Categories: Bezpieczeństwo

Compensa TU: OC pracodawcy to oszczędność na kosztach wypadków

Co roku w Polsce dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków przy pracy. Trzeba wiedzieć, że to właściciel firmy, w której poszkodowany był zatrudniony ponosi finansowe konsekwencje nieszczęśliwego wypadku pracownika. Aby uchronić się przed wypłatą odszkodowania, który może naruszyć firmowy budżet, przedsiębiorcy mogą ubezpieczyć się w ramach polisy OC pracodawcy.
 

Garść statystyk

 
Statystyki pokazują, że w pierwszej połowie 2017 roku doszło do 39 tysięcy wypadków. Niektóre z nich skończyły się jednak tragicznie. Do końca czerwca zginęły w nich 93 osoby, czyli o 13,4% więcej niż w roku ubiegłym.
 
Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw Compensa TU mówi, że:
 
„Utrzymująca się duża liczba pracowników ulegających wypadkom przy pracy powinna skłonić przedsiębiorców nie tylko do przeglądu procedur bezpieczeństwa, ale również zwrócić ich uwagę na możliwość ochrony ubezpieczeniowej. Powinni bowiem pamiętać, że odpowiedzialność finansowa za uszczerbek pracownika na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku leży po ich stronie. Aby nie pokrywać ewentualnego odszkodowania z firmowej kasy, mogą skorzystać z polisy OC pracodawcy. Przeniesienie na ubezpieczyciela kosztów wypadku przy pracy to wygodne rozwiązanie z punktu widzenia pracownika, a dla przedsiębiorcy często po prostu jedyna możliwość zachowania stabilności finansowej firmy. Trzeba mieć świadomość, że odszkodowania po tego rodzaju zdarzeniach potrafią być bardzo wysokie i nietrudno wyobrazić sobie sytuację, że przekroczą możliwości budżetu przedsiębiorstwa. Zwłaszcza że w ostatnich latach zasądzane kwoty są coraz wyższe”.
 
Przed zawarciem umowy ubezpieczenia firma musi zweryfikować, jaki rodzaj wypadków jest objęty ochroną, a jakie typy zdarzeń są wykluczone. Oprócz tego należy ustalić sumę gwarancyjną na odpowiednio wysokim poziomie.
 

Co mówią przepisy?

 
Zgodnie z przepisami wypadek przy pracy jest sklasyfikowany jako każde zdarzenie związane z pracą, które doprowadziło do śmierci lub urazu i miało miejsce w czasie wykonywania codziennych obowiązków lub dodatkowych poleceń przełożonego. W tych pojęciach mieszczą się również zdarzenia, które powstały w drodze do pracy lub podczas szkoleń lub imprez firmowych. Nieobjęte ochroną są sytuacje, w których wypadki zostały spowodowane m.in. przez epilepsje lub inne choroby niezwiązane z wykonywaną pracą oraz zdarzenia, które powstały pod wpływem alkoholu, narkotyków i środków psychotropowych.
 
Źródło: Brandscope, gu.com.pl

Mateusz

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

12 godzin ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

12 godzin ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

12 godzin ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nie ryzykuj! Rekordzista ma do zwrotu prawie pięć milionów złotych

Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nowa odsłona akcji edukacyjnej PZU Zdrowie „Dla Kolegi Pytam”

Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…

2 dni ago