest prawomocny.
 
Źródło: www. bezprawnik.pl
 

Magdalena

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Pakiet Medyczny od Allianz Partners – nowa oferta VeloBanku

VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…

1 dzień ago
  • Aktualności

Wielki finał turnieju „Z Orlika na Stadion” – sponsorem wydarzenia PZU

W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…

1 dzień ago
  • Aktualności

UNIQA promuje ubezpieczenia korporacyjne w nowej kampanii reklamowej

Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela.    Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…

2 dni ago
  • Aktualności

Dom Max – pakiet ubezpieczeń, który odpowiada także na potrzeby wynajmujących i najemców

Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…

3 dni ago
  • Top temat

Połączona Vienna Life wprowadza na rynek pierwsze produkty

„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…

3 dni ago
  • Aktualności

Dbanie o zdrowie przynosi korzyści – Generali startuje z nową kampanią

Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…

4 dni ago