Concordia planuje w najbliższym czasie przeprowadzać testy w wyselekcjonowanych i reprezentatywnych gospodarstwach. Dzięki testom możliwe będzie porównywanie rzeczywistych strat w produkcji roślinnej dla wybranych gatunków upraw.
Concordia Ubezpieczenia od wielu lat współpracuje z różnymi instytucjami, podejmując inicjatywy zmierzające do wykorzystywania ciekawych projektów badawczo-rozwojowych. Inicjatywy te podejmowane są szczególnie w działaniach dotyczących procesu likwidacji szkód. Dla przykładu, wspólnie z Vereinigte Hagel, niemieckim liderem w dziedzinie ubezpieczeń gradu, testuje drony w likwidacji szkód rolnych. Teraz przyszedł czas na kolejne nowości – technologię zdjęć satelitarnych przy ryzyku suszy.
Z jej niedoborem(susza) lub jej nadmiarem (intensywne deszcze, powodzie). Eksperci z PIU przekonują, że przyczyn małego zainteresowania realizacją ubezpieczeń suszy upatrywać można zarówno po stronie podaży, jak i popytu.
Przede wszystkim dotyczy to likwidacji szkód suszowych, w tym kwestii wydzielenia skutków w postaci ubytku w plonie spowodowanego tylko przez suszę, oraz zapewnienia szybkiej realizacji procesu likwidacji w razie kumulacji szkód suszowych na danym terenie. Michael Lösche, Członek Zarządu Concordii Polska TUW, odpowiedzialny za sektor rolny i Biuro Likwidacji Szkód: „Takie rozwiązanie umożliwi nam wprowadzenie pilotażowego programu ubezpieczenia ryzyka suszy na zasadach indeksu. Do głównych zalet tego modelu należą m.in. niskie ryzyko bazowe, łatwość obsługi produktu ubezpieczeniowego, brak ryzyka moralnego i negatywnej selekcji, a także niższe koszty transferu ryzyka (składek płatnych przez klienta)”.
„Programy ubezpieczeń oparte na indeksach sprawdzają się w przypadku dużych i rozległych strat, powstałych w konsekwencji wystąpienia ryzyka suszy. Eliminują typowe dla rolnictwa przeszkody związane z obsługą, jak np. długi czas likwidacji szkody. Po analizie wniosków, które wynikną z przeprowadzonego przez nas pilotażu, będziemy w stanie zaproponować producentom rolnym możliwe rozwiązania ubezpieczeniowe w zakresie ryzyka suszy” – podsumowuje Michael Lösche.
Intensywność w Polsce narasta z roku na rok. Taka sytuacja determinuje zmianę postaw Towarzystw Ubezpieczeniowych w odniesieniu do niektórych rodzajów ubezpieczeń. W związku z tym wciąż trwają poszukiwania nowych rozwiązań produktowych, które przyczynią się do lepszej ochrony ubezpieczeń dedykowanych rolnikom.
Źródło: www.piu.org.pl www.concordiaubezpieczenia.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…