Nowy rok tuż tuż, wraz z nim wchodzi w życie wiele nowych przepisów nie tylko na rynku finansowym. Już 1 stycznia wchodzi w życie ustawa o działalności ubezpieczeniowej, dzięki której m.in.: wzmocniona zostanie pozycja klientów.
Jednym z najważniejszych zmian czekających branżę ubezpieczeniową jest wejście od 1 stycznia ustawy o działalności ubezpieczeniowej implementująca do polskiego porządku prawnego postanowienia Solvency II oraz wprowadzająca regulacje rozwiązujące lokalne problemy rynku.
Dla branży ubezpieczeniowej oznacza to istotny wzrost wymogów kapitałowych. Jak dodaje Anna Włodarczyk-Moczkowska, prezes Gothaer TU: „wyliczenia dotyczące kapitału będzie opierać się na szerszym zakresie zagadnień niż obecnie, m.in. uwzględniać ryzyko rynkowe i kredytowe. Ubezpieczyciele będą musieli także spełnić wiele wymogów administracyjno-organizacyjnych oraz sprawozdawczych w związku z założeniami nowo projektowanego systemu zarządzania. W drugim obszarze ustawa ma na celu wzmocnienie pozycji klientów w relacjach z ubezpieczycielami. Ci ostatni będą zobowiązani m.in. do analizowania potrzeb, wiedzy i sytuacji finansowej odbiorców usług, aby móc oferować im adekwatne oferty”.
Ustawa wchodząca niebawem w życie nakłada na towarzystwa większy obowiązek informacyjny, ułatwia też odstąpienie od umów ubezpieczeń inwestycyjnych: „ w przyszłym roku będzie już dobrze widać skutki regulacji dotyczących wsparcia klienta. Większe uprawnienia prokonsumenckie będą miały bowiem KNF i UOKiK, a instytucje finansowe będą rozpatrywać reklamacje według nowych regulacji obowiązujących od października 2015 r”.
Źródło: www.pb.pl
Akty wandalizmu to zjawisko nieustannie zagrażające cmentarzom. Tylko w ubiegłym roku w ich wyniku zniszczeniu uległo co najmniej 120 nagrobków…
W tym roku aura nie rozpieszczała rolników – przymrozki, grad czy deszcz nawalny przyniosły ze sobą ogromne straty. InterRisk odnotował dotychczas wzrost…
UNIQA wprowadziła do swojej oferty ubezpieczeń grupowych na życie ochronę związaną ze zdrowiem psychicznym. W ramach nowej umowy dodatkowej ubezpieczyciel…
Przeglądy instalacji technicznych w domu lub w mieszkaniu mają znaczenie nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Kwestia ta jest także istotna…
Zazwyczaj umowa ubezpieczenia domu lub mieszkania zawierana jest przez właściciela nieruchomości, który ma na względzie ochronę swojego majątku. Możliwie jest…
Nie każdy wie, że w ramach ubezpieczenia domu lub mieszkania można rozszerzyć zakres ochrony o NNW, czyli ubezpieczenie od następstw…