11 października 2017 r. Rzecznik Finansowy we współpracy z Fundacją Edukacji Ubezpieczeniowej i Politechniką Warszawską organizuje konferencję międzynarodową poświęconą dotychczasowemu dorobkowi światowemu w obszarze nadzoru nad prawami i interesami konsumenta w sektorze finansowym, zatytułowaną „Jak chronić konsumenta na rynku finansowym: modele, doświadczenia, wyzwania”.
Celem konferencji jest dokonanie przeglądu najnowszych doświadczeń międzynarodowych w zakresie systemów ochrony konsumentów na rynku finansowym. Jakie funkcjonują modele i wyzwania w tym zakresie. Celem spotkania jest również ocena możliwości wykorzystania tych doświadczeń w Polsce. W wyniku doświadczeń ostatniego kryzysu finansowego trwają poszukiwania rozwiązań dopasowanych do zmienionych realiów rynku finansowego. Ważne jest również rozumienie relacji pomiędzy stanem i sposobem ochrony konsumenta a stabilnością systemu finansowego. Dotyczy to także naszego kraju. Stąd też inicjatywa Rzecznika Finansowego, żeby w trakcie konferencji z udziałem zagranicznych gości dokonać przeglądu najnowszych doświadczeń międzynarodowych w zakresie systemów ochrony konsumentów na rynku finansowym, funkcjonujących modeli i wyzwań oraz ocenić możliwości wykorzystania tych doświadczeń w Polsce. Siłą rzeczy główna uwaga skoncentrowana będzie na doświadczeniach krajów Unii Europejskiej, jako najważniejszego dla nas punktu odniesienia.
Planowany jest udział w obradach przedstawicieli kierownictwa światowej organizacji zrzeszającej nadzory konsumenckie – FinCoNet – oraz systemów nadzorów konsumentów finansowych z Niemiec, a także z Wielkiej Brytanii i Polski. Przedstawiony zostanie także dorobek Francji w tym obszarze. Podczas konferencji głos zabiorą: dr Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy, dr hab. Edyta Rutkowska-Tomaszewska, Uniwersytet Wrocławski, prof. Jan Monkiewicz, Politechnika Warszawska, Paweł Zagaj, zastępca Rzecznika Finansowego, dyrektor Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów, dr Milena Kabza, Politechnika Warszawska, prof. zw. dr hab. Stanisław Owsiak, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Caroline Mitchell, Lead Ombudsman, Financial Ombudsman Service, UK, prof. Mariola Lemonnier, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, dr Michał Mariański, adiunkt, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Ursula Gerold, Bafin, Departament Ochrony Konsumentów, Niemcy, prof. dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, Uniwersytet Gdański, dr Marcin Kotarba, Politechnika Warszawska, dr Miłosz Brakoniecki, Obserwatorium.biz, Agnieszka Wachnicka, dyrektor w Biurze Rzecznika Finansowego.
Źródło: www.rf.gov.pl www.gu.com.pl
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…