W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej z dniem 31 stycznia 2020r. obowiązuje okres przejściowy, który upłynie z końcem 2020 roku. Istnieje możliwość przedłużenia okresu wdrażania nowych ustaleń ale decyzja ta powinna zapaść najpóźniej do 30 czerwca 2020r. Aktualnie na podstawie Umowy Wyjścia utrzymano dotychczasowe warunki w relacjach pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Co oznacza to dla Polaków podróżujących lub mieszkających w Wielkiej Brytanii?
Zgodnie z Umową Wyjścia w okresie przejściowym prawodawstwo Unii Europejskiej nadal ma zastosowanie do Wielkiej Brytanii i jego terytorium. W praktyce oznacza to, że prawo UE wywołuje takie same skutki prawne w określeniu również do UK. Nadal obowiązuje unijny przepis o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego tj. rozporządzenie nr 883/2004, nr 987/2009 oraz nr 859/2003.
Jest to ważne z punktu widzenia m.in. osób mieszkających na terytorium UK, turystów, pracowników oraz studentów, ponieważ obywatele państw członkowskich Unii na terytorium Wielkiej Brytanii ( i odwrotnie) zachowają swoje uprawnienia do świadczeń zdrowotnych.
Nadal można posługiwać się wydanymi przed Brexitem dokumentami, które uprawniają do korzystania za świadczeń zdrowotnych. Należą do nich:
Uwaga! Posługiwanie się tymi dokumentami będzie możliwe tylko do dnia końca roku (o ile okres ten nie zostanie przedłużony). Wyjątkiem będą:
Okres przejściowy gwarantuje utrzymanie ważności dokumentów wydanych na podstawie brytyjskich formularzy przez oddziały wojewódzkie NFZ osobom, które są ubezpieczone w UK a zamieszkują w Polsce.
Polacy, którzy wrócą z Wielkiej Brytanii z dniem wyjścia UK z Unii Europejskiej lub już po zakończeniu okresu przejściowego utracą prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie prawa brytyjskiego. Natomiast będą mogli korzystać z opieki zdrowotnej na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Do zasad tych należy:
Co ważne osoby, które będą chciały skorzystać z ubezpieczenia dobrowolnego muszą uzyskać zaświadczenie potwierdzające wcześniejsze podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu w Wielkiej Brytanii. W innym razie mogą być naliczone opłaty za przerwę w ubezpieczeniu w Polsce.
W fazie przejściowej, czyli do końca 2020 r. będą negocjowane umowy dotyczące przyszłych stosunków między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Negocjacje te mają rozpocząć się na początku marca 2020 r. i skupią się na trzech obszarach:
Po zakończeniu fazy przejściowej przepisy UE dotyczące ubezpieczenia społecznego, a także dyrektywa w sprawie praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej, przestaną obowiązywać na terytorium Wielkiej Brytanii.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…