W branży ubezpieczeniowej coraz częściej stosuje się rozwiązania telematyczne. Nowoczesne rozwiązania nie tylko obniżają koszty ubezpieczeń, ale również zwiększają bezpieczeństwo na drogach.
Specjaliści z Berg Insight wyliczają, że liczba polis bazująca na danych telematycznych w Europie wzrosła w ciągu 4 lat – w skali roku o 42,4%. Pokazuje to, że telematyka staje się bardzo ważna dla coraz większej liczby firm ubezpieczeniowych oraz dostawców rozwiązań telematycznych – czytamy na portalu newseria.pl
Do czerwca ubiegłego roku doszło do ponad 14 tysięcy wypadków – prawie 400 więcej, niż w roku poprzednim o tej samej porze. Wynika ze wstępnego podsumowania policji.
„Zagadnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego jest tematem bardzo rozbudowanym i wymagającym systemowych rozwiązań. Niemniej istnieją inicjatywy niewymagające zmian prawnych, które mogą poprawić bezpieczeństwo drogowe” – mówi Cezary Świerszcz, Prezes Zarządu Bacca.
Telematyka w branży ubezpieczeniowej polega na wykorzystaniu aplikacji mobilnej lub zamontowanego w samochodzie urządzenia, które dzięki dostępowi do licznych czujników np. akcelerometru i nadajnika GPS oraz serwisów będzie zbierało i analizowało dane takie jak np.: prędkość jazdy, częstość i gwałtowność hamowań, przyspieszeń, oraz sposób dostosowania się do panujących warunków zewnętrznych związanych z porą dnia. Algorytm oceny ustawiony jest w taki sposób, aby wyłapywać zachowania ryzykowne i informować o nich kierowcę.
Ekspert z Bacca wyjaśnia: „Stworzyliśmy własny mechanizm oceniający jazdę oraz aplikację mobilną zbierającą dane na ten temat, podpowiadającą, co zrobić, żeby jeździć efektywniej. Mamy też cały system powiadomień, dzięki czemu współpracujący z nami ubezpieczyciel może ustawić, jakiego rodzaju komunikaty będą dla niego najbardziej interesujące. Do tego jesteśmy w stanie obsługiwać płatności , które się z tym wiążą, a więc choćby bonusy za bezpieczną jazdę. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że może zostać wdrożone u ubezpieczyciela w ciągu dwóch tygodni, bez konieczności integracji z jego systemem”.
Dzięki danym oraz trafnej ocenie ryzyka i bieżącej komunikacji z klientem, telematyka jest idealnym narzędziem dla ubezpieczycieli. Przy jej pomocy towarzystwa ubezpieczeniowe mogą dostosować wysokość ceny polisy do umiejętności i doświadczenia kierowcy. Ubezpieczyciele w ten sposób promują bezpieczne zachowania. Wynagrodzeniem za to są niższe składki za ubezpieczenie.
Źródło: www.bacca.pl www.newseria.pl
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…