Dane wskazują, że z chorobami przewlekłymi boryka się już nawet ponad 1/3 Polaków. Co więcej, odsetek osób z takimi problemami zdrowotnymi stale rośnie. Dlatego warto wiedzieć w jaki sposób ubezpieczyciele definiują choroby przewlekłe i czy możemy ubezpieczyć się przed ryzykiem zmagania się z nimi lub przed ich skutkami.
Ubezpieczyciele do chorób przewlekłych zaliczają zazwyczaj każdą jednostkę chorobową, która charakteryzuje się wolnym postępowaniem zmian chorobowych. Wyróżnia je także:
Okazuje się, że do chorób przewlekłych można zaliczyć nawet 100–200 różnych schorzeń. Co więcej, osoby, które się z nimi zmagają, mogą nawet przez lata nie mieć świadomości istnienia problemu. Do chorób przewlekłych, które dotykają dużej części populacji należy między innymi:
Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że ponad 1/3 Polaków walczy z chorobami przewlekłymi. A odsetek mających takie kłopoty ze zdrowiem stale rośnie – wynika to między innymi ze starzenia się społeczeństwa.
A jak sytuacja wygląda na świecie? Najbardziej kompleksowym badaniem, m.in. chorób przewlekłych, jest Global Burden of Disease, które koordynowane jest przez Institute for Health Metrics and Evaluation. Autorzy raportu twierdzą, że kryzys dotyczący chorób przewlekłych, które da się pokonać, mógł spowodować to, że ludzie są tak podatni na nagłe zagrożenia zdrowotne, takie jak COVID-19. Otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia czy zanieczyszczenia powietrza sprawiają, że tak wiele osób zmaga się z ciężkim przebiegiem wspomnianej choroby i tak wysoka jest w jej przypadku śmiertelność.
Doświadczenie pokazuje, że ryzyko zmagania się z chorobami przewlekłymi dotyczy niemal wszystkich, dlatego warto posiadać ochronę ubezpieczeniową, która zapewni nam pokrycie kosztów leczenia chorób przewlekłych. Pamiętajmy, by przy wyborze ubezpieczenia zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia – musi być ona wystarczająca, żeby możliwy był zwrot środków wydanych na leczenie w danym kraju. Zazwyczaj do wyboru mamy kilka wariantów ochrony, które różnią się zakresem, ceną i właśnie sumą ubezpieczenia. Dlatego można wcześniej zorientować się, jak kosztowne jest leczenie w państwie, do którego się wybieramy. Kolejna kwestia dotyczy tego, jaka jest definicja choroby przewlekłej według ubezpieczyciela. Sprawdźmy to w zapisach OWU.
Nie każdy też wie, że w niektórych przypadkach, by posiadać ubezpieczenie dla osób przewlekle chorych należy wykupić rozszerzenie podstawowej ochrony. Może się, bowiem okazać, że podstawowa wersja ubezpieczenia kosztów leczenia nie będzie uwzględniać zaostrzenia objawów choroby, z którą zmagaliśmy się wcześniej, przed wyjazdem. Mimo tego, że rozszerzenie ochrony wiąże się z dodatkowymi wydatkami, warto o nie zadbać, tak by nasza polisa obejmowała choroby przewlekłe. Co się stanie, jeśli wykupimy nieodpowiednią ochronę ubezpieczeniową? Jeśli umowa nie będzie uwzględniała pokrycia kosztów takich zdarzeń, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania. W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie umowy, zawsze najlepiej dopytać ubezpieczyciela o zakres ochrony. Szczególnie jeśli zmagamy się z chorobami przewlekłymi a przed nami jest długo wyczekiwany wyjazd.
Źródło: UNIQA
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…