Categories: Prawo

Compensa TU: OC nie chroni pijanych kierowców

W ubiegłym roku policja zatrzymała 109 tys. kierowców będących pod wpływem alkoholu. Na szczęście statystki  wskazują, że takich przypadków jest coraz mniej. Nietrzeźwych sprawców wypadków i kolizji drogowych nie chroni obowiązkowe ubezpieczenie OC – za wyrządzone innym szkody płacą z własnego portfela.

 
W ostatnich 5 latach policja zatrzymała aż 658 tys. osób kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu
 
Co ważne – z roku na rok jest ich coraz mniej. Jeszcze 5 lat temu zatrzymano 163 tys. kierowców, a w kolejnych latach 141 tys. (2014), 129 tys. (2015) i 116 tys. (2016). Spadkowy trend na pewno cieszy, ale trudno zignorować fakt, że łącznie to i tak aż 658 tys. zatrzymanych przez policję osób prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. W latach 2013-2016 pijani kierowcy powodowali średnio ponad 1,8 tys. wypadków rocznie. Zginęło w nich blisko 1 tys. osób, co stanowi 8% spośród wszystkich ofiar zdarzeń drogowych w tym okresie.
 

Pijanym kierowcom kary wymierza sąd

 
Jeżeli osoba kierująca jest pod wpływem alkoholu i doprowadzi do wypadku, musi przygotować się na to, że karę wymierzy jej sąd. Oprócz tej kary, kierowca będzie musiał wypłacić  pieniądze za szkody, które wyrządził na zdrowiu i mieniu osób poszkodowanych w wypadku, lub kolizji – niezależnie od tego, czy miał wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC, czy nie.
 
Rafał Mosionek, Zastępca Prezesa w Compensa TU SA Vienna Insurance Group wyjasnia zasady na jakich działa odpowiedzialność cywilna: „Zasady działania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych wynikają z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Gdy posiadający polisę sprawca szkody był w momencie zdarzenia pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel wypłaci należną rekompensatę poszkodowanym, ale będzie dochodził od nietrzeźwego kierowcy zwrotu wypłaconego odszkodowania. Nazywa się to regresem ubezpieczeniowym.
 

Compensa TU: „ W 2017 roku  w Compensie zarejestrowano ok. 300 spraw, w których podstawą regresu do sprawcy było wyrządzenie szkody pod wpływem alkoholu. Co dokładnie mówi prawo?”

 
Powyższa zasada wynika z art. 43 wspomnianej ustawy: „Zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii”.
 
Ubezpieczyciel ma prawo zachować się tak samo także w kilku innych sytuacjach:
 

  • Gdy kierujący wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa,
  • Nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem (z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia, albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa),
  • Zbiegł z miejsca zdarzenia.

 
Wniosek jest prosty: sprawca wypadku, który spowodował szkodę pod wpływem alkoholu powinien spodziewać się rachunku za swoje działanie. Jeśli nie będzie chciał zapłacić, ubezpieczyciel podejmie działania zmierzające do odzyskania kwoty wypłaconego odszkodowania, włącznie ze skierowaniem sprawy do sądu.
 
„Rekompensaty za szkody komunikacyjne potrafią być bardzo wysokie. Bez trudu można znaleźć kilkusettysięczne, a nawet milionowe przykłady wypłat odszkodowań. Przypomnę, że w ubezpieczeniu OC komunikacyjnym granice wysokości finansowej odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierującego pojazdem to 1 mln euro w przypadku szkód w mieniu i 5 mln euro w przypadku szkód na osobie w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych.. Te sumy niebawem wzrosną odpowiednio do 1,22 mln euro i 6,07 mln euro. Można powiedzieć, że kto prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu, po prostu pozbawia się tej ochrony” – dodaje ekspert z Compensy.
 
 
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group

Magdalena

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Magdalena
Tags: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

12 godzin ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

12 godzin ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

12 godzin ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nie ryzykuj! Rekordzista ma do zwrotu prawie pięć milionów złotych

Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nowa odsłona akcji edukacyjnej PZU Zdrowie „Dla Kolegi Pytam”

Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…

2 dni ago