Właściciele gospodarstw rolnych muszą systematycznie przeprowadzać przeglądy stanu technicznego budynków gospodarskich. Obowiązek ten narzuca nie tyko prawo, ale i firma w której ubezpieczony jest rolnik. Brak przeglądu może spowodować duże kłopoty, w wypłacie ewentualnego odszkodowania.
Beata Żukowska, Ekspert z Concordii Ubezpieczenia wyjaśnia, że przeglądy gospodarstw należy przeprowadzać systematycznie ze względu nie tylko na ewentualny brak wypłaty odszkodowania, ale również ze względy na ochronę zdrowia: „Przepisy regulują minimalną częstotliwość z jaką wymagane przeglądy powinny być przeprowadzane, a także precyzują, kto jest upoważniony do ich dokonania. Przykładowo, co najmniej raz w roku należy sprawdzać stan techniczny instalacji gazowych. Mogą tego dokonać tylko osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci gazowych. Każdemu ubezpieczycielowi zależy na tym, aby jego klienci dbali nie tylko o swoje zdrowie, ale i nieruchomości”.
Rolnicy mają obowiązek przeglądów oraz czynności konserwacyjnych instalacji i urządzeń technicznych
Tak mówi ustawa Prawo budowlane oraz treść Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Właściciele gospodarstw muszą przeprowadzać określone przeglądy i czynności, które konserwują instalacje i urządzenia techniczne.
Ubezpieczyciel sprawdzi przegląd, jeśli dojdzie do wystąpienia szkody
Warto zaznaczyć, że zakłady ubezpieczeń, w ogólnych warunkach ubezpieczenia domów standardowo wyłączają swoją odpowiedzialność, jeżeli niewykonanie przeglądu miało wpływ na powstanie lub rozmiar szkody. „Ubezpieczenie nie powinno być dla właściciela pretekstem do zrezygnowania z dbałości o swoje mienie. Gdyby ubezpieczenie miało spełniać i taką funkcję, jego koszt byłby z pewnością znacznie wyższy. Nieprzestrzeganie obowiązków nałożonych na ubezpieczonego w umowie ubezpieczenia i w ogólnych warunkach, może być podstawą odmowy wypłaty odszkodowania w zakresie, w którym miało to wpływ na powstanie szkody, na jej wysokość albo brak możliwości ustalenia wysokości szkody. To standardowa procedura w ubezpieczeniach – jeśli do szkody doszło w wyniku złamania prawa czy nieprzestrzegania przepisów, odszkodowanie nie jest zazwyczaj wypłacane – tłumaczy Żukowska.
Źródło: www.concordiaubezpieczenia.pl
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…