Aktualności

Czy branża odszkodowawcza odczuje drastyczny spadek rentowności?

Firmy zajmujące się doradztwem odszkodowawczym nie będą już mogły pobierać tak wysokich prowizji od swoich klientów jak do tej pory. Przedstawiciele firm z branży odszkodowań traktują ustalenie odgórnego pułapu wynagrodzenia jako nieuzasadnioną ingerencję w swobodę prowadzenia działalności gospodarczej – podaje „Gazeta Prawna”.

 

Senat przyjął ostateczne rozwiązania co do wynagrodzenia firm odszkodowawczych

 
Senatorowie pracujący w komisjach nad projektem ustawy, który ma uregulować działalność firm odszkodowawczych, ostatecznie przyjęli rozwiązanie mające wprowadzić zasadę, że wynagrodzenie doradcy odszkodowawczego określone w umowie nie może przekraczać 20 proc. kwoty, jaką udało się uzyskać na rzecz klienta.
 

Limit dotyczy każdej profesji zajmującej się kwestia odszkodowań

 
Nowe przepisy obowiązują nie tylko przedsiębiorców którzy nie są prawnikami, którzy pomagają poszkodowanym na etapie przedsądowym. Dotyczą też  współpracujących z nimi adwokatów i radców prawnych. Będzie to zatem jeden z wyjątków od ogólnego zakazu umawiania się przez profesjonalnych pełnomocników na procent od wygranej sprawy (tzw. success fee).
 

Organizacje branżowe obawiają się drastycznego spadku rentowności

 
Przedstawiciele firm z branży odszkodowań traktują ustalenie odgórnego pułapu wynagrodzenia jako nieuzasadnioną ingerencję w swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Całej branży wróżą drastyczny spadek rentowności, a samym konsumentom – ograniczenie dostępu do fachowej pomocy w dochodzeniu roszczeń.
 

Bartłomiej Krupa, prezes PIDiPO: „Głosując za zmianami – pozbawiacie pracy kilkanaście tysięcy osób”  

 
Bartłomiej Krupa, prezes Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych Bartłomiej Krupa dla Gazety Prawnej [16.10.18] przekonuje: „Podnosząc rękę za taką ustawą, pozbawią pozbawicie pracy kilkanaście tysięcy osób, które na co dzień wywołują problem niesprawiedliwości w relacjach pomiędzy najsilniejszymi uczestnikami obrotu na rynkach finansowych, jakim są ubezpieczyciele – za którymi stoją sztaby likwidatorów, prawników – a tymi, którzy są najsłabsi w obrocie”.
 

Czy doradcy odszkodowawczy będą mogli wykonywać zastępstwo procesowe?

 
Po poprawkach przyjęto, iż reprezentowanie stron w postępowaniach sądowych w sprawach odszkodowawczych jest zastrzeżone dla profesjonalnych pełnomocników. W projekcie też zastrzeżono, że kancelaria musi dostarczyć swoim klientom  kopię umowy ubezpieczenia OC pod rygorem nieważności umowy.
 
Źródło:  www.gazetaprawna.pl
 

Mateusz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Mateusz

Recent Posts

Agrocasco TUW „TUW” w nowej odsłonie 

Zaawansowane technologicznie maszyny i pojazdy na stałe wpisały się już w krajobraz współczesnego rolnictwa. Niestety niekiedy wystarczy…

1 dzień ago

Grupa PZU z 40 procentowym wzrostem zysku netto 

Grupa PZU opublikowała swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2025 roku. W tym okresie zysk netto,…

1 dzień ago

Analitycy PZU wśród najlepiej prognozujących wskaźniki polskiej gospodarki 

W najnowszej edycji prestiżowego konkursu „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” na najlepszych analityków makroekonomicznych drugie miejsce zajął…

2 dni ago

EDU Plus InterRisk – solidne wsparcie w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia 

Nawet przy największej ostrożności nie można przewidzieć wszystkiego. A niestety wypadki najmłodszych nadal zdarzają się…

2 dni ago

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW na wakacjach? 

Do wakacji zostało już niewiele czasu. Planując wakacyjny wyjazd niewątpliwie warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.…

3 dni ago

Nowa oferta Allianz – Leczenie Szpitalne w Polsce 

W odpowiedzi na potrzeby klientów Allianz Polska wprowadziło do swojej oferty nowy produkt – Leczenie…

3 dni ago