Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, każdy właściciel domu ma obowiązek wykonywania kontroli i przeglądów najważniejszych instalacji m.in. gazowej, elektrycznej, wentylacji. Zakłady ubezpieczeń również nakładają na właścicieli domów obowiązki, których nieprzestrzeganie może wiele kosztować. Jednym z przeglądów, który powinien odbywać się w każdym domu czy raz do roku jest przegląd kominiarski.
Tego typu przeglądy najczęściej powinny być realizowane raz do roku i to na właścicielu domu lub administratorze budynku spoczywa obowiązek pamiętania o nich, umawiania odpowiednich specjalistów i dbania, aby ich zalecenia zostały wdrożone. W przypadku mieszkań, sprawa jest prostsza – tutaj o przeglądy dba spółdzielnia mieszkaniowa lub zarządca. Jednak na właścicielu mieszkania spoczywa obowiązek udostępnienia lokalu na czas przeglądu.
Brak przeglądu wiązać się może nie tylko z karą finansową od inspekcji budowlanej czy w skrajnych przypadkach także odcięciem gazu w mieszkaniu z uwagi na duże niebezpieczeństwo. Dotkliwe konsekwencje możemy ponieść także tracąc możliwość otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela, jeśli posiadamy polisę i dojdzie do pożaru. „Decydując się na ubezpieczenie mieszkania czy domu każdorazowo określany jest zakres ubezpieczenia. W warunkach ogólnych każdej umowy ubezpieczeniowej są wskazane przypadki, w których towarzystwo ubezpieczeniowe wyjaśnia, kiedy poszkodowany otrzyma, a kiedy – nie odszkodowania. Jednym z takich przypadków jest sytuacja gdy brakuje aktualnych przeglądów instalacji w domach” podkreśla Piotr Adamczyk – dyrektor Biura Likwidacji Szkód Concordii Ubezpieczenia.
Ekspert z Concordia Ubezpieczenia dodaje: „W przypadku wystąpienia szkody, ubezpieczyciel na pewno zapyta poszkodowanego o dokument potwierdzający wykonanie przeglądu. W przypadku wystąpienia szkody, gdzie przyczyną jest np. niedrożność przewodów kominowych, ubezpieczyciel poprosi o okazanie rachunku, paragonu, czy chociażby zaświadczenia od kominiarza – czeladnika lub mistrza w rzemiośle kominiarskim. Ważne, aby mieć taki dowód. Pamiętajmy także, że konsekwencją niewywiązywania się z obowiązków, jak np. coroczny przegląd kominiarski, może być właśnie ograniczenie lub nawet odmowa wypłaty odszkodowania, jeśli miało to wpływ na powstanie szkody”.
Tam bowiem są tam wszystkie szczegóły ubezpieczenia wraz z obowiązkami – jako osoby ubezpieczonej. Będąc właścicielem domu, musimy bezwzględnie pamiętać o czynnościach jakie są na nas nałożone.
Źródło: www.farmer.pl
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…