Brak przeglądu? Brak odszkodowania!

Właściciele gospodarstw rolnych muszą systematycznie przeprowadzać przeglądy stanu technicznego budynków gospodarskich. Obowiązek ten narzuca nie tyko prawo, ale i firma w której ubezpieczony jest rolnik. Brak przeglądu może spowodować duże kłopoty, w wypłacie ewentualnego odszkodowania.

 
Beata Żukowska, Ekspert z Concordii Ubezpieczenia wyjaśnia, że przeglądy gospodarstw należy przeprowadzać systematycznie ze względu nie tylko na ewentualny brak wypłaty odszkodowania, ale również ze względy na ochronę zdrowia: „Przepisy regulują minimalną częstotliwość z jaką wymagane przeglądy powinny być przeprowadzane, a także precyzują, kto jest upoważniony do ich dokonania. Przykładowo, co najmniej raz w roku należy sprawdzać stan techniczny instalacji gazowych. Mogą tego dokonać tylko osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci gazowych. Każdemu ubezpieczycielowi zależy na tym, aby jego klienci dbali nie tylko o swoje zdrowie, ale i nieruchomości”.
 
Rolnicy mają obowiązek przeglądów oraz czynności konserwacyjnych instalacji i urządzeń technicznych
 
Tak mówi ustawa Prawo budowlane oraz treść Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Właściciele gospodarstw muszą przeprowadzać określone przeglądy i czynności, które konserwują instalacje i urządzenia techniczne.
 
Ubezpieczyciel sprawdzi przegląd, jeśli dojdzie do wystąpienia szkody
 
Warto zaznaczyć, że zakłady ubezpieczeń, w ogólnych warunkach ubezpieczenia domów standardowo wyłączają swoją odpowiedzialność, jeżeli niewykonanie przeglądu miało wpływ na powstanie lub rozmiar szkody. „Ubezpieczenie nie powinno być dla właściciela pretekstem do zrezygnowania z dbałości o swoje mienie. Gdyby ubezpieczenie miało spełniać i taką funkcję, jego koszt byłby z pewnością znacznie wyższy. Nieprzestrzeganie obowiązków nałożonych na ubezpieczonego w umowie ubezpieczenia i w ogólnych warunkach, może być podstawą odmowy wypłaty odszkodowania w zakresie, w którym miało to wpływ na powstanie szkody, na jej wysokość albo brak możliwości ustalenia wysokości szkody. To standardowa procedura w ubezpieczeniach – jeśli do szkody doszło w wyniku złamania prawa czy nieprzestrzegania przepisów, odszkodowanie nie jest zazwyczaj wypłacane – tłumaczy Żukowska.
 
Źródło: www.concordiaubezpieczenia.pl
 

Bartosz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Bartosz

Recent Posts

Sejm daje zielone światło dla e-Stłuczki 

9 lipca 2025 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej aplikacji mObywatel oraz przepisów dotyczących ubezpieczeń…

4 dni ago

Strategiczne partnerstwo Arval i ARC Europe Polska 

Arval Service Lease Polska i ARC Europe Polska połączyły siły w zakresie kompleksowego wsparcia assistance…

4 dni ago

Bezpieczne podróże i letnie nagrody z AGRO Ubezpieczenia 

AGRO Ubezpieczenia ruszają z wakacyjną promocją, w której każdy klient może połączyć troskę o bezpieczeństwo…

4 dni ago

Rząd reaguje na wzrost stawek ubezpieczeń po powodzi 

Po fali powodzi, która dotknęła południową Polskę, mieszkańcy i samorządy muszą mierzyć się z kolejnym…

4 dni ago

PZU zadba o bezpieczeństwo na trasie Tour de Pologne 

W tym roku PZU ponownie zaangażował się w największe kolarskie wydarzenie w Polsce, jakim jest Tour de…

4 dni ago

Bezpieczeństwo w podróży zaczyna się w domu 

Wakacyjny wyjazd to doskonała okazja do odpoczynku – ale też moment, gdy dom bez opieki…

5 dni ago