Categories: Aktualności Prawo

Brexit – dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej

W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej z dniem 31 stycznia 2020r.  obowiązuje okres przejściowy, który upłynie z końcem 2020 roku. Istnieje możliwość przedłużenia okresu wdrażania nowych ustaleń ale decyzja ta powinna zapaść najpóźniej do 30 czerwca 2020r. Aktualnie na podstawie Umowy Wyjścia utrzymano dotychczasowe warunki w relacjach pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Co oznacza to dla Polaków podróżujących lub mieszkających w Wielkiej Brytanii?

Okres przejściowy

Zgodnie z Umową Wyjścia w okresie przejściowym prawodawstwo Unii Europejskiej nadal ma zastosowanie do Wielkiej Brytanii i jego terytorium. W praktyce oznacza to, że prawo UE wywołuje takie same skutki prawne w określeniu również do UK. Nadal obowiązuje unijny przepis o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego tj. rozporządzenie nr 883/2004, nr 987/2009 oraz nr 859/2003.

Jest to ważne z punktu widzenia m.in. osób mieszkających na terytorium UK, turystów, pracowników oraz studentów, ponieważ obywatele państw członkowskich Unii na terytorium Wielkiej Brytanii ( i odwrotnie) zachowają swoje uprawnienia do świadczeń zdrowotnych.

Dokumenty uprawniające do świadczeń opieki zdrowotnej

Nadal można posługiwać się wydanymi przed Brexitem dokumentami, które uprawniają do korzystania za świadczeń zdrowotnych. Należą do nich:

  • Karta EKUZ oraz Certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ.
  • Formularze S.
  • Dokumenty uprawniające do planowych świadczeń zdrowotnych.
  • Dokumenty uprawniające do świadczeń zdrowotnych w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Uwaga! Posługiwanie się tymi dokumentami będzie możliwe tylko do dnia końca roku (o ile okres ten nie zostanie przedłużony). Wyjątkiem będą:

  • Dokumenty dotyczące planowego leczenia w UK/w PL jeżeli zostały wydane i leczenie rozpoczęło się przed zakończeniem okresu przejściowego, a skończy się po tym czasie.
  • Wnioski o wydanie zgody na planowe leczenie, w przypadku gdy złożono je przed zakończeniem okresu przejściowego a zgoda została wydana w okresie przejściowym, a leczenie może rozpocząć się dopiero po tym okresie.
  • Wnioski o wydanie zgody na planowe leczenie, w przypadku gdy złożono je przed zakończeniem okresu przejściowego, zgoda nie została wydana w okresie przejściowym i leczenie rozpocznie się po okresie przejściowym.
  • Leczenie na podstawie EKUZ rozpoczęło się w czasie pobytu w UK/PL przed zakończeniem okresu przejściowego, a zakończy się po jego upływie.

Ubezpieczenie zdrowotne na terytorium Polski

Okres przejściowy gwarantuje utrzymanie ważności dokumentów wydanych na podstawie brytyjskich formularzy przez oddziały wojewódzkie NFZ osobom, które są ubezpieczone w UK a zamieszkują w Polsce.

Powrót do Polski po Brexicie

Polacy, którzy wrócą z Wielkiej Brytanii z dniem wyjścia UK z Unii Europejskiej lub już po zakończeniu okresu przejściowego utracą prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie prawa brytyjskiego. Natomiast będą mogli korzystać z opieki zdrowotnej na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Do zasad tych należy:

  • Uzyskanie obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu zatrudnienia, pobierania brytyjskiej emerytury lub renty lub uzyskania statusu osoby bezrobotnej.
  • Ubezpieczenie dobrowolne na podstawie wniosku złożonego w NFZ.

Co ważne osoby, które będą chciały skorzystać z ubezpieczenia dobrowolnego  muszą uzyskać zaświadczenie potwierdzające wcześniejsze podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu w Wielkiej Brytanii. W innym razie mogą być naliczone opłaty za przerwę w ubezpieczeniu w Polsce.

  • Finansowanie ze środków publicznych ubezpieczenia zdrowotnego dla osób, które nie mogą ubezpieczyć się z uwagi na niskie dochody lub niepodlegających obowiązkowi ubezpieczenia. Prawa te nabędą:
  • Kobiety, które posiadają obywatelstwo Polskie a ich miejscem zamieszkania jest Polska, w okresie ciąży, porodu i połogu;           
  • Dzieci posiadające polskie obywatelstwo, do ukończenia przez nie 18 roku życia;
  • Osoby spełniające kryterium dochodowe określone w przepisach o pomocy społecznej – na podstawie decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, wydanej na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Co stanie się po fazie przejściowej?

W fazie przejściowej, czyli do końca 2020 r. będą negocjowane umowy dotyczące przyszłych stosunków między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Negocjacje te mają rozpocząć się na początku marca 2020 r. i skupią się na trzech obszarach:

  • Prawach obywateli w odniesieniu do ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Ochrony w razie wypadków.
  • Opieki długoterminowej.

Po zakończeniu fazy przejściowej przepisy UE dotyczące ubezpieczenia społecznego, a także dyrektywa w sprawie praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej, przestaną obowiązywać na terytorium  Wielkiej Brytanii. 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl
Tags: Brexit brexit a opieka zdrowotna brexit a ubezpieczenia Brexit faza przejściowa Powrót do Polski po Brexicie

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

16 godzin ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

17 godzin ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

17 godzin ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

2 dni ago
  • Aktualności

Nie ryzykuj! Rekordzista ma do zwrotu prawie pięć milionów złotych

Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…

2 dni ago
  • Aktualności

Nowa odsłona akcji edukacyjnej PZU Zdrowie „Dla Kolegi Pytam”

Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…

3 dni ago