W chwili obecnej większość polskich gospodarstw domowych posiada sprzęt RTV AGD. Niemal w każdym domu znajduje się pralka, telewizor, czy komputer. Coraz więcej elektroniki wiąże się z większym ryzykiem zniszczenia sprzętu wskutek przepięcia. Przed finansowymi konsekwencjami takich zdarzeń może chronić nas ubezpieczenie.
Według danych GUS aż 75,2 proc. gospodarstw domowych posiada komputer, 97 proc. telewizor, a 96 proc. telefon komórkowy. Popularne są pralki automatyczne i zmywarki. Czymś, co elektronice zdecydowanie nie służy, są nagłe wzrosty napięcia elektrycznego. Jak dochodzi do przepięć i jak najlepiej chronić się ubezpieczeniem przed przypadkowym zniszczeniem naszych sprzętów?
Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group: „Kupując polisę chroniącą nasz dom czy mieszkanie, przeczytajmy uważnie ogólne warunki ubezpieczenia albo zapytajmy agenta, czy polisa, którą zamierzamy kupić, zawiera ochronę przed przepięciami. To ryzyko mieści się zazwyczaj w kategorii objętych podstawową ochroną ubezpieczeniową tzw. „zdarzeń losowych” w przypadku ubezpieczenia od ryzyk nazwanych. Na pewno chroni przed nim ubezpieczenie mienia od wszystkich ryzyk. W przypadku wystąpienia zdarzenia posiadana polisa zrekompensuje nam koszt naprawy bądź kupna nowych sprzętów”.
Wystarczy burza i wyładowania atmosferyczne albo chwilowy wzrost napięcia w instalacji elektrycznej, by doszło do przepięcia. Taka sytuacja może narazić nasz budżet na duże straty finansowe. Aby nie ponosić kosztów naprawy sprzętu, warto wybrać odpowiednie ubezpieczenie, które zrekompensuje nam poniesione straty. Ekspert z Compensy potwierdza i przytacza, że takich sytuacji jest bardzo wiele. „W lipcu br. u naszej klientki z Dolnego Śląska doszło w ciągu doby do dwóch przepięć, które spowodowały straty na sumę blisko 20 tysięcy złotych. Najpierw podczas nawałnicy w dom uderzył piorun, doprowadzając do zniszczenia kupionego 2 miesiące wcześniej telewizora. Kilkanaście godzin później prąd został przywrócony, ale tuż po tym doszło do będącej konsekwencją uszkodzeń awarii transformatora. Kolejne przepięcie doprowadziło do zniszczenia następnych urządzeń, które oparły się wcześniejszej nawałnicy. Polisa klientki chroniła od obu przyczyn zdarzenia”.
W pierwszej kolejności należy odłączyć wszystkie urządzenia elektryczne w momencie, gdy rozpocznie się burza. Warto również zapoznać się z zaleceniami producentów sprzętu odnośnie konkretnych rozwiązań eksploatacyjnych. Chcąc uniknąć kosztów związanych z naprawą lub kupnem nowego sprzętu warto zadbać o odpowiednia polisę zawierającą ochronę przed przepięciami.
Źródło: www.compensa.pl
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…