Aktualności

Brudna plaża i brak klimatyzacji? Masz prawo do odszkodowania

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów co roku odnotowuje skargi od turystów, którzy domagają się odszkodowania i zadośćuczynienia za zmarnowany urlop. Jakie są najczęściej pojawiające się zarzuty dotyczące zaniedbań od strony touroperatora? Jakie klienci biur podróży mają prawa? Jakie obowiązki właściciele biur podróży?

Ustawa z 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych nakłada na organizatorów imprez turystycznych szereg obowiązków, a także określa ramy ich odpowiedzialności za wykonanie usługi zgodnie z zawartą umową. W związku z tym turyści, którzy mają poczucie zmarnowanych wakacji (oczywiście muszą to udowodnić) mają prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia za zmarnowany urlop. Ustawa ta wprowadziła zdecydowanie szerszy zakres odpowiedzialności biur podroży. Dzięki temu dochodzenie roszczeń przez poszkodowanych turystów powinno być prostsze.

Na co najczęściej skarżą się turyści?

Osoby, które skorzystały z usług biura podróży, zazwyczaj sugerują się cenami i zdjęciami miejsc do których mają przyjechać. Najczęściej narzekamy więc na niezgodność z rzeczywistością jaką zastajemy na miejscu. Częstym powodem rozczarowań są również: czystość oraz serwowane posiłku w hotelu. Zdarzają się również skargi dotyczące odległości hotelu od plaży.

Jakie ma prawa turysta, kiedy organizator wycieczki nie wywiąże się z oferty?

Należy pamiętać, że polskie prawo zobowiązuje organizatorów do usuwania zgłaszanych przez turystów niezgodności zachodzących między ofertą a wykonywaną usługą. Jeśli touroperator nie może podjąć działań naprawczych ma on obowiązek obniżyć koszty imprezy za ten czas za który stwierdzono niezgodność.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na dwie kwestie: odszkodowanie i zadośćuczynienie. Odszkodowanie przysługuje za szkodę, natomiast szkoda jest uszczerbkiem w majątku poszkodowanego.

Kiedy turystom przysługuje zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie natomiast przysługuje każdemu za doznaną krzywdę, która wyraża się w przeżyciach niematerialnych. Dochodzenie zadośćuczynienia sprawia więcej trudności dowodowych. Trudniej bowiem wykazać, jak bardzo stres zaważył na jakości wypoczynku. Przeżycia emocjonalne, rozczarowanie oraz szkody psychiczne są zdecydowanie trudniejsze do udowodnienia. Zadośćuczynienie przysługuje turystom, którzy na miejscu stwierdzili min.: inną odległość od plaży, niż wynikająca z oferty, za wady w wyposażeniu pokoju, za pojawiające się w pokoju robactwo, brak klimatyzacji, zepsute jedzenie, brudną plaża, brudną woda w basenie itp.

W sytuacji, gdy wystąpią wymienione wyżej czynniki czyli rozbieżności między ofertą, a stanem rzeczywistym, polskie prawo chroni konsumenta.

Źródło: www.infor.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Magdalena

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago