Jak zabezpieczyć kapitał, jakim jest bitcoin? Ubezpieczenie kryptowalut może pozwolić inwestorom zabezpieczyć swoje cyberpieniądze przed wieloma potencjalnymi zagrożeniami. Jednak dla zakładów ubezpieczeń klienci zaangażowani w biznes związany z wirtualnymi walutami nadal stanowią podmioty podwyższonego ryzyka.
Wraz z rozwojem sektora kryptowalut pojawia się zapotrzebowanie na nowe produkty ubezpieczeniowe. I mimo tego, że ubezpieczyciele przestali kwalifikować biznes związany z cyberpieniędzmi w kategorii ryzyka nieakceptowalnego, nadal traktują go, jako podmiot podwyższonego ryzyka. Jak zatem zabezpieczyć kapitał jakim jest bitcoin? Ubezpieczenie umożliwiające zabezpieczenie przed kradzieżami tokenów kryptograficznych ma w swojej ofercie jedynie kilka zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych. Ale prognozuje się, że w najbliższym czasie kolejni ubezpieczyciele będą rozważali wprowadzenie ubezpieczeń dla giełd jak np. BitBay – największa polska giełda bitcoin, firm kryptowalutowych oraz inwestorów indywidualnych. Tym bardziej, że zapotrzebowanie klientów na tego typu produkty jest coraz większe.
W zasadzie każdego tygodnia kradzione są waluty cyfrowe. Niestety w większości przypadków inwestorzy i właściciele firm pozostają bezsilni, choćby dlatego, że anonimowy charakter tego sektora istotnie ukrywa ślady przestępców. W prosty sposób można też zrozumieć, dlaczego kryptowaluta jest dla nich atrakcyjnym celem – stosunkowo łatwo ją przywłaszczyć. O ile w przypadku gotówki konieczna jest fizyczna kradzież, to już przy kryptowalucie wystarczy anonimowo ją przenieść na własne, równie anonimowe konto – dotyczy to także kapitału, jakim jest bitcoin. Ubezpieczenie cyberpieniędzy staje się ważne, gdy weźmiemy pod uwagę również niestabilność tego systemu. Jakiś czas temu rosnąca w górę wycena bitcoina i innych kryptowalut spowodowała masowe kradzieże portfeli i giełd online.
Zatem w jaki sposób możemy zabezpieczyć bitcoin? Ubezpieczenia to nie wszystko – tym bardziej, że oferta rynkowa jest bardzo ograniczona. Specjaliści podpowiadają jednak, by przede wszystkim zrozumieć i ograniczyć ryzyko związanego z posiadaniem kryptowaluty. Zazwyczaj głównym zagrożeniem są ataki online. Dlatego bez względu na to, czy przechowujemy cyberpieniądze samodzielnie, czy na giełdzie, budowanie solidnych zabezpieczeń minimalizujących ryzyko i wpływających zarówno bezpieczeństwo fizyczne, jak i cybernetyczne, powinno być dla nas priorytetem.
Źródło: opracowanie własne na podstawie dostępnych publikacji
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…