Polski rynek transakcji M&A jest największy w regionie CEE – zarówno pod kątem wartości, jak i wolumenu transakcji. Mając na względzie globalne trendy oraz prognozowaną dynamikę rozwoju Polski w najbliższych latach, Aon Polska zdecydował się na powołanie odrębnej komórki w zakresie zabezpieczania procesów fuzji i przyjęć. Kierowana przez Piotra Niczko AMATS Polska jest w strukturach brokera centralą obsługi obszaru M&A w regionie. Wspierają ją oddziały na Węgrzech, w Czechach oraz we Frankfurcie.
– Decyzja firmy o otwarciu w Polsce hubu wyspecjalizowanego w transakcjach M&A potwierdza szybko rosnące znaczenie naszego kraju, jak i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. To znacząca zmiana, ponieważ do tej pory Aon obsługiwał oczywiście fuzje i przejęcia w naszym regionie, ale robił to za pośrednictwem brokerów działających w centrali Aon w Londynie. Dziś dysponujemy zespołem, który rozumie lokalną specyfikę, kontekst kulturowy i ma większe możliwości budowania bezpośrednich relacji z klientami. To klucze do sukcesu w naszym obszarze – mówi Piotr Niczko…
Piotr Niczko dołączył do Aon Polska w sierpniu 2023 r. z zadaniem zbudowania od podstaw, a następnie prowadzenia komórki odpowiedzialnej za transakcje M&A. Piotr Niczko jest z wykształcenia prawnikiem – radcą prawnym zrzeszonym przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Jego ponad 10-letnie doświadczenie prawnicze, obejmuje m.in.: doradztwo na rzecz funduszy inwestycyjnych oraz klientów korporacyjnych w zakresie obsługi transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych uzyskane w dwóch międzynarodowych kancelariach prawniczych, tj. Dentons (dawniej: Salans) oraz DLA Piper. W ramach tej pracy Piotr doradzał także międzynarodowym zakładom ubezpieczeniowym, takim jak AIG oraz Tokio Marine HCC w ramach procesu underwritingu. Piotr zdobył także doświadczenie prawnicze na globalnym rynku swapów oraz derywatów w ramach pracy dla amerykańskiej firmy State Street.
Sztandarowym produktem na rynku M&A, który oferuje AMATS Polska w ramach tzw. rozwiązań transakcyjnych, jest znane od lat ubezpieczenie W&I (Warranty & Indemnity Insurance) – ochrona w zakresie oświadczeń i zapewnień sprzedającego. Ubezpieczenie pozwala sprzedającemu na tzw. clean exit, czyli wyjście z inwestycji „na czysto”, bez jakichkolwiek ryzyk pozostających w organizacji, które mogłyby powodować biznesowe problemy nawet przez wiele lat od zakończenia transakcji. Takie ryzyka przenoszone są na niezależny podmiot trzeci, tj. ubezpieczyciela.
Z doświadczenia Aon na rynku międzynarodowym wynika, że coraz bardziej popularne stają się także pozostałe rozwiązania przeznaczone dla tzw. ryzyk znanych/zidentyfikowanych. Title Insurance – ubezpieczenie tytułu prawnego do nieruchomości lub do udziałów/akcji w spółce oraz Tax Insurance (ubezpieczenie ryzyk podatkowych) zabezpieczające przed realizacją ryzyk podatkowych na transakcji. Oprócz nich w portfelu AMATS Polska znajdują się także produkty uważane do tej pory za niszowe, jak ubezpieczenie ryzyk środowiskowych (Environmental Impairment Liability Insurance) oraz nowość na polskim rynku ubezpieczeniowym, tj. Litigation Risk Insurance – ubezpieczenie od ryzyka sporów sądowych, administracyjnych czy arbitrażowych.
– Szacujemy, że dynamika w sektorze M&A, a co za tym idzie również w sektorze ubezpieczeń transakcyjnych, będzie zdecydowanie rosła. Pogłębia się świadomość głównych graczy rynkowych, ale także ich doradców, w zakresie dostępności produktów oferowanych przez brokerów na rynku M&A. W konsekwencji, przewidujemy sukcesywne zwiększanie się udziału Aon Polska w rynku ubezpieczeń transakcyjnych zarówno w Polsce, jak i w regionie CEE – dodaje Piotr Niczko.
***
Aon jest międzynarodową firmą o globalnym zasięgu zatrudniającą ponad 50 tysięcy pracowników na kilku kontynentach. Zespół AMATS, zajmujący się transakcjami na rynku M&A, jest obecny w ponad 35 krajach. W samym tylko regionie EMEA (Europa i Bliski Wschód) posiada ponad 175 specjalistów w tej dziedzinie. W 2023 r., jako broker ubezpieczeniowy, AMATS plasował blisko 1000 polis ubezpieczeniowych w transakcjach M&A na łączną sumę ponad 44 miliardów dolarów. Tylko w ciągu ostatnich 10 lat zespół ds. zarządzania roszczeniami pomógł klientom odzyskać od zakładów ubezpieczeń odszkodowania na niebagatelną sumę ponad 1,3 miliarda dolarów.
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…
28 listopada w siedzibie Generali Polska w Warszawie odbyła się konferencja, która podejmowała tematykę kluczowych wyzwań…
Końcówka roku dla wielu rolników wiąże się z koniecznością ubezpieczenia gospodarstwa rolnego. Właśnie teraz jest…