Zgromadzenie Ogólne Rady Biur (COB) Systemu Zielonej Karty zdecydowało o bezterminowym zawieszeniu członkostwa Biura Narodowego Iranu z dniem 1 stycznia 2024 r. Decyzja ta była podyktowana długoletnimi problemami finansowymi, komunikacyjnymi oraz organizacyjnymi leżącymi po stronie Biura Irańskiego.
PBUK poinformowało, że z dniem 1 stycznia 2024 roku zostanie bezterminowo zawieszone członkostwo Biura Narodowego Iranu. Decyzja podjęta przez Zgromadzenie Ogólne Rady Biur (COB) Systemu Zielonej Karty oznacza zawieszenie aktywnego członkostwa tego Biura w Radzie – brak możliwości uczestniczenia w jakichkolwiek komitetach i grupach roboczych COB oraz wykluczenie z głosowań, z jednoczesnym zobowiązaniem do bieżącego regulowania zobowiązań finansowych na rzecz innych członków Systemu Zielonej Karty.
Za powyższą decyzją stały trwałe, długoletnie problemy finansowe, komunikacyjne oraz organizacyjne, leżące po stronie Biura Irańskiego, zarówno w kontekście obsługi szkód transgranicznych, jak i związane z członkostwem Systemie Zielonej Karty.
Warto zauważyć, że do odwołania zawieszone będzie stosowanie zapisów bilateralnych umów, podpisanych przez Biura Narodowe członków Systemu, w tym Biuro Polskie, z Biurem Iranu, o wzajemnym honorowaniu Międzynarodowych Kart Ubezpieczenia Samochodowego (Zielonych Kart).
Co istotne, od 1 stycznia 2024 r. od godz. 00:01 czasu środkowoeuropejskiego przestaną być honorowane na terenie Iranu certyfikaty Międzynarodowej Karty Ubezpieczenia Samochodowego (Zielone Karty) wystawione z upoważnienia PBUK. Będzie to miało miejsce, nawet jeśli oznaczenie literowe Iranu znajdujące się w rubryce nr 8 certyfikatu nie będzie przekreślone. Certyfikaty stracą swoją ważność wyłącznie w odniesieniu do terytorium Iranu. Dokumenty te pozostaną nadal ważne w pozostałych krajach Systemu Zielonej Karty, o ile symbol danego kraju nie został wykreślony.
Od tego samego okresu przestaną być honorowane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej Zielone Karty wystawione z upoważnienia Biura Narodowego Iranu, nawet jeśli oznaczenia literowe państw EOG, w tym Polski, znajdujące się w rubryce nr 8 certyfikatu nie będą przekreślone.
Ważną kwestią jest to, że od 1 stycznia 2024 roku posiadacze pojazdów zarejestrowanych w Iranie wjeżdżając na terytorium Polski bez ważnej polisy ubezpieczenia granicznego wystawionej w jednym z państw EOG lub w Szwajcarii, zobligowani będą do zawarcia umowy ubezpieczenia granicznego w chwili przekraczania granicy, w jednym z polskich zakładów ubezpieczeń. Obowiązek ten dotyczyć będzie także posiadaczy pojazdów zaopatrzonych w irańskie tablice rejestracyjne dyplomatyczne i konsularne.
Źródło: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…