1 lipca weszły w życie nowe przepisy podatkowe, zgodnie z którymi VAT na usługi pomocnicze dla zakładów ubezpieczeń będzie wynosił 23 procent. Wcześniej usługi te były zwolnione z tego podatku. Eksperci są przekonani, że nowe przepisy nie pozostaną bez wpływu na składki ubezpieczeniowe.
Grzegorz Smolarczyk, dyrektor departamentu odszkodowań i świadczeń w Uniqa podkreśla: „Ta zmiana będzie miała wpływ na koszty obsługi związane z procesem likwidacji szkód, który będzie trzeba skalkulować w składce należnej za dany rodzaj ubezpieczenia”.
Dotychczas prawie wszyscy ubezpieczyciele przenosili na zewnątrz likwidację szkód
Również ocena stanu zdrowia poszkodowanych wykonywana jest przez spółki medyczne. „Wprowadzenie VAT na usługi pomocnicze wpłynie na cenę ubezpieczeń. Jest to dodatkowy wydatek, który musi zostać ujęty w kalkulacji składki”– wyjaśnia Maciej Fedyna, członek zarządu Generali. Problemem będzie też to, że towarzystwa, szacując składkę w minionych miesiącach, nie uwzględniały VAT na usługi pomocnicze. „Jest to kolejna sytuacja, kiedy prawo działa wstecz, tzn. po 1 lipca ubezpieczyciele muszą płacić VAT za usługi pomocnicze również dla szkód zgłoszonych z polis zawartych przed wejściem w życie nowych przepisów, czyli przed 1 lipca 2017 r.” – dodaje Fedyna.
Koszty mogą być bardzo różne dla poszczególnych firm ubezpieczeniowych
Wszystko zależy od ich struktury i tego, czy i w jakim stopniu mają np. usługi likwidacji szkód wytransferowane na zewnątrz. Jak mówi Marcin Tarczyński, analityk PIU: „W Polsce występują bardzo różne modele, dlatego m.in. całkowite koszty są trudne do oszacowania. W jakim stopniu nowe przepisy wpłyną na podwyższenie składek, zależy od wielkości i liczby usług zamawianych przez wybranego ubezpieczyciela”.
Prawdopodobnie podwyżki nie będą równe pełnej wartości VAT, bo towarzystwa wezmą na siebie część kosztów, chcąc uniknąć zbyt dużego wzrostu składek
Niektórzy ubezpieczyciele, chcąc zaoszczędzić na kosztach, będą się wycofywać ze współpracy z firmami asystenckimi i likwidatorami szkód, realizując systematycznie politykę obsługi szkód własnymi zasobami. Uniqa deklaruje np., że od dłuższego czasu stara się ograniczać koszty likwidacji zewnętrznej, realizując systematycznie politykę obsługi szkód własnymi zasobami.
Może się okazać, że w dalszej perspektywie bardziej opłacalne będzie dla nich zbudowanie własnych struktur, dzięki czemu unikną płacenia VAT. Dotyczy to raczej dużych grup kapitałowych, ponieważ z perspektywy pojedynczych towarzystw ubezpieczeniowych działanie takie raczej nie wygeneruje oszczędności.
Źródło: www.rp.pl
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…