Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), tylko 27 proc. pojazdów w Polsce objętych jest polisą autocasco. Właściciele zarejestrowanych pojazdów mechanicznych przy wyborze polisy AC muszą zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na zakres ochrony.
KNF: Niespełna 3,5 mln pojazdów, czyli 27 proc. ogółu, posiada autocasco
To, że ubezpieczenie AC jest bardzo przydatne nie budzi żadnych wątpliwości, zwłaszcza dla osób posiadających nowe samochody. Mimo to większość kierowców z różnych względów nie decyduje się na nabycie takiej polisy. Z danych KNF za II kwartał 2018 r. wynika, że jedynie niespełna 3,5 mln pojazdów, czyli 27 proc. ogółu, posiada autocasco.
Co odstrasza kierowców w kwestii polisy AC?
Właścicieli pojazdów mogą odstraszać nie tylko ceny, ale również złe doświadczenia związane z zakupem nieodpowiedniego ubezpieczenia. Nieodpowiednia polisa bowiem to nic innego jak niedopasowanie do potrzeb kierowcy. Dlatego też oprócz porównania cen w kilku zakładach ubezpieczeń, przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z oferowanymi warunkami, tak aby wybrać optymalną wersję polisy – dopasowaną do potrzeb kierowcy i … oczywiście w przystępnej cenie.
Eksperci ubezpieczeniowi radzą, aby przy wyborze polisy należy zwrócić uwagę m.in. na wyłączenia odpowiedzialności, udział własny, rodzaj używanych w naprawie części czy dodatkowe usługi, np. pakiety assistance.
Damian Andruszkiewicz z Compensa TU SA Vienna Insurance Group wyjaśnia dla moto.wp.pl:„Pierwszym krokiem przy wyborze dobrego AC jest przemyślenie jakiego zakresu ochrony najbardziej potrzebujemy. Ubezpieczalnie w swojej ofercie najczęściej mają kilka wariantów autocasco. Im jego zakres bogatszy, tym więcej zapłacimy. Warto sprawdzić czy i na jakich zasadach ochrona zapewnia takie rodzaje wsparcia jak odszkodowanie po kradzieży, assistance zawierające m.in. holowanie w przypadku unieruchomienia pojazdu czy pomoc w przypadku jego nieumyślnego uszkodzenia. Z tym ostatnim punktem wiąże się wybór serwisowego lub kosztorysowego wariantu AC”.
Damian Andruszkiewicz z Compensa TU SA Vienna Insurance Group wyjasnia: „Główną przyczyną jest jego dobrowolny charakter. Ponadto wciąż pokutuje przekonanie, że jest to ubezpieczenie dedykowane jedynie nowym i drogim pojazdom, szczególnie narażonym na kradzież. Tymczasem AC chroni nas nie tylko przed działaniem złodziei, ale też przed szkodami, które wyrządzimy podczas jazdy sami”.
Źródło: www.moto.wp.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…