Meteorolodzy są zgodni, że ze względu na zmieniający się klimat, z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi będziemy mieć do czynienia coraz częściej. Zjawiska te przyczyniają się co roku do ogromnych zniszczeń – zarówno w obszarach zabudowanych jak i na terenach uprawnych. Co robić, jeśli dojdzie już do zniszczeń?
W sierpniu ubiegłego roku na terenie trzech województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego, miały miejsce nawałnice. W ciągu dwóch dni Straż Pożarna interweniowała prawie 26 tys. razy, zniszczonych zostało ponad 6 tys. budynków i 72 tys. ha upraw. Straty spowodowane nawałnicami oszacowano na ponad 250 mln złotych. Meteorolodzy są zgodni, że ze względu na zmieniający się klimat, z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi będziemy mieć do czynienia coraz częściej.
Nie mamy wpływu na pogodę, ale możemy przygotować siebie i swój dom na wypadek takich zjawisk pogodowych
Przede wszystkim przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa mówiących, jak należy zachować się w trakcie burzy czy nawałnicy. Powinniśmy także zabezpieczyć dom przed silnym wiatrem i mocnymi opadami deszczu – zamknijmy okna i drzwi, zdejmijmy z balkonu wszystkie doniczki i meble, które mogą spać przy silnym podmuchu wiatru. Zawczasu ubezpieczmy także dom od skutków tego typu zdarzeń.
To o czym należy pamiętać to fakt, że przed wizytą likwidatora nie możemy dokonać żadnej naprawy. W związku z tym należy zabezpieczyć wszystkie miejsca tak, aby nie powodowały dalszych szkód w domu. W sytuacji gdy w trakcie wichury rozbita została szyba w oknie zaklejmy szczelnie całe okno tekturą lub wytrzymałą folią.
Marcin Pabiś, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych Concordia Ubezpieczenia wyjaśnia: „Jednak może się okazać, że szkody powstałe w wyniku nawałnicy są bardzo duże i wymagają natychmiastowej naprawy. W takiej sytuacji, przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac zróbmy dokładną dokumentację fotograficzną, abyśmy mieli dowód zdjęciowy do jakich szkód doszło. Rozpoczęcie naprawy bez udokumentowania skali uszkodzeń uniemożliwi ocenę szkody, a tym samym utrudni wypłatę odszkodowania”
Zakład ubezpieczeń będzie nas prosił o dostarczenie dokumentacji związanej z naprawą uszkodzonych elementów w domu. W związku z tym niezbędne jest zbieranie wszystkich rachunków i faktur, aby przedstawić rzeczywiście poniesione koszty w związku z naprawami.
Źródło: www.concordiaubezpieczenia.pl
Niestety nieprzewidziane zdarzenia mogą pokrzyżować nawet najlepiej zaplanowane wakacje. Jednak nie każdy wie, że dzięki…
Coraz więcej Polaków wyrusza na wakacyjne trasy motocyklem. Jednak zanim wsiądziemy na dwa kółka i…
PKO Ubezpieczenia w swoim pierwszym raporcie społecznym pokazuje, jak kobiety w Polsce oceniają swój dobrostan.…
Wyniki badania Holiday Barometer 2025 pokazują, że po latach niepewności związanej z pandemią Polacy i…
Fundacja PZU i Fundacja Dr Clown nawiązały współpracę, by nieść radość i wsparcie emocjonalne dzieciom przebywającym…
Intensywne deszcze, wichury i lokalne podtopienia niestety stają się coraz częstsze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega…