Categories: Bezpieczeństwo

Abonament medyczny, czy polisa zdrowotna?

Na rynku ubezpieczeń coraz powszechniejszy jest dostęp do placówek medycznych. Ubezpieczyciele oferując ubezpieczenie medyczne zapewniają swoim klientom dostęp do szybkiej i bezgotówkowej opieki medycznej świadczonej przez wyspecjalizowanych lekarzy na terenie całego kraju. Inaczej jest w przypadku abonamentów medycznych, gdzie czas oczekiwania na wizytę jest o wiele dłuższy.
 

Eksperci zespołu Compensy twierdzą, że niewiele osób wie, czym tak naprawdę różnią się abonamenty medyczne od polis zdrowotnych.
 
Czym różnią się te dwie opcje?
 
Abonamenty sprzedają sieciowe placówki medyczne. Klient, opłacając miesięcznie określoną kwotę, ma dostęp do placówek danego dostawcy. Należy podkreślić, że każda wizyta klienta jest dla takiej placówki kosztem, ponieważ odwrotnie proporcjonalnie wpływa na jej zysk z abonamentu. Inaczej jest w przypadku ubezpieczeń zdrowotnych. Towarzystwo podpisuje umowy z poszczególnymi placówkami medycznymi i płaci im za konkretne świadczenia, a nie „za głowę”.
 
Przykładem na to może być program Compensa Zdrowie z Refundacją. Gwarantuje on bezgotówkowy dostęp do ponad 1000 przychodni na terenie całego kraju, a jeśli osoba ubezpieczona wykona badanie w innej placówce, z poza sieci, może skorzystać z refundacji. W przypadku abonamentu medycznego, wizyty mogą odbywać się wyłącznie w tych poradniach, które objęte są pakietem.
 
Kolejną istotną różnicą między polisą zdrowotną, a abonamentem jest kwestia skierowania. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego w większości przypadków nie ma ograniczeń. Jeśli chodzi natomiast o abonament, badania można odbyć tylko i wyłącznie na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza przyjmującego w placówce, w której został wykupiony abonament.
 
W ramach ubezpieczenia zdrowotnego towarzystwa mogą dać swoim klientom gwarancje terminów, co w przypadku abonamentu nie jest możliwe. Ze względu na ograniczenie się tylko do placówek danej sieci, czas oczekiwania może być znacznie dłuższy.
 
Klienci coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą im na badania z pominięciem propozycji Narodowego Funduszu Zdrowia. Długie kolejki do specjalistów, utrudniony dostęp do konsultacji sprawia, że Polacy wolą zapłacić za abonament medyczny lub za polisę zdrowotną. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto poznać różnice pomiędzy tymi dwiema opcjami.
 
Źródło: www.compensa.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Magdalena

Recent Posts

Bezpieczeństwo w podróży – jak wybrać dopasowane ubezpieczenie turystyczne? 

Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…

3 dni ago

Jak uzyskać odszkodowanie bez danych sprawcy? 

Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…

3 dni ago

Nie każda szkoda z OC – sprawdź, kiedy ubezpieczenie nie zadziała 

Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…

3 dni ago

Więcej niż jedna diagnoza – druga opinia medyczna w praktyce 

Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…

3 dni ago

Transformacja TUZ Ubezpieczenia 

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…

3 dni ago

Ranking, który mówi więcej niż statystyka. Gdzie w Polsce żyje się najlepiej? 

Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…

3 dni ago