W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej z dniem 31 stycznia 2020r. obowiązuje okres przejściowy, który upłynie z końcem 2020 roku. Istnieje możliwość przedłużenia okresu wdrażania nowych ustaleń ale decyzja ta powinna zapaść najpóźniej do 30 czerwca 2020r. Aktualnie na podstawie Umowy Wyjścia utrzymano dotychczasowe warunki w relacjach pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Co oznacza to dla Polaków podróżujących lub mieszkających w Wielkiej Brytanii?
Zgodnie z Umową Wyjścia w okresie przejściowym prawodawstwo Unii Europejskiej nadal ma zastosowanie do Wielkiej Brytanii i jego terytorium. W praktyce oznacza to, że prawo UE wywołuje takie same skutki prawne w określeniu również do UK. Nadal obowiązuje unijny przepis o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego tj. rozporządzenie nr 883/2004, nr 987/2009 oraz nr 859/2003.
Jest to ważne z punktu widzenia m.in. osób mieszkających na terytorium UK, turystów, pracowników oraz studentów, ponieważ obywatele państw członkowskich Unii na terytorium Wielkiej Brytanii ( i odwrotnie) zachowają swoje uprawnienia do świadczeń zdrowotnych.
Nadal można posługiwać się wydanymi przed Brexitem dokumentami, które uprawniają do korzystania za świadczeń zdrowotnych. Należą do nich:
Uwaga! Posługiwanie się tymi dokumentami będzie możliwe tylko do dnia końca roku (o ile okres ten nie zostanie przedłużony). Wyjątkiem będą:
Okres przejściowy gwarantuje utrzymanie ważności dokumentów wydanych na podstawie brytyjskich formularzy przez oddziały wojewódzkie NFZ osobom, które są ubezpieczone w UK a zamieszkują w Polsce.
Polacy, którzy wrócą z Wielkiej Brytanii z dniem wyjścia UK z Unii Europejskiej lub już po zakończeniu okresu przejściowego utracą prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie prawa brytyjskiego. Natomiast będą mogli korzystać z opieki zdrowotnej na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Do zasad tych należy:
Co ważne osoby, które będą chciały skorzystać z ubezpieczenia dobrowolnego muszą uzyskać zaświadczenie potwierdzające wcześniejsze podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu w Wielkiej Brytanii. W innym razie mogą być naliczone opłaty za przerwę w ubezpieczeniu w Polsce.
W fazie przejściowej, czyli do końca 2020 r. będą negocjowane umowy dotyczące przyszłych stosunków między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Negocjacje te mają rozpocząć się na początku marca 2020 r. i skupią się na trzech obszarach:
Po zakończeniu fazy przejściowej przepisy UE dotyczące ubezpieczenia społecznego, a także dyrektywa w sprawie praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej, przestaną obowiązywać na terytorium Wielkiej Brytanii.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Niestety nieprzewidziane zdarzenia mogą pokrzyżować nawet najlepiej zaplanowane wakacje. Jednak nie każdy wie, że dzięki…
Coraz więcej Polaków wyrusza na wakacyjne trasy motocyklem. Jednak zanim wsiądziemy na dwa kółka i…
PKO Ubezpieczenia w swoim pierwszym raporcie społecznym pokazuje, jak kobiety w Polsce oceniają swój dobrostan.…
Wyniki badania Holiday Barometer 2025 pokazują, że po latach niepewności związanej z pandemią Polacy i…
Fundacja PZU i Fundacja Dr Clown nawiązały współpracę, by nieść radość i wsparcie emocjonalne dzieciom przebywającym…
Intensywne deszcze, wichury i lokalne podtopienia niestety stają się coraz częstsze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega…