W związku z burzami z dnia 21 lipca strażacy z województwa świętokrzyskiego interweniowali aż kilkadziesiąt razy. Gwałtownych zjawisk jest coraz więcej i będą coraz poważniejsze, czytamy w poradniku przygotowanym przez ekspertów z Polskiej Izby Ubezpieczeń PIU. Co zrobić, żeby się zabezpieczyć przed gwałtowną pogodą?
Klimat się zmienia, gwałtowna pogoda zdarza się coraz częściej. Skąd to wiemy? Zrobiliśmy dokładne badania, policzyliśmy, ile w ostatnich latach wydarzyło się katastrof klimatycznych. Zestawiliśmy dane z różnych miejsc na świecie, przeanalizowaliśmy różne źródła na ten temat. Statystyki są tu jednoznaczne – będzie więcej, gwałtowniej. A ty masz też coraz więcej do stracenia.
Zwróć uwagę na to, jak często są aktualizowane. Znajdź takie, które podają informacje dla twojego regionu. Może aplikacja w telefonie, a może prognoza na portalu? Sprawdzaj – nie tylko, by wiedzieć, jak się ubrać, ale czy nie zapowiadają burz, silnego wiatru lub opadów. Jeśli tak, weź to pod uwagę.
Alert oznacza, że prawdopodobieństwo gwałtownej pogody jest naprawdę wysokie.
Zamknij okna, drzwi, wyłącz z prądu urządzenia RTV. Przeparkuj samochód – nie powinien stać w zagłębieniach terenu, ani pod drzewami. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu. Jeśli wybierasz się w trasę, może warto zmienić plany, przeczekać? A gdy burza zaskoczy cię podczas drogi, zjedź w bezpieczne miejsce. Na drodze szybkiego ruchu zjedź na najbliższym MOPie lub stacji. Nie stawaj na poboczu lub pod wiaduktem.
Warto zadbać o stan techniczny dom. O stan dachu, rynny, odwodnienie działki. Jeśli woda dobrze spływa, prawdopodobieństwo, że zaleje piwnicę, maleje. Należy też się zorientować, w którym miejscu na podwórzu lub w najbliższej okolicy tworzą się głębokie kałuże. Nie stawiaj tam auta. Sprawdź stan instalacji odgromowej. Unikaj montażu anten na dachach i balkonach. Mogą ściągać pioruny, co spowoduje przepięcia.
Ubezpieczenie domu lub mieszkania chroni cię cały rok przed finansowymi skutkami katastrof naturalnych. Warto zatem ubezpieczyć mury, elementy stałe w domu, ale też ruchomości, czyli meble, ubrania, sprzęt AGD i RTV. Należy odpowiednio dobrać sumy ubezpieczenia tak, by w razie katastrofy, pieniądze z odszkodowania pozwoliły odbudować dom lub kupić mieszkanie w podobnej okolicy. Jeśli nie jesteś pewien, jak ubezpieczyć dom dobrze, skontaktuj się ze swoim agentem. Jeśli już masz ubezpieczenie, sprawdź, czy nie warto się doubezpieczyć.
Źródło: www.piu.org.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…