Categories: Aktualności

Co zrobić w przypadku zakupu auta bez ważnego OC?

Kupując samochód z rynku wtórnego najczęściej zwracamy uwagę na jego stan techniczny, wizualny oraz moc silnika. Niestety czasami w emocjach związanych z zakupem auta zapominamy o tym, by upewnić się czy pojazd posiada aktualne ubezpieczenie OC. Ochrona ta jest obowiązkowa, a za jej brak grozi kara finansowa. Co w takim razie zrobić jeżeli kupiliśmy samochód bez ważnej polisy OC?

Dlaczego posiadanie polisy OC jest obowiązkowe?

Problemy jakie mogą się pojawić po zakupie auta bez ważnego ubezpieczenia OC wynikają z tego, że posiadanie aktualnej ochrony odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jest obowiązkowe. Pewnie każdy z nas zastanawiał się, dlaczego akurat to ubezpieczenie jest obligatoryjne, jeżeli na rynku ubezpieczeń jest tyle produktów o charakterze dobrowolnym. Obowiązkowość ubezpieczenia OC wynika przede wszystkim z tego, że zapewnia ono ochronę interesów (a w tym majątku) zarówno osoby poszkodowanej, jak i sprawcy zdarzenia drogowego. Podsumowując w przypadku szkody komunikacyjnej ofiara wypadku otrzyma wsparcie finansowe z ubezpieczenia OC sprawcy, a ten z kolei nie musi płacić z własnej kieszeni.

Inaczej jest jednak w sytuacji, kiedy to kierowca nie posiada ważnego ubezpieczenia OC a spowodował zdarzenie w ruchu drogowym. Wówczas poszkodowany ma prawo zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego po wypłatę świadczenia, które niezbędne jest do pokrycia zaistniałych szkód. Natomiast sprawca otrzyma pismo z UFG  wzywające do uregulowania powstałych należności z własnych funduszy.

Odpowiedzialność zbywcy pojazdu za sprzedaż auta bez OC

Zakup samochodu bez ważnej polisy OC nie jest zabroniony prawem. Jednak ostrożni nabywcy podchodzą podejrzliwie do tego typu ofert, ponieważ obawiają się kar finansowych nakładanych przez UFG za brak aktualnej ochrony. Istotne jest to, że za niestaranność w tej kwestii do momentu sprzedaży auta odpowiada zbywca pojazdu. Dlatego też kupujący nie musi obawiać się, że UFG będzie domagało się od niego zapłaty kary finansowej za okres, w którym nie był on jeszcze posiadaczem pojazdu.

Uwaga! Obowiązek wykupienia bądź przedłużenia polisy OC spoczywa na aktualnym właścicielu samochodu.

Zbywca pojazdu powinien mieć na uwadze to, że sprzedaż samochodu nie zwalnia go z odpowiedzialności za brak ważnego ubezpieczenia OC. Aktualnie, kontrola drogowa nie stanowi jedynej możliwości na sprawdzenie czy właściciel pojazdu posiada ważną polisę OC. UFG jest w posiadaniu systemu informatycznego, który zwany jest „wirtualnym policjantem”.  Gromadzi on informacje na temat aktualności ochrony OC nawet w odniesieniu do nieużytkowanych pojazdów.

Jak można sprawdzić, czy pojazd ma aktualne OC?

Szukając ofert sprzedaży samochodów bardzo rzadko zwraca się w pierwszej kolejności uwagę na to czy samochód posiada ubezpieczenie OC. Ale już przed podpisaniem umowy koniecznie należy to zweryfikować. Najprościej jest zadać pytanie o ważność OC sprzedawcy pojazdu, niestety nie zawsze odpowiedź musi być zgodna z prawdą. W takim razie jak samodzielnie sprawdzić czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC? Można to zrobić za pomocą Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Każdy potencjalny nabywca ma możliwość wglądu do informacji zebranych w bazie UFG, wystarczy do tego numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN.

Jakie są konsekwencje jazdy bez OC?

Z uwagi na to, że to przepisy regulują obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, wskazują również moment w którym należy wykupić polisę OC. Powinno mieć to miejsce najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, ale nie później niż w chwili wprowadzenia pojazdu do ruchu drogowego.

Rolą tych przepisów jest to, by ochronić majątek ewentualnej osoby, która ucierpi w zdarzeniu drogowym. Nie bez znaczenia jest również zapobieganie konieczności ściągania należności z kieszeni sprawcy wypadku. Niestety samo istnienie tych norm prawnych nie sprawi, że posiadacze pojazdów będą stosowali się do przepisów. Niezbędne okazało się ustanowienie kar finansowych za brak ważnego ubezpieczenia OC.

Jednak konsekwencje jazdy bez OC mogą mieć dużo wyższą cenę. W momencie spowodowania wypadku pojazdem bez ważnej ochrony obciążenie finansowe mogą być znaczne, bowiem sprawca wypadku z własnego majątku będzie musiał pokryć nie tylko koszty naprawy szkód rzeczowych, ale także osobowych.  Jeżeli świadczenie będzie obejmowało również opiekę medyczną, zabiegi czy rehabilitację osób, które zostały poszkodowane w zdarzeniu to nieubezpieczony kierowca może być obciążony finansowo do końca życia.

Co zrobić w przypadku zakupu auta bez ważnej polisy OC?

Po sfinalizowaniu transakcji zakupu samochodu, który nie posiada ubezpieczenia OC należy jak najszybciej wybrać i podpisać umowę ubezpieczenia OC. Można to zrobić za pomocą swojego agenta ubezpieczeniowego np. wcześniej informując go o parametrach pojazdu tak, by mógł przygotować wstępną ofertę. Warto pamiętać o tym, by w przypadku produktów ubezpieczeniowych nie zawsze kierować się tylko ceną, bowiem istotne jest także indywidualne podejście ubezpieczyciela do klienta oraz jego skuteczność w likwidacji szkód.

Źródło: TUZ Ubezpieczenia

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Polacy coraz częściej podziwiają naturę z perspektywy… drona

Wraz z nadejściem wiosny na polskim niebie pojawia się coraz więcej dronów. Średnio od maja do lipca odbywa się aż…

5 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie czworonoga może być receptą na drogie leczenie

Ile kosztuje RTG psa po wypadku, ile leczenie złamania. Czy rachunek można pokryć z polisy?  W Polsce mieszka ok. 8…

5 dni ago
  • Aktualności

Doradcy Nationale-Nederlanden dołączają do elitarnego stowarzyszenia Million Dollar Round Table

W tym roku 75 przedstawicieli Nationale-Nederlanden zostało przyjętych do Million Dollar Round Table (MDRT) – prestiżowego, międzynarodowego stowarzyszenia, które zrzesza…

5 dni ago
  • Aktualności

Polacy na majówkę zaciskają pasa – w domu zostanie 60% z nas

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa – biorąc 3 dni urlopu możemy przedłużyć weekend aż do 7 dni. Jednak nie wszyscy…

5 dni ago
  • Aktualności

Polisy komunikacyjne w pierwszym kwartale 2024 r. OC i AC droższe we wszystkich województwach.

Inflacja spada, ale kierowcy nadal muszą się liczyć ze wzrostem cen. Mimo to od stycznia do marca 2024 roku zarejestrowano…

5 dni ago
  • Aktualności

Zdalna weryfikacja tożsamości w UNIQA: bezpieczeństwo i wygoda dzięki mojeID

UNIQA wdrożyła cyfrowe potwierdzanie tożsamości podczas składania wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia. Usługę mojeID dostarcza ubezpieczycielowi hub technologiczny KIR.  Dzięki…

5 dni ago