Zjawisko smogu z roku na rok powraca jak bumerang i jest coraz większym problemem dla Polaków. W związku z rosnącą ilością chorób spowodowanych smogiem, zakłady ubezpieczeń tworzą zabezpieczenia w postaci polis na życie, które zapewnią nam opiekę finansową podczas pobytu w szpitalu lub leczenia. W najgorszym wypadku są wsparciem pieniężnym dla naszej rodziny. Czy jednak polisy na życie uwzględniają problem smogu?
Smog z roku na rok staje się coraz większym problemem dla mieszkańców całej Polski. Nasza ojczyzna powoli zaczyna zasługiwać na miano „Chin Europy”.
Dopuszczalny poziom zanieczyszczenia powietrza w krajach Europy Zachodniej to 80 do 100 mikrogramów na metr sześcienny. W Polsce granica upoważniająca do ogłoszenia alarmu to 300 mikrogramów. Rekordowy wynik padł w Rybniku 9 stycznia 2017 roku o 2 nad ranem. Tamtego dnia został pobity rekord, wskaźnik pokazał 1563 µg/m3 i przez kilka godzin wahał się pomiędzy 1000 a 1500 mikrogramów. Według wspomnianego badania HEAL na czele polskich miast pod względem zachorowań na nowotwór płuc spowodowany zanieczyszczonym powietrzem znajduje się Kraków (25%). Jednak smog wcale nie jest domeną dużych miast. W czołówce zestawienia widnieje także Nowy Sącz (23%), Bielsko-Biała (20%) i Piotrków Trybunalski (18%).
Prawdopodobnie w przyszłości pojawią się produkty ubezpieczeniowe dostosowane do wymogów współczesności, jak np. polisa smogowa. Równie dobrze Towarzystwa mogą zacząć stosować wyłączenia odpowiedzialności w odniesieniu do zanieczyszczonego powietrza. Polisę dla tych, którzy zmagają się chorobą wywoływaną przez smog oferuje np. Aviva, która zwraca więc uwagę na umowę Poważne Zachorowanie. To ubezpieczenie (polisa na życie) obejmuje 45 chorób, w tym wywoływane przez smog choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Świadczenia z Poważnego Zachorowania przyspieszają i finansują leczenie oraz rehabilitację.
„Wiem, czym oddycham” to cykl działań społecznych, edukacyjnych i promocyjnych, jakiego Aviva nie realizowała od lat. Adam Uszpolewicz, prezes Avivy: „Naszej roli nie chcemy ograniczać do wypłaty świadczeń. Stawiamy też na edukację i prewencję, wysuwając na pierwsze miejsce profilaktykę zdrowotną. Chcemy zwiększać wiedzę o tym, jaka jest skala zagrożenia smogiem, jak on szkodzi zdrowiu i co można zrobić, aby mu przeciwdziałać.
Najważniejszy jest program społeczny, w ramach którego Aviva zwiększy o 300 liczbę zewnętrznych czujników monitorujących jakość powietrza w Polsce. Urządzenia te „na żywo” przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń w atmosferze, które można śledzić na komputerze lub smartfonie.
Źródło: www.biznes.newseria.pl www.aviva.pl
W najnowszej edycji prestiżowego konkursu „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” na najlepszych analityków makroekonomicznych drugie miejsce zajął…
Nawet przy największej ostrożności nie można przewidzieć wszystkiego. A niestety wypadki najmłodszych nadal zdarzają się…
Do wakacji zostało już niewiele czasu. Planując wakacyjny wyjazd niewątpliwie warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.…
W odpowiedzi na potrzeby klientów Allianz Polska wprowadziło do swojej oferty nowy produkt – Leczenie…
O ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym wielu z nas słyszało, jednak czy mamy świadomość…
Wynajmowanie nieruchomości to inwestycja, na którą decyduje się wiele osób. Jednak działalność tego typu wiąże się…