Słysząc termin „ubezpieczenie OC” większości z nas od razu przychodzi na myśl ubezpieczenie samochodu. A odpowiedzialność cywilna (OC) to szerokie pojęcie i dotyczy także innych zdarzeń i szkód, które możemy wyrządzić innym. Wielu z nas zalało kiedyś sąsiadów, uszkodziło komuś sprzęt sportowy czy stłukło jakiś przedmiot. W większości tych przypadków poszkodowany będzie oczekiwał, że zrekompensujemy mu koszty naprawy czy kupimy zamiennik. Nie zawsze nas na to jednak stać. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.
– Prym wiodą incydenty w domach i mieszkaniach. Najczęściej są to zalania, ale zdarzają się również inne incydenty, w efekcie których niszczone są drogocenne sprzęty sąsiadów. Możemy na przykład upuścić przedmiot z balkonu. Nie można też tracić czujności będąc poza domem. Wyobraźmy sobie sytuację, w której kończymy zakupy, wychodzimy na parking i przez nieuwagę rysujemy wózkiem sklepowym karoserię zaparkowanego samochodu. Od konsekwencji finansowych tych zdarzeń można się jednak ubezpieczyć – mówi Agnieszka Dudek, Regionalny Kierownik Sprzedaży w SALTUS Ubezpieczenia.
Ubezpieczenie to zapewnia wsparcie finansowe w wielu sytuacjach. Oto kilka przykładów spraw obsłużonych przez SALTUS Ubezpieczenia w zeszłym roku.
Dziecko wjechało rowerkiem w Porsche – ubezpieczony spacerował z ulicą z synem, który poruszał się na rowerze dziecięcym. Wystarczyła chwila nieuwagi i dziecko uderzyło w stojące w korku Porsche Cayenne. Efekt: zbity reflektor, dziura w zderzaku, uszkodzone nadkole i zarysowany lakier. Koszt naprawy: 30 tysięcy złotych.
Zalanie gabinetu lekarskiego w piwnicy – ubezpieczony zalał piwnicę, która była wykorzystywana jako gabinet lekarski. Znajdowało się w niej drogie wyposażenie i szkody wyceniono na ponad 16 tys. zł. A przyczyna była błaha – pękł wężyk pod umywalką w łazience w mieszkaniu na parterze.
Zalanie dwóch kondygnacji w bloku – zalanie może przyjąć jednak jeszcze większe rozmiary. W mieszkaniu ubezpieczonego pękł wężyk w kuchni i doszło do zalania aż dwóch mieszkań na niższych kondygnacjach. Straty były znaczące – mnóstwo urządzeń, mebli nie nadawało się do ponownego użytku. Ubezpieczyciel wypłacił łącznie 50 000 zł.
– Jak pokazują przytoczone przykłady, konsekwencje i koszty związane ze szkodą, mogą sięgać kwot rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. W ostatnim przypadku były nawet wyższe niż suma ubezpieczenia, którą wypłaciliśmy w całości. To pokazuje, że nie warto oszczędzać na polisie i czasem wybrać opcję z wyższym limitem odszkodowania. Zwłaszcza że podniesienie sumy ubezpieczenia nie odbija się proporcjonalnie na składce – dodaje Agnieszka Dudek z SALTUS Ubezpieczenia.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest zazwyczaj jednym z elementów polisy mieszkaniowej. Może o nie jednak uzupełnić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Warto o tym pamiętać, ponieważ niektórzy z nas nie posiadają własnego mieszkania i w takim przypadku z reguły nie kupują ubezpieczenia nieruchomości.
Zawierając ubezpieczenie OC w życiu prywatnym otrzymujemy ochronę od konsekwencji finansowych szeregu czynności. W zakres definicji ubezpieczyciela może wchodzić m.in.: posiadanie i użytkowanie nieruchomości bądź mienia, użytkowanie urządzeń gospodarstwa domowego, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi czy posiadanie zwierząt domowych. Warto też pamiętać, że polisa chroni nie tylko osobę ubezpieczoną wymienioną z imienia i nazwiska w umowie ubezpieczenia, ale również jej bliskich, z którymi prowadzi wspólne gospodarstwo domowe.
Źródło: SALTUS Ubezpieczenia
Niestety nieprzewidziane zdarzenia mogą pokrzyżować nawet najlepiej zaplanowane wakacje. Jednak nie każdy wie, że dzięki…
Coraz więcej Polaków wyrusza na wakacyjne trasy motocyklem. Jednak zanim wsiądziemy na dwa kółka i…
PKO Ubezpieczenia w swoim pierwszym raporcie społecznym pokazuje, jak kobiety w Polsce oceniają swój dobrostan.…
Wyniki badania Holiday Barometer 2025 pokazują, że po latach niepewności związanej z pandemią Polacy i…
Fundacja PZU i Fundacja Dr Clown nawiązały współpracę, by nieść radość i wsparcie emocjonalne dzieciom przebywającym…
Intensywne deszcze, wichury i lokalne podtopienia niestety stają się coraz częstsze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega…