Aktualności

Compensa: Rośnie zainteresowanie klauzulą alkoholową

Osoby planujące podróż za granice mają możliwość rozszerzenia polisy turystycznej o tzw. Klauzulę alkoholową. Jak wynika z danych TU Compensa, w ubiegłym roku tego typu rozszerzenie dodawane było do 30 proc. wszystkich polis turystycznych. Zainteresowanie klauzulą rośnie z roku na rok.

 

Jednym z podstawowych wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela w polisach turystycznych są szkody spowodowane pod wpływem alkoholu

 
Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensa TU wyjaśnia: „Do wiosny 2017 roku w zasadzie nie istniały na polskim rynku takie produkty ubezpieczeniowe, ale dziś jest zdecydowanie inaczej. Także w efekcie zainteresowania klientów, które szybko stało się duże i systematycznie rośnie. W 2018 roku ok. 30% sprzedanych przez nas polis turystycznych zostało rozbudowanych o tzw. klauzulę alkoholową. Rozszerzeniem zainteresowane są różne grupy klientów. Zarówno turyści wybierający się na popularne także zimą wczasy all inclusive, jak i narciarze, którzy z reguły bardzo świadomie korzystają z ubezpieczeń”.
 

Osoby wybierające się na zagraniczny wyjazd narciarski przy zakupie polisy powinny poinformować TU, jaki sport i jak bardzo ekstremalnie zamierzają uprawiać

 

Kontuzje przydarzają się narciarzom często i przeważnie wiążą się z koniecznością korzystania z zagranicznej opieki medycznej. Jeżeli do szkody dojdzie po spożyciu alkoholu, pomiędzy zjazdami, wówczas koszty leczenia i ratownictwa górskiego nie zostaną pokryte z polisy obejmującej jedynie podstawowy zakres ochrony. Podobnie będzie z przejęciem przez ubezpieczyciela odpowiedzialności za spowodowanie wypadku i poturbowanie innych uczestników stoku.
 

Na czym polega ochrona w przypadku klauzuli?

 
Dzięki rozszerzeniu, szkody wyrządzone po spożyciu alkoholu nie są automatycznie wyłączane spod ochrony ubezpieczyciela. W związku z tym, przed podjęciem decyzji o dodaniu tej opcji do polisy warto zweryfikować, czy po zmianie jej zakres na pewno będzie wystarczający. „Przede wszystkim proponuję sprawdzić, czy rozszerzenie ochrony będzie dotyczyło wszystkich ryzyk składających się na ubezpieczenie turystyczne: pokrycia kosztów leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. A także czy u danego ubezpieczyciela nie obowiązują limity stężenia alkoholu we krwi, które mogłyby powodować, że polisa nie zawsze zadziała. Mówię o tym, bo np. niektóre firmy mogą nie obejmować ochroną zdarzeń, do których doprowadziły osoby mające powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi” –dodaj ekspert z TU Compensa.
 
 
Źródło: www.prnews.pl www.compensa.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Magdalena

Recent Posts

Nie każdy rower to rower. Co musimy wiedzieć, zanim wykupimy ubezpieczenie? 

Popularność rowerów, w tym tych z napędem elektrycznym, rośnie z każdym rokiem – podobnie jak…

9 godzin ago

Bezpieczna jazda się opłaca – ruszyła nowa edycja akcji LINK4 

Ponad 3 tysiące kierowców wzięło udział w kampanii LINK4 promującej bezpieczną jazdę. Teraz ruszyła kolejna…

9 godzin ago

Całoroczne ubezpieczenie dla studentów medycyny – INTER Tour 365 w nowej odsłonie 

INTER Polska wprowadza specjalną ofertę ubezpieczenia turystycznego dla studentów medycyny. Za mniej niż 200 zł…

1 dzień ago

Zamknij, zabezpiecz, ubezpiecz – kompleksowa ochrona roweru

Rower to więcej niż środek transportu – to styl życia, który warto chronić. Niestety nawet…

1 dzień ago

Sejm daje zielone światło dla e-Stłuczki 

9 lipca 2025 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej aplikacji mObywatel oraz przepisów dotyczących ubezpieczeń…

5 dni ago

Strategiczne partnerstwo Arval i ARC Europe Polska 

Arval Service Lease Polska i ARC Europe Polska połączyły siły w zakresie kompleksowego wsparcia assistance…

5 dni ago