Jak wynika z ósmej edycji badania Barometr Ryzyk Allianz 2019* cyberincydenty wyprzedzają w zestawieniu takie zagrożenia, jak pożary czy klęski żywiołowe. Scenariusze działania firm w związku z przerwami w działalności stają się coraz bardziej zróżnicowane i złożone, a to ryzyko nadal pozostaje na pierwszym miejscu listy największych zagrożeń dla firm.
„Cyberbezpieczeństwo było poważnym ryzykiem od wielu lat, ale jak w przypadku każdego nowego ryzyka trzeba czasu na zbudowanie jego świadomości. Doszliśmy teraz do punktu, w którym zagrożenia cyber są równie ważne dla firm, jak ich główne, tradycyjne ekspozycje” – wyjaśnia Marek Stanisławski, Deputy Global Head of Cyber AGCS.
Ryzyka zakłócające działalność firmy mogą być fizyczne np. pożar lub burza, lub wirtualne np. awaria IT, która może nastąpić w wyniku przypadkowego lub złośliwego działania. Mogą one wynikać z własnej działalności firmy, ale także ze strony dostawców, klientów lub dostawców usług IT. Niezależnie jednak od powodów przerwania działalności firmy – konsekwencją zawsze będą straty finansowe.
Należy mieć na uwadze, że ryzyko cyber i przerwy w działalności są coraz bardziej powiązane ze sobą. Ataki typu ransomware lub przypadkowe awarie IT często powodują zakłócenia w działaniu i usługach, kosztując firmy setki milionów dolarów. Cyberincydenty są obecnie najważniejszym czynnikiem powodującym przerwy w działalności biznesowej dla przedsiębiorstw (50%). Jako kolejne czynnik eksperci wskazują pożary (40%) i klęski żywiołowe (38%). Jednocześnie przerwy w działalności są postrzegane jako największa przyczyna strat finansowych dla firm, zaraz po incydentach cybernetycznych (69%).
Wyniki Barometru dla Polski nie odbiegają znacząco od zagrożeń wskazywanych przez międzynarodowych uczestników badania
Na pierwszym miejscu polscy eksperci wskazują przerwy w działalności (46%). Na drugiej pozycji znajdują się równolegle trzy zagrożenia. Po 35%: zmiany w ustawodawstwie i przepisach, incydenty cybernetyczne oraz zmiany rynkowe. Kolejne pozycje zajmują odpowiednio pożary i eksplozje (31%) oraz niedobór wykwalifikowanej kadry (23%).
Tomasz Kryłowicz, dyrektor departamentu zarządzania ryzykiem Allianz Polska: „Wskazania polskich ekspertów nie dziwią. Wytypowane ryzyka nie odbiegają znacząco od wyników globalnych, ponieważ Polska w coraz większym stopniu jest częścią globalnej gospodarki, a polskie firmy mierzą się z podobnymi zagrożeniami co ich globalni partnerzy, kontrahenci i konkurencja. W dzisiejszym cyfrowym świecie, kiedy rozwój nowych technologii bardzo mocno determinuje prowadzenie biznesu, zagrożenia związane z przerwami w działalności i cyberataki stają się rzeczywistością, z którą firmy muszą się mierzyć”.
*Coroczne badanie globalnych zagrożeń biznesowych realizowane przez Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) obejmuje opinie rekordowej liczby 2415 ekspertów z 86 krajów, w tym CEO, menedżerów zarządzania ryzykiem, brokerów i ekspertów ubezpieczeniowych.
Źródło: www.allianz.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…