Categories: Aktualności

20 tysięcy złotych odszkodowania za wypadek w windzie

Poszkodowana przewróciła się, bo kabina windy zapadła się 20 cm poniżej poziomu piętra. Za wypadek odpowiedzialna jest spółdzielnia mieszkaniowa w Łodzi, która nie skontrolowała stanu wind ani serwisanta.

 
Mieszkanka Łodzi 16 stycznia 2010 r. doznała urazu kręgosłupa, wsiadając do windy w bloku mieszkalnym. Przewróciła się, bo kabina windy zapadła się 20 cm poniżej poziomu piętra.
 
Według sądu spółdzielnia mieszkaniowa ponosi odpowiedzialność za wypadek*
 
Pomimo, iż spółdzielnia zakwestionowała wypadek, Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi stwierdził, że doszło do wypadku. Potwierdziły go zeznania poszkodowanej, świadków, dokumentacja medyczna oraz wpis w ewidencji awarii i usterek prowadzonej przez przedsiębiorstwo odpowiedzialne za konserwację. O złym stanie windy świadczy też to, że w 2010 r. zaewidencjonowano pięć awarii windy, a w kolejnym już 10. Powołując się na art. 415 kodeksu cywilnego sąd uznał, że spółdzielnia mieszkaniowa ponosi odpowiedzialność za wypadek, ponieważ bo nie zapewniła bezpiecznego funkcjonowania elementów infrastruktury technicznej budynku.
 
Stanowiska sądu nie zmienia nawet fakt, że, że winda była poddawana okresowym badaniom Urzędu Dozoru Technicznego
 
Decyzje wydane przez UDT o dopuszczeniu urządzenia do eksploatacji nie zwalniają jego użytkownika od zapewniania jego bezpiecznej pracy. Jak stwierdził sąd, umowa nie obejmowała zobowiązania wykonawcy do zapobieżenia nagłym awariom. Załącznik do umowy precyzuje wszystkie czynności wchodzące w zakres konserwacji. Inne prace wykonawca zobowiązywał się przeprowadzić na podstawie dodatkowego zlecenia.
 
Zdaniem sądu nawet gdyby umowa zobowiązywała serwis do stałego nadzoru nad sprawnością windy, to zgodnie z poglądem wyrażonym przez Sąd Najwyższy w wyroku z 16 kwietnia 2003 r. (II CKN 1466/00) ponosi odpowiedzialność. Powierzenie czynności osobie trzeciej na podstawie art. 429 k.c., który zwalnia od odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez przedsiębiorstwo trudniące się zawodowo wykonywaniem danych czynności, nie wyklucza odpowiedzialności powierzającego, jeśli szkoda powstała przez jego własne zaniedbanie. Zaniedbanie spółdzielni polegało na nienależytej kontroli stanu wind i sprawdzania, czy przedsiębiorstwo wykonuje swoje obowiązki i czy nie występują nieprawidłowości w pracy dźwigów.
 
Wyrok utrzymał w mocy Sąd Okręgowy w Łodzi
 
*sygnatura akt: III Ca 1199/16
 
Źródło: www.rp.pl

Mateusz

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie domu w Generali najlepsze w rankingu Rzeczpospolitej

Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…

12 godzin ago
  • Aktualności

PZU rusza z kampanią zwiększającą świadomość dotyczącą ubezpieczeń majątkowych

Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…

12 godzin ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

1 dzień ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

1 dzień ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

1 dzień ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

2 dni ago