Od 1 kwietnia br. wchodzą w życie zasady bezpośredniej likwidacji szkód. Na podstawie porozumienia w modelu przygotowanym przez Polską Izbę Ubezpieczeń system BSL działać będzie w ośmiu firmach, z czego – w pięciu system ten „wystartuje” już od 1 kwietnia.
Jako pierwsi bezpośrednią likwidację szkód wprowadzą: Concordia, Ergo Hestia, PZU, Uniqa i Warta, natomiast Aviva i Liberty system ten uruchomią w lipcu. W październiku zaś do BSL dołączy Gothaer. Natomiast kolejne firmy deklarują przystąpienie do BLS w późniejszym terminie.
Prace nad systemowym wprowadzeniem BLS były prowadzone przez Polską Izbę Ubezpieczeń już od ponad dwóch lat, jednak teraz wchodzą w proces ich finalizacji. Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU podkreśla: „Bezpośrednia Likwidacja Szkód to najważniejszy projekt dla polskiego rynku ubezpieczeń w ostatnich latach. Dzięki wielomiesięcznej pracy przedstawicieli firm zrzeszonych w PIU wypracowaliśmy rozwiązanie, umożliwiające poszkodowanym likwidację szkody u swojego ubezpieczyciela. Dzięki temu wielu klientów zacznie zwracać baczniejszą uwagę na jakość oferowanych usług”. Zrzeszeni ubezpieczyciele będą korzystać z nowoczesnej platformy, dzięki której firmy będą mogły przekazywać sobie dokumenty w sposób jednolity, i usystematyzowany. „System udostępniany jest przez Polską Izbę Ubezpieczeń dla departamentów likwidacji szkód w firmach ubezpieczeniowych. Jest to nowoczesny i w pełni bezpieczny system” – skomentował Krzysztof Runowski, prezes zarządu Qualent Software.
Jak działa BSL?
BLS w praktyce oznacza, że ustaleniem wysokości szkody i wypłatą odszkodowania zajmie się firma, w której poszkodowany ma wykupione ubezpieczenie OC.
Program ten w swym założeniu ma uprościć proces likwidacji szkód, a dokonaniem wszelkich formalności zajmie się ubezpieczyciel. W ramach BSL poszkodowany może liczyć na naprawę uszkodzonego auta, pokrycie kosztów holowania, czy wykonania dodatkowych – niezbędnych badań, które konieczne są po wszelkiego typu napraw powypadkowych.
Istnieją jednak okoliczności, w których bezpośrednia likwidacja szkód nie zadziała. Do takich zdarzeń zaliczamy sytuacje, w której kolizja nastąpiła poza granicami kraju lub brało w niej udział więcej niż dwa auta oraz jeśli roszczenie nie będzie objęte polisą OC w momencie wystąpienia szkody. Co ważne szacowana wysokość szkody nie może przekroczyć sumy 30 tys. Do BLS nie będą się również kwalifikowały szkody osobowe.
Poszkodowany ma obowiązek powiadomić o kolizji swojego ubezpieczyciela.
.
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…