Remonty bywają nieuniknione i często dezorganizują życie wszystkich domowników. Hałas czy ogromne ilości kurzu to tylko niektóre uciążliwości związane ze zmianą wnętrz. Dodatkowo pojawia się także ryzyko, że dojdzie do szkód. Jednak czy można zabezpieczyć się przed finansową odpowiedzialnością za nie, wykupując ubezpieczenie mieszkania na czas remontu?
Prędzej czy później każda aranżacja wnętrz zaczyna się nam nudzić. Okazuje się, że w zależności od możliwości finansowych remonty przeprowadzamy raz na kilka-, kilkanaście lat. Co ciekawe w okresie pandemii, kiedy przez długi czas duża część z nas musiała przebywać w domu, znaleźliśmy wolne chwile na takie prace, które dotąd odkładaliśmy na przyszłość.
Badanie przeprowadzone przez Homebook pokazuje, że w pierwszej połowie 2020:
Wyniki wskazują także, że 39 procent badanych remont przeprowadzało w całym domu, a w przypadku 36 procent obejmował on kilka pomieszczeń. Czy możemy wykupić ubezpieczenie na czas remontu, które uchroni nas przed ponoszeniem kosztów szkód, do których może dojść w tym czasie?
Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że od stycznia do końca listopada 2020 roku w Polsce oddano do użytku 196,4 tys. mieszkań, czyli o 6 procent więcej niż rok wcześniej, z czego 127,3 tys. przekazali do eksploatacji deweloperzy. Takie lokale znajdują się w nowych budynkach, na atrakcyjnych osiedlach, ale niestety wymagają przeprowadzenia prac wykończeniowych.
Czy ewentualne szkody, do których dojdzie w tym czasie, są objęte ochroną ubezpieczeniową w ramach polisy mieszkaniowej? Tak, o ile zdecydujemy się na odpowiednią ofertę. Zweryfikujmy także zapisy w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) – to jak jest definiowane pojęcie remontu w danym towarzystwie.
Przykładowo w Aviva w ramach standardowej umowy ubezpieczenia mieszkania ubezpieczyciel obejmuje ochroną szkody, do których doszło w okresie, gdy w mieszkaniu przeprowadzano drobne prace remontowe. Ale uwaga! Nie należą do nich jednak działania, które polegały na przebudowie konstrukcji nośnej obiektu, dachu lub jego elementów.
Pamiętajmy, że zdarzenia, do których może dojść w czasie remontu, to między innymi zalanie, kradzież, przepięcie, stłuczenie czy akt wandalizmu. A nawet lokal, który nie jest wykończony, może być celem złodzieja, który może „skusić się” np. w drogie materiały budowlane. Zwróćmy uwagę na to, by ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim obejmowało również ruchomości domowe, które w czasie przeprowadzania prac mogą zarówno być narażone na szkody, jak i stać się przedmiotem kradzieży. Mimo tego, że na tym etapie nieruchomość nie jest jeszcze w pełni wyposażona, prawdopodobnie będzie się w niej znajdować już wiele różnych sprzętów i elementów wyposażenia.
Nie każdy wie, że prace remontowe przeprowadzane w nieruchomościach z rynku wtórnego, nie wykluczają ochrony w ramach polisy mieszkaniowej. W tej sytuacji obowiązują dokładnie takie same zasady, co w przypadku mieszkania w stanie deweloperskim. Lokal podczas drobnych prac remontowych możemy ubezpieczyć na standardowych warunkach o ile nie polegają one na przebudowie konstrukcji nośnej obiektu, dachu lub jego elementów.
Warto pomyśleć także o dodatkowej umowie w postaci OC w życiu prywatnym. Dzięki temu unikniemy konieczności naprawienia szkody z własnych środków wówczas, gdy np. zalejesz mieszkanie sąsiada. Tym bardziej, że w czasie remontu ryzyko takiego zdarzenia jest większe niż na co dzień.
Źródło: AVIVA
Popularność rowerów, w tym tych z napędem elektrycznym, rośnie z każdym rokiem – podobnie jak…
Ponad 3 tysiące kierowców wzięło udział w kampanii LINK4 promującej bezpieczną jazdę. Teraz ruszyła kolejna…
INTER Polska wprowadza specjalną ofertę ubezpieczenia turystycznego dla studentów medycyny. Za mniej niż 200 zł…
Rower to więcej niż środek transportu – to styl życia, który warto chronić. Niestety nawet…
9 lipca 2025 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej aplikacji mObywatel oraz przepisów dotyczących ubezpieczeń…
Arval Service Lease Polska i ARC Europe Polska połączyły siły w zakresie kompleksowego wsparcia assistance…