Rozpoczęcie roku szkolnego już za kilka dni. Właśnie teraz warto pomyśleć o bezpieczeństwie dzieci i wyposażyć je w polisę NNW. Ubezpieczenie tego typu pozwala zabezpieczyć uczniów przed przykrymi skutkami wypadków, które w szkołach niestety zdarzają się stosunkowo często.
Dane udostępnione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pokazują, że w roku 2022/2023 w szkołach doszło aż do 18 628 wypadków. W placówkach ponadpodstawowych tego typu zdarzeń jest ich zdecydowanie mniej:
Dlaczego dochodzi do wypadków w szkołach? Przede wszystkim przyczyniają się do tego nieuwaga ucznia (13 145) oraz działania nieumyślne (5 430). Raczej nie zaskakuje fakt, że miejscem, w którym najczęściej dochodzi do zdarzenia, jest sala gimnastyczna (13 501), następnie boisko szkolne (3276) oraz korytarz (3188). W salach lekcyjnych zdecydowanie rzadziej (1490) dochodzi do wypadków. A najczęściej skutkiem takich zdarzeń jest złamanie, zwichnięcie, skręcenie lub stłuczenie kończyn.
Każdego roku przed podjęciem decyzji odnośnie ubezpieczenia dziecka pojawia się pytanie, czy kupić polisę indywidualnie czy zdecydować się na ofertę szkolną. Jak wiadomo czasami wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do wypadku w szkole. Z tego powodu placówki oświatowe decydują się na grupowe ubezpieczenie NNW dla swoich uczniów. Wówczas po stronie szkoły leży decyzja odnośnie tego, w jakim towarzystwie wykupią polisę, jaka będzie suma ubezpieczenia, zakres ochrony a co za tym idzie wysokość składki. Zdarza się jednak, że taka propozycja ubezpieczenia nie będzie odpowiadała potrzebom naszego dziecka. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup polisy indywidualnej z dostosowanym przez nas zakresem. Na rynku znajdziemy wiele różnych ofert ubezpieczenia NNW dla dziecka. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim zweryfikujmy to, co dokładnie będzie zawierać dana umowa. Najczęstszymi urazami są złamania, zwichnięcia lub skręcenia kończyn. Warto, więc sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie będzie to obejmować. Ponadto sprawdźmy czy polisa uwzględnia:
Nie zapominajmy również o wysokości Sumy Ubezpieczenia w ryzyku następstw nieszczęśliwych wypadków, bowiem na jej podstawie wyliczane są procenty kwot do wypłaty świadczenia. Ustalmy także czy ubezpieczenie obejmuje zdarzenia, do których doszło również poza szkołą, nie tylko w drodze do/z niej, ale również podczas wycieczek, kolonii, a nawet ferii czy wakacji.
Wybierając odpowiednie ubezpieczenie warto dodatkowo sprawdzić, czy oferta zawiera pakiet assistance. Produkt ten pozwala pokryć dodatkowe świadczenia takie jak:
Przed podpisaniem umowy zapoznajmy się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W dokumencie tym znajdziemy szczegółowe informacje na temat danego ubezpieczenia, np. czy dziecko objęte jest ochroną tylko w Polsce, czy również za granicą. Zapisy OWU zawierają także wyłączenia odpowiedzialności, czyli przykłady sytuacji w których ubezpieczyciel może nam odmówić wypłaty odszkodowania.
Pamiętajmy też, że pomimo tego, że indywidualne ubezpieczenie szkolne możemy wykupić w każdym momencie, to nie powinniśmy czekać z tym do ostatniej chwili.
Źródło: Europ Assistance
13 listopada odbyła się gala „Laury społeczne”, podczas której ogłoszono wyniki Konkursu (eS) im. Jacka Kuronia. Od kilku lat partnerem tego wydarzenia…
Generali w ostatnim czasie wprowadziło zmiany w procesie obsługi klienta i pośrednika. Do najważniejszych z nich należy formularz on-line do aktualizacji danych…
Poszukujesz ubezpieczenia, które zapewni kompleksową ochronę Twojego domu? Sprawdź ofertę InterRisk. Flagowy produkt ubezpieczyciela DOM MAX to ochrona i pomoc w przypadku wszelkich…
Osoby, które biorą kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, zazwyczaj zobowiązane są do cesji praw z ubezpieczenia na bank.…
Wśród laureatów 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” znalazły się projekty PZU Zdrowie. Do finału zakwalifikowano ponad 200 zgłoszeń,…
Zakup okularów dla dziecka to dosyć spory wydatek – można za nie zapłacić od ok. 500 zł do nawet tysiąca…