Aktualności

Czy pracodawcy będą płacić za dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne pracowników?

Wielu pracodawców jako benefity oferuje swoim pracownikom możliwość przystąpienia do dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych lub na życie. Resort zdrowia ma jednak pomysł, by to pracodawcy płacili za świadczenia które nie są refundowane przez publiczną służbę zdrowia np. w formie specjalnej polisy.

Za zabiegi pacjentów mogliby płacić ich pracodawcy

Resort zdrowia rozważa stworzenie dodatkowych ubezpieczeń, które oparte by były na współpłaceniu za usługi medyczne zarówno przez pacjenta, jak i jego pracodawcę. Prace nad projektem zostały wstrzymane przez epidemię ale minister zdrowia zapowiada, że chce do nich wrócić. Proponowane rozwiązanie umożliwiałoby pokrycie kosztów świadczeń, które są niezbędne dla zdrowia a nie są refundowane lub są potrzebne do kontynuacji innego leczenia. Minister zdrowia opisał projekt jako „rozwiązanie solidarnościowe” porównywalne do istniejącego już programu emerytalnego PPK. Dodatkowe ubezpieczenie mogłoby zapewniać opiekę onkologiczną, która dziś jest świadczona głownie przez system publiczny lub pomagać przy skomplikowanych refundacjach oraz sprowadzeniu leków nierefundowanych.

Póki co pomysł utworzenia dodatkowego ubezpieczenia nie był omawiany w formie konkretnego rozwiązania legislacyjnego a jedynie koncepcji. Prace nad omawianym pomysłem zostały zablokowane przez epidemię koronawirusa ale jak zapowiada minister do tematu będzie trzeba wrócić.

Pomysł może okazać się dobrym rozwiązaniem

Zdaniem Oskara Sobolewskiego z Instytut Emerytalnego wielu pracodawców mogłoby zaakceptować ministerialny projekt komplementarnego ubezpieczenia.

Pracodawcy i tak finansują dodatkowe pakiety, więc w jakimś stopniu mogłoby to funkcjonować. Zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z rynkiem pracownika i gdzie pakiety medyczne weszły na stałe do benefitów – mówi Oskar Sobolewski.

Zapowiada również, że w dłuższej perspektywie obecna sytuacja na rynku pracy, która spowodowana została przez epidemię poprawi się więc pracodawcy znowu zaczną walczyć o pracowników.

Ponadto, patrząc systemowo na służbę zdrowia, która nie była zmieniana od wielu lat i gdy wciąż mamy sytuację, że ciężko dostać do lekarza, uważam, że taki pomysł, jak „medyczne PPK” miałby sens – tłumaczy ekspert.

Źródło: Money.pl z dnia 29.05.2020

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago