Aktualności

Burza nie zawsze przechodzi bokiem!

W związku z burzami z dnia 21 lipca strażacy z województwa świętokrzyskiego interweniowali aż kilkadziesiąt razy. Gwałtownych zjawisk jest coraz więcej i będą coraz poważniejsze, czytamy w poradniku przygotowanym przez ekspertów z Polskiej Izby Ubezpieczeń PIU. Co zrobić, żeby się zabezpieczyć przed gwałtowną pogodą?

Klimat się zmienia

Klimat się zmienia, gwałtowna pogoda zdarza się coraz częściej. Skąd to wiemy? Zrobiliśmy dokładne badania, policzyliśmy, ile w ostatnich latach wydarzyło się katastrof klimatycznych. Zestawiliśmy dane z różnych miejsc na świecie, przeanalizowaliśmy różne źródła na ten temat. Statystyki są tu jednoznaczne – będzie więcej, gwałtowniej. A ty masz też coraz więcej do stracenia.

Śledź prognozy pogody

Zwróć uwagę na to, jak często są aktualizowane. Znajdź takie, które podają informacje dla twojego regionu. Może aplikacja w telefonie, a może prognoza na portalu? Sprawdzaj – nie tylko, by wiedzieć, jak się ubrać, ale czy nie zapowiadają burz, silnego wiatru lub opadów. Jeśli tak, weź to pod uwagę.

Stosuj się do alertów RCB

Alert oznacza, że prawdopodobieństwo gwałtownej pogody jest naprawdę wysokie.

Pochowaj z tarasu lub podwórka rzeczy, które może porwać wiatr

Zamknij okna, drzwi, wyłącz z prądu urządzenia RTV. Przeparkuj samochód – nie powinien stać w zagłębieniach terenu, ani pod drzewami. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu. Jeśli wybierasz się w trasę, może warto zmienić plany, przeczekać? A gdy burza zaskoczy cię podczas drogi, zjedź w bezpieczne miejsce. Na drodze szybkiego ruchu zjedź na najbliższym MOPie lub stacji. Nie stawaj na poboczu lub pod wiaduktem.

Wykonuj przeglądy – nie tylko te obowiązkowe

Warto zadbać o stan techniczny dom. O stan dachu, rynny, odwodnienie działki. Jeśli woda dobrze spływa, prawdopodobieństwo, że zaleje piwnicę, maleje. Należy też się zorientować, w którym miejscu na podwórzu lub w najbliższej okolicy tworzą się głębokie kałuże. Nie stawiaj tam auta. Sprawdź stan instalacji odgromowej. Unikaj montażu anten na dachach i balkonach. Mogą ściągać pioruny, co spowoduje przepięcia.

Ubezpieczenie domu ochroni przed skutkami finansowymi szkód!

Ubezpieczenie domu lub mieszkania chroni cię cały rok przed finansowymi skutkami katastrof naturalnych. Warto zatem ubezpieczyć mury, elementy stałe w domu, ale też ruchomości, czyli meble, ubrania, sprzęt AGD i RTV. Należy odpowiednio dobrać sumy ubezpieczenia tak, by w razie katastrofy, pieniądze z odszkodowania pozwoliły odbudować dom lub kupić mieszkanie w podobnej okolicy. Jeśli nie jesteś pewien, jak ubezpieczyć dom dobrze, skontaktuj się ze swoim agentem. Jeśli już masz ubezpieczenie, sprawdź, czy nie warto się doubezpieczyć.

Źródło: www.piu.org.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Magdalena

Recent Posts

PZU upraszcza proces sprzedaży gwarancji ubezpieczeniowych 

PZU uprościł proces sprzedaży gwarancji ubezpieczeniowych. Ubezpieczyciel wdrożył program Małe Gwarancje, który skierowany jest do…

2 dni ago

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne a leczenie szpitalne 

Szybszy dostęp do lekarzy i szeroki zakres badań – z tym większości z nas kojarzą…

2 dni ago

Ubezpieczenie na życie i zdrowie – benefit, który naprawdę ma znaczenie 

W obecnych czasach pracownicy oczekują stabilności i realnego wsparcia w dbaniu o swoje zdrowie. Dlatego…

2 dni ago

PZU sponsorem tytularnym serii wyścigów kolarskich PZU Gran Fondo 

PZU Gran Fondo Series to cykl wyścigów kolarskich przeznaczonych dla amatorów. Sponsorem tytularnym wydarzenia, które…

2 dni ago

Unum Życie liderem rynku ubezpieczeń w dynamice wzrostu 

Unum Życie opublikowało swoje wyniki finansowe za 2024 rok. Ubezpieczyciel kolejny rok z rzędu utrzymał…

2 dni ago

Majówka na szlaku? Pamiętaj o ubezpieczeniu 

Majówka to świetna okazja do odpoczynku na łonie natury. Szczególnie, że aura zachęca do wędrówek…

1 tydzień ago