Wakacje to czas kiedy większość z nas wybiera się na długo wyczekiwany urlop. Jak jednak zabezpieczyć się przed skutkami zachorowania podczas zagranicznego wyjazdu? Jakie korzyści wynikają z posiadania polisy turystycznej oraz ubezpieczenia na życie?
Wybierając się na urlop nie planujemy wizyt u lekarza z powodu choroby. Jeśli jednak dopadną nas jakieś dolegliwości podczas wypoczynku warto, być przygotowanym, aby temu zaradzić. Najskuteczniejszym sposobem jest zakup polisy turystycznej. Szczególnie, że w trakcie wyjazdu za granicę nietrudno o np. dolegliwości żołądkowe. Z kolei wakacje w ciepłych krajach wiążą się z możliwością poparzeń słonecznych. Bez względu na to gdzie się wybieramy na urlopie możemy również złapać infekcję lub przeziębić się. Z pewnością wszelkie dolegliwości mogą nam skutecznie utrudnić wyczekiwany wypoczynek. Zwłaszcza, że będąc na urlopie za granicą napotykamy także na takie trudności jak: bariera językowa, konieczność pokrycia kosztów związanych z leczeniem, czy inny poziom jakości usług medycznych. Bez właściwego ubezpieczenia, pozostaniemy z tymi problemami sami. Dlatego tak istotne jest to, by się ubezpieczyć, Dzięki polisie zyskamy potrzebne świadczenia i unikniemy wielu problemów. Jak wiadomo, polisa turystyczna daje wsparcie w trudnych sytuacjach, np. związanych z nagłym zachorowaniem, w tym związanym z leczeniem następstw chorób przewlekłych lub wypadkiem. Umowa umożliwia pokrycie kosztów leczenia czy transportu, zakupu leków czy przedmiotów ortopedycznych. Ma to duże znaczenie w krajach europejskich, ponieważ tamtejsze koszty pomocy medycznej nie są w 100 % pokrywane przez EKUZ. W praktyce oznacza to konieczność współpłacenia za usługi medyczne.
Do zalet polisy turystycznej możemy zaliczyć to, że zapewnia ona całodobową pomoc. Na przykład atutem ubezpieczenia Warta Travel jest pakiet usług assistance, które są dostępne przez całą dobę, i to bez względu na to w jakim miejscu na świecie się znajdujemy. Produkt obejmuje m.in.: organizację i pokrycie kosztów wizyty lekarskiej, pobytu i leczenia w szpitalu, badań, zabiegów i operacji zaleconych przez lekarza prowadzącego. Znajdując się za granicą możemy skontaktować się z Centrum Obsługi Klienta i poprosić o organizację pomocy. Ubezpieczyciel umożliwia kontakt z COK także za pomocą aplikacji, dzięki której kontakt z Centrum Obsługi Klienta jest bezkosztowy. To rozwiązanie jest dobre dla osób, które są w zasięgu internetu.
Co istotne, ubezpieczenie turystyczne obejmuje swoim zakresem nie tylko wyjazdy na wypoczynek, ale również wyjazdy do pracy. A jeśli nie jest to praca o zwiększonym ryzyku, to ochrona dla osób pracujących zawiera się już w zakresie podstawowym i nie wymaga dodatkowego rozszerzenia. Są to prace takie jak: opieka nad dziećmi czy osobami starszymi albo wykonywanie drobnych prac w rolnictwie, czy przy wykańczaniu domów lub mieszkań. Natomiast wykonywanie pracy o zwiększonym ryzyku np. w przemyśle: wydobywczym, metalowym, drzewnym ( w tym wycinka drzew), czy ciężarowym (pow. 3,5 t) wymaga rozszerzenia ochrony o ten zakres.
Warto sobie zdawać sprawę, że ubezpieczenie na życie chroni nas również podczas wyjazdu za granicę. Nowoczesne produkty na życie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia nie zawierają wyłączeń dotyczących zdarzeń mających miejsce poza granicami naszego kraju. Jednak w OWU danej umowy warto sprawdzić jak brzmią definicje określające przede wszystkim placówkę medyczną oraz operację. Jeżeli jesteśmy hospitalizowani w szpitalu w kraju, który widnieje w warunkach naszej polisy, wówczas możemy zgłosić wniosek świadczeniowy związany z tym pobytem. Przy tym świadczeniu znaczenie ma także powód naszego pobytu. Jeżeli przebywaliśmy w szpitalu za granicą w wyniku choroby, wtedy, aby otrzymać świadczenie nasz pobyt powinien trwać z reguły kilka dni. Przy pobycie w szpitalu w wyniku wypadku warunki te nie obowiązują. Podobnie sprawa wypłaty wniosku świadczeniowego z naszej polisy na życie wygląda dla przebytych operacji.
Nie zapominajmy, że OWU poszczególnych produktów dostępnych na rynku znacznie różnią się od siebie zakresem. Na niektórych mamy ściśle określony katalog operacji, za które możemy liczyć na wypłatę wniosku, ponadto operacje te bywają często podzielone na kategorię według złożoności i stopnia ingerowania w poprawę naszego stopnia. Dlatego za niektóre operacje możemy otrzymać większe świadczenie, a za niektóre mniejsze.
Przy składaniu wniosków z polisy na życie do zdarzeń ubezpieczeniowych, które miały miejsce za granicą, musimy pamiętać, że polisa na życie działa inaczej, niż polisa turystyczna. Przy ubezpieczeniu podróżnym organizujemy sobie pomoc natychmiast i wsparcie te jest nam udzielane, gdziekolwiek jesteśmy w danej chwili, bez ponoszenia przez nas kosztów. Natomiast, przy ubezpieczeniach na życie składamy wniosek świadczeniowy, ponieważ wystąpiło konkretne zdarzenie ubezpieczeniowe i w związku z tym oczekujemy wypłaty środków. Jak widać polisa na życie nie jest tożsama z polisą turystyczną. Przy ubezpieczeniu podróżnym mamy zorganizowaną pomoc, za którą nie płacimy z własnej kieszeni, a przy ubezpieczeniu na życie rościmy za to, co nam się przydarzyło.
Źródło: WARTA
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…