Categories: Bezpieczeństwo

Abonament medyczny, czy polisa zdrowotna?

Na rynku ubezpieczeń coraz powszechniejszy jest dostęp do placówek medycznych. Ubezpieczyciele oferując ubezpieczenie medyczne zapewniają swoim klientom dostęp do szybkiej i bezgotówkowej opieki medycznej świadczonej przez wyspecjalizowanych lekarzy na terenie całego kraju. Inaczej jest w przypadku abonamentów medycznych, gdzie czas oczekiwania na wizytę jest o wiele dłuższy.
 

Eksperci zespołu Compensy twierdzą, że niewiele osób wie, czym tak naprawdę różnią się abonamenty medyczne od polis zdrowotnych.
 
Czym różnią się te dwie opcje?
 
Abonamenty sprzedają sieciowe placówki medyczne. Klient, opłacając miesięcznie określoną kwotę, ma dostęp do placówek danego dostawcy. Należy podkreślić, że każda wizyta klienta jest dla takiej placówki kosztem, ponieważ odwrotnie proporcjonalnie wpływa na jej zysk z abonamentu. Inaczej jest w przypadku ubezpieczeń zdrowotnych. Towarzystwo podpisuje umowy z poszczególnymi placówkami medycznymi i płaci im za konkretne świadczenia, a nie „za głowę”.
 
Przykładem na to może być program Compensa Zdrowie z Refundacją. Gwarantuje on bezgotówkowy dostęp do ponad 1000 przychodni na terenie całego kraju, a jeśli osoba ubezpieczona wykona badanie w innej placówce, z poza sieci, może skorzystać z refundacji. W przypadku abonamentu medycznego, wizyty mogą odbywać się wyłącznie w tych poradniach, które objęte są pakietem.
 
Kolejną istotną różnicą między polisą zdrowotną, a abonamentem jest kwestia skierowania. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego w większości przypadków nie ma ograniczeń. Jeśli chodzi natomiast o abonament, badania można odbyć tylko i wyłącznie na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza przyjmującego w placówce, w której został wykupiony abonament.
 
W ramach ubezpieczenia zdrowotnego towarzystwa mogą dać swoim klientom gwarancje terminów, co w przypadku abonamentu nie jest możliwe. Ze względu na ograniczenie się tylko do placówek danej sieci, czas oczekiwania może być znacznie dłuższy.
 
Klienci coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą im na badania z pominięciem propozycji Narodowego Funduszu Zdrowia. Długie kolejki do specjalistów, utrudniony dostęp do konsultacji sprawia, że Polacy wolą zapłacić za abonament medyczny lub za polisę zdrowotną. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto poznać różnice pomiędzy tymi dwiema opcjami.
 
Źródło: www.compensa.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Firmy pod parasolem ochrony InterRisk

Sprzęt elektroniczny w dzisiejszych czasach stanowi nieodzowny element wyposażenia firm. Telefony komórkowe, tablety, laptopy, komputery stacjonarne,  oprogramowanie czy drukarki to…

2 dni ago
  • Aktualności

TUW PZUW: Prawie trzy czwarte pacjentów dobrze ocenia szpitale

Wyniki ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badani Opinii Społecznej we współpracy z TUW PZUW pokazują, że prawie trzy czwarte pacjentów…

2 dni ago
  • Top temat

Czy można mieć ubezpieczenie zdrowotne bez pracy?

Ubezpieczenie zdrowotne w NFZ daje prawo do korzystania z powszechnej opieki medycznej na terenie całego kraju. Oznacza to, że pacjent…

2 dni ago
  • Aktualności

UNIQA ubezpieczy startujących na imprezach IRONMAN w Polsce

Zawodnicy, którzy wystartują w 2024 roku na zawodach serii IRONMAN w Polsce, zostaną objęci ochroną ubezpieczeniową UNIQA. Polisa obejmuje ryzyko następstw…

3 dni ago
  • Top temat

Zakaz wykonywania zawodu, tysiące złotych kary, wieloletnie procesy – to grozi za brak OC zawodowego

Przedstawiciele niektórych profesji m.in. zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy wykonujący działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych czy osoby wykonujące czynności agencyjne…

3 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenia obowiązkowe dla właściciela pojazdu

Który rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy dla właściciela pojazdu w Polsce? Kwestie te reguluje ustawa z 22 maja 2003 roku o…

3 dni ago