Brak przeglądu? Brak odszkodowania!

Właściciele gospodarstw rolnych muszą systematycznie przeprowadzać przeglądy stanu technicznego budynków gospodarskich. Obowiązek ten narzuca nie tyko prawo, ale i firma w której ubezpieczony jest rolnik. Brak przeglądu może spowodować duże kłopoty, w wypłacie ewentualnego odszkodowania.

 
Beata Żukowska, Ekspert z Concordii Ubezpieczenia wyjaśnia, że przeglądy gospodarstw należy przeprowadzać systematycznie ze względu nie tylko na ewentualny brak wypłaty odszkodowania, ale również ze względy na ochronę zdrowia: „Przepisy regulują minimalną częstotliwość z jaką wymagane przeglądy powinny być przeprowadzane, a także precyzują, kto jest upoważniony do ich dokonania. Przykładowo, co najmniej raz w roku należy sprawdzać stan techniczny instalacji gazowych. Mogą tego dokonać tylko osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci gazowych. Każdemu ubezpieczycielowi zależy na tym, aby jego klienci dbali nie tylko o swoje zdrowie, ale i nieruchomości”.
 
Rolnicy mają obowiązek przeglądów oraz czynności konserwacyjnych instalacji i urządzeń technicznych
 
Tak mówi ustawa Prawo budowlane oraz treść Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Właściciele gospodarstw muszą przeprowadzać określone przeglądy i czynności, które konserwują instalacje i urządzenia techniczne.
 
Ubezpieczyciel sprawdzi przegląd, jeśli dojdzie do wystąpienia szkody
 
Warto zaznaczyć, że zakłady ubezpieczeń, w ogólnych warunkach ubezpieczenia domów standardowo wyłączają swoją odpowiedzialność, jeżeli niewykonanie przeglądu miało wpływ na powstanie lub rozmiar szkody. „Ubezpieczenie nie powinno być dla właściciela pretekstem do zrezygnowania z dbałości o swoje mienie. Gdyby ubezpieczenie miało spełniać i taką funkcję, jego koszt byłby z pewnością znacznie wyższy. Nieprzestrzeganie obowiązków nałożonych na ubezpieczonego w umowie ubezpieczenia i w ogólnych warunkach, może być podstawą odmowy wypłaty odszkodowania w zakresie, w którym miało to wpływ na powstanie szkody, na jej wysokość albo brak możliwości ustalenia wysokości szkody. To standardowa procedura w ubezpieczeniach – jeśli do szkody doszło w wyniku złamania prawa czy nieprzestrzegania przepisów, odszkodowanie nie jest zazwyczaj wypłacane – tłumaczy Żukowska.
 
Źródło: www.concordiaubezpieczenia.pl
 

Bartosz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Bartosz

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago