Meteorolodzy są zgodni, że ze względu na zmieniający się klimat, z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi będziemy mieć do czynienia coraz częściej. Zjawiska te przyczyniają się co roku do ogromnych zniszczeń – zarówno w obszarach zabudowanych jak i na terenach uprawnych. Co robić, jeśli dojdzie już do zniszczeń?
W sierpniu ubiegłego roku na terenie trzech województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego, miały miejsce nawałnice. W ciągu dwóch dni Straż Pożarna interweniowała prawie 26 tys. razy, zniszczonych zostało ponad 6 tys. budynków i 72 tys. ha upraw. Straty spowodowane nawałnicami oszacowano na ponad 250 mln złotych. Meteorolodzy są zgodni, że ze względu na zmieniający się klimat, z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi będziemy mieć do czynienia coraz częściej.
Nie mamy wpływu na pogodę, ale możemy przygotować siebie i swój dom na wypadek takich zjawisk pogodowych
Przede wszystkim przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa mówiących, jak należy zachować się w trakcie burzy czy nawałnicy. Powinniśmy także zabezpieczyć dom przed silnym wiatrem i mocnymi opadami deszczu – zamknijmy okna i drzwi, zdejmijmy z balkonu wszystkie doniczki i meble, które mogą spać przy silnym podmuchu wiatru. Zawczasu ubezpieczmy także dom od skutków tego typu zdarzeń.
To o czym należy pamiętać to fakt, że przed wizytą likwidatora nie możemy dokonać żadnej naprawy. W związku z tym należy zabezpieczyć wszystkie miejsca tak, aby nie powodowały dalszych szkód w domu. W sytuacji gdy w trakcie wichury rozbita została szyba w oknie zaklejmy szczelnie całe okno tekturą lub wytrzymałą folią.
Marcin Pabiś, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych Concordia Ubezpieczenia wyjaśnia: „Jednak może się okazać, że szkody powstałe w wyniku nawałnicy są bardzo duże i wymagają natychmiastowej naprawy. W takiej sytuacji, przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac zróbmy dokładną dokumentację fotograficzną, abyśmy mieli dowód zdjęciowy do jakich szkód doszło. Rozpoczęcie naprawy bez udokumentowania skali uszkodzeń uniemożliwi ocenę szkody, a tym samym utrudni wypłatę odszkodowania”
Zakład ubezpieczeń będzie nas prosił o dostarczenie dokumentacji związanej z naprawą uszkodzonych elementów w domu. W związku z tym niezbędne jest zbieranie wszystkich rachunków i faktur, aby przedstawić rzeczywiście poniesione koszty w związku z naprawami.
Źródło: www.concordiaubezpieczenia.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…