Zgromadzenie Ogólne Rady Biur (COB) Systemu Zielonej Karty zdecydowało o bezterminowym zawieszeniu członkostwa Biura Narodowego Iranu z dniem 1 stycznia 2024 r. Decyzja ta była podyktowana długoletnimi problemami finansowymi, komunikacyjnymi oraz organizacyjnymi leżącymi po stronie Biura Irańskiego.
PBUK poinformowało, że z dniem 1 stycznia 2024 roku zostanie bezterminowo zawieszone członkostwo Biura Narodowego Iranu. Decyzja podjęta przez Zgromadzenie Ogólne Rady Biur (COB) Systemu Zielonej Karty oznacza zawieszenie aktywnego członkostwa tego Biura w Radzie – brak możliwości uczestniczenia w jakichkolwiek komitetach i grupach roboczych COB oraz wykluczenie z głosowań, z jednoczesnym zobowiązaniem do bieżącego regulowania zobowiązań finansowych na rzecz innych członków Systemu Zielonej Karty.
Za powyższą decyzją stały trwałe, długoletnie problemy finansowe, komunikacyjne oraz organizacyjne, leżące po stronie Biura Irańskiego, zarówno w kontekście obsługi szkód transgranicznych, jak i związane z członkostwem Systemie Zielonej Karty.
Warto zauważyć, że do odwołania zawieszone będzie stosowanie zapisów bilateralnych umów, podpisanych przez Biura Narodowe członków Systemu, w tym Biuro Polskie, z Biurem Iranu, o wzajemnym honorowaniu Międzynarodowych Kart Ubezpieczenia Samochodowego (Zielonych Kart).
Co istotne, od 1 stycznia 2024 r. od godz. 00:01 czasu środkowoeuropejskiego przestaną być honorowane na terenie Iranu certyfikaty Międzynarodowej Karty Ubezpieczenia Samochodowego (Zielone Karty) wystawione z upoważnienia PBUK. Będzie to miało miejsce, nawet jeśli oznaczenie literowe Iranu znajdujące się w rubryce nr 8 certyfikatu nie będzie przekreślone. Certyfikaty stracą swoją ważność wyłącznie w odniesieniu do terytorium Iranu. Dokumenty te pozostaną nadal ważne w pozostałych krajach Systemu Zielonej Karty, o ile symbol danego kraju nie został wykreślony.
Od tego samego okresu przestaną być honorowane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej Zielone Karty wystawione z upoważnienia Biura Narodowego Iranu, nawet jeśli oznaczenia literowe państw EOG, w tym Polski, znajdujące się w rubryce nr 8 certyfikatu nie będą przekreślone.
Ważną kwestią jest to, że od 1 stycznia 2024 roku posiadacze pojazdów zarejestrowanych w Iranie wjeżdżając na terytorium Polski bez ważnej polisy ubezpieczenia granicznego wystawionej w jednym z państw EOG lub w Szwajcarii, zobligowani będą do zawarcia umowy ubezpieczenia granicznego w chwili przekraczania granicy, w jednym z polskich zakładów ubezpieczeń. Obowiązek ten dotyczyć będzie także posiadaczy pojazdów zaopatrzonych w irańskie tablice rejestracyjne dyplomatyczne i konsularne.
Źródło: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…