Jak zabezpieczyć kapitał, jakim jest bitcoin? Ubezpieczenie kryptowalut może pozwolić inwestorom zabezpieczyć swoje cyberpieniądze przed wieloma potencjalnymi zagrożeniami. Jednak dla zakładów ubezpieczeń klienci zaangażowani w biznes związany z wirtualnymi walutami nadal stanowią podmioty podwyższonego ryzyka.
Wraz z rozwojem sektora kryptowalut pojawia się zapotrzebowanie na nowe produkty ubezpieczeniowe. I mimo tego, że ubezpieczyciele przestali kwalifikować biznes związany z cyberpieniędzmi w kategorii ryzyka nieakceptowalnego, nadal traktują go, jako podmiot podwyższonego ryzyka. Jak zatem zabezpieczyć kapitał jakim jest bitcoin? Ubezpieczenie umożliwiające zabezpieczenie przed kradzieżami tokenów kryptograficznych ma w swojej ofercie jedynie kilka zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych. Ale prognozuje się, że w najbliższym czasie kolejni ubezpieczyciele będą rozważali wprowadzenie ubezpieczeń dla giełd jak np. BitBay – największa polska giełda bitcoin, firm kryptowalutowych oraz inwestorów indywidualnych. Tym bardziej, że zapotrzebowanie klientów na tego typu produkty jest coraz większe.
W zasadzie każdego tygodnia kradzione są waluty cyfrowe. Niestety w większości przypadków inwestorzy i właściciele firm pozostają bezsilni, choćby dlatego, że anonimowy charakter tego sektora istotnie ukrywa ślady przestępców. W prosty sposób można też zrozumieć, dlaczego kryptowaluta jest dla nich atrakcyjnym celem – stosunkowo łatwo ją przywłaszczyć. O ile w przypadku gotówki konieczna jest fizyczna kradzież, to już przy kryptowalucie wystarczy anonimowo ją przenieść na własne, równie anonimowe konto – dotyczy to także kapitału, jakim jest bitcoin. Ubezpieczenie cyberpieniędzy staje się ważne, gdy weźmiemy pod uwagę również niestabilność tego systemu. Jakiś czas temu rosnąca w górę wycena bitcoina i innych kryptowalut spowodowała masowe kradzieże portfeli i giełd online.
Zatem w jaki sposób możemy zabezpieczyć bitcoin? Ubezpieczenia to nie wszystko – tym bardziej, że oferta rynkowa jest bardzo ograniczona. Specjaliści podpowiadają jednak, by przede wszystkim zrozumieć i ograniczyć ryzyko związanego z posiadaniem kryptowaluty. Zazwyczaj głównym zagrożeniem są ataki online. Dlatego bez względu na to, czy przechowujemy cyberpieniądze samodzielnie, czy na giełdzie, budowanie solidnych zabezpieczeń minimalizujących ryzyko i wpływających zarówno bezpieczeństwo fizyczne, jak i cybernetyczne, powinno być dla nas priorytetem.
Źródło: opracowanie własne na podstawie dostępnych publikacji
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…