Pracodawcy coraz częściej inwestują w zdrowie pracowników, decydując się nie tylko na zakup pakietów medycznych, ale też proponując im darmowe badania profilaktyczne w miejscu pracy. O słuszności tego typu rozwiązania przemawia liczba wykrytych nieprawidłowości zdrowotnych.
Niestety wśród krajów wysokorozwiniętych, Polska zajmuje miejsce w niechlubnej czołówce zachorowań na nowotwory. W przypadku chorób serca i cukrzycy sytuacja także nie przedstawia się optymistycznie. Tymczasem profilaktyka w naszym kraju wciąż pozostawia wiele do życzenia. Okazuje się, że Polacy unikają badań profilaktycznych – nawet jeśli są one łatwo dostępne i darmowe.
– Co gorsza, z badań profilaktycznych nie korzystają nawet pracownicy mający taką możliwość w ramach pakietów medycznych. Tłumaczą się najczęściej brakiem czasu albo nie widzą takiej potrzeby. I tu z pomocą przychodzą pracodawcy, którzy korzystają z możliwości zaproszenia specjalistów do biura czy zakładu pracy. Okazuje się, że taka forma profilaktyki cieszy się ogromnym zainteresowaniem, bo gdy tylko pracodawca udostępnia listę zapisów na badania, zapełnia się ona w ciągu zaledwie kilku minut – mówi Dariusz Grądziel, Dyrektor Sprzedaży TU Zdrowie.
Pracodawcy wśród pakietów profilaktycznych mogą wybrać między innymi badania pod kątem czerniaka, raka piersi, tarczycy, jąder czy prostaty. Pracownicy mogą także skorzystać z badań w kierunku cukrzycy i wydolności płuc, a także z porad dietetyka i psychologa.
– W ramach programów profilaktycznych pracownicy jeszcze przed badaniem otrzymują ankiety, w których samodzielnie i tylko dla siebie oceniają poziom wiedzy i świadomości w zakresie danej dziedziny. Mają też dostęp do tematycznych webinarów, gdzie mogą dowiedzieć się o skutecznych działaniach profilaktycznych. Kolejny etap to badanie w miejscu pracy, co jest ogromnym ułatwieniem, bo wystarczy, że pracownik oderwie się na chwilę od swoich zadań i przejdzie kilka kroków do mobilnego gabinetu, gdzie zajmie się nim lekarz. Zorganizowanie takich badań jest bardzo proste. Wystarczy, że pracodawca zgłosi zapotrzebowanie, a my w miejscu pracy zapewniamy odpowiedni sprzęt i mobilne gabinety lekarskie. Każdy z pracowników otrzymuje po badaniu niezbędne informacje od lekarzy i zalecenia co do dalszego postępowania – mówi Renata Filipek-Baryłowska, Dyrektor Obszaru Produktów i Partnerstw Biznesowych w NEUCA SA.
Z opublikowanych przez TU Zdrowie informacji wynika, że w ramach akcji profilaktycznych przebadano już ponad 3 tys. pracowników. Efektem tych działań jest to, że średnio 22% pacjentów zostało skierowanych do dalszej diagnostyki.
– Z naszych obserwacji i zapytań od pracodawców wynika, że zaczynają oni dostrzegać potrzebę bardziej kompleksowego zadbania o zdrowie pracowników. Dlatego obok ubezpieczenia zdrowotnego proponujemy im pakiety profilaktyczne w kierunku chorób cywilizacyjnych, czyli cukrzycy, nowotworów i depresji – mówi Teresa Domańska, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TU Zdrowie.
Warto podkreślić, że badania profilaktyczne w miejscu pracy są realizowane bez skierowania. Co ważne ubezpieczeni, którzy w ramach badań zostali skierowani na dalszą diagnostykę, korzystają z możliwości, jakie daje im polisa zdrowotna TU Zdrowie. To nie tylko dostęp do specjalistów, ale także programy zdrowotne proponowane przez ubezpieczyciela, m.in. program Mój Dietetyk czy Mój Onkolog. Kompleksowa opieka specjalistów, pakiet koniecznych badań i pomoc konsultanta medycznego, który wspiera chorego w procesie diagnostyki i leczenia to tylko niektóre zalety programów zdrowotnych dostępnych w ofercie TU Zdrowie.
Źródło: TU Zdrowie
Część z nas z dużym wyprzedzeniem rezerwuje wyjazdy turystyczne na urlop. Niestety na długo przed…
Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób to produkt, który gwarantuje nam wypłatę pieniędzy np. na leczenie…
Już po raz trzeci ochotnicy z Europ Assistance Polska brali udział w akcji Operacja Czysta…
Każdego dnia jesteśmy narażeni na różne wyzwania i zagrożenia. Niestety do nieszczęśliwego wypadku może dojść…
PZU uprościł proces sprzedaży gwarancji ubezpieczeniowych. Ubezpieczyciel wdrożył program Małe Gwarancje, który skierowany jest do…
Szybszy dostęp do lekarzy i szeroki zakres badań – z tym większości z nas kojarzą…