Z pewnością choroba nie wybiera i może pokrzyżować nasze wakacyjne plany. Co zrobić, jeśli zachorujemy w trakcie urlopu wypoczynkowego albo krótko przed nim? Czy pobyt na urlopie wyklucza L4? Czy pieniądze opłacone za wycieczkę przepadną?
Urlop wypoczynkowy to czas, który powinien być wykorzystany na odpoczynek. Zazwyczaj w okresie wakacyjnym wyjeżdżamy i cieszymy się licznymi aktywnościami. Już sama definicja wskazuje, żaden z dni urlopu nie powinien być wykorzystany na leczenie lub rekonwalescencję po chorobie. Co jednak zrobić, jeśli zachorujemy w czasie urlopu? Wówczas należy udać się do lekarza, który wystawi zwolnienie lekarskie. Mimo tego, że w tej chwili L4 wysyłane jest elektronicznie, powinniśmy powiadomić pracodawcę, że przerywamy urlop z powodu choroby. Pamiętajmy, że pracodawca nie ma prawa zmusić nas do kontynuowania urlopu, kiedy zachorujemy. Zgodnie z art. 66 Kodeksu pracy część urlopu niewykorzystaną z powodu:
pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.
Zapis ten jasno wskazuje, że w przypadku choroby, urlop wypoczynkowy zostaje przesunięty. Co oznacza, że możemy wykorzystać go w późniejszym okresie.
Czasami może się zdarzyć, że zaplanujemy urlop z wyprzedzeniem a choroba dopadnie nas krótko przed rozpoczęciem wypoczynku. Jeśli nie zdążymy wyzdrowieć, lekarz ma prawo wystawić zwolnienie lekarskie, które będzie pokrywało się z terminem planowanego urlopu. Kiedy pracodawca otrzyma nasze L4, urlop w danym okresie zostanie anulowany, ale nie przepadnie. Bez problemu możemy go wykorzystać w innym terminie.
Nie zapominajmy o tym, że zwolnienie lekarskie nie jest dodatkowym urlopem. Jeśli więc planujemy wziąć L4, by zaoszczędzić dni urlopowe, możemy spotkać się z przykrymi konsekwencjami. Dlaczego? Zwolnienie lekarskie przysługuje z powodu choroby. Przebywanie na nim, jeśli nie ma ku temu podstaw, jest niezgodne z prawem. Zwolnienie chorobowe umożliwia zarówno ZUS, jak i pracodawcy skontrolowanie nas – warto, więc podać lekarzowi nie tyle, co adres zameldowania, a adres planowanego pobytu podczas choroby. Jeśli dojdzie do kontroli, a urzędnik nie zastanie nas pod wskazanym adresem, ZUS będzie mieć podstawę ku temu, by odmówić nam wypłaty zasiłku chorobowego. Kontrole takie są jednak powtarzane. Co więcej, my również możemy skontaktować się z ZUS w celu wyjaśnienia nieobecności. Pamiętajmy, że nieuzasadnione L4 i próba oszustwa sprawią, że stracimy zaufanie pracodawcy, a stąd już tylko krok do zwolnienia, i to nie lekarskiego.
Niestety choroba odbiera nam radość z zaplanowanego wyjazdu. Mimo tego, że urlop nam nie przepadnie mogą nam przepaść pieniądze, którymi opłacimy wycieczkę lub pobyt w luksusowym hotelu. Dlatego, warto zabezpieczyć się przed taką sytuacją, wykupując odpowiedni wariant ubezpieczenia kosztów rezygnacji. Nie da się ukryć, że siedzenie w domu z gorączką i katarem, kiedy mamy zaplanowaną egzotyczną wycieczkę, jest frustrujące. Jeśli na dodatek musimy ją w pełni opłacić, możemy poczuć się jeszcze gorzej. Odpowiednie ubezpieczenie pozwoli nam odzyskać pieniądze, a tym samym zyskamy możliwość ich ponownego wykorzystania.
Źródło: Europa Ubezpieczenia
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…