Categories: Aktualności

Czy pracodawcy będą płacić za dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne pracowników?

Wielu pracodawców jako benefity oferuje swoim pracownikom możliwość przystąpienia do dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych lub na życie. Resort zdrowia ma jednak pomysł, by to pracodawcy płacili za świadczenia które nie są refundowane przez publiczną służbę zdrowia np. w formie specjalnej polisy.

Za zabiegi pacjentów mogliby płacić ich pracodawcy

Resort zdrowia rozważa stworzenie dodatkowych ubezpieczeń, które oparte by były na współpłaceniu za usługi medyczne zarówno przez pacjenta, jak i jego pracodawcę. Prace nad projektem zostały wstrzymane przez epidemię ale minister zdrowia zapowiada, że chce do nich wrócić. Proponowane rozwiązanie umożliwiałoby pokrycie kosztów świadczeń, które są niezbędne dla zdrowia a nie są refundowane lub są potrzebne do kontynuacji innego leczenia. Minister zdrowia opisał projekt jako „rozwiązanie solidarnościowe” porównywalne do istniejącego już programu emerytalnego PPK. Dodatkowe ubezpieczenie mogłoby zapewniać opiekę onkologiczną, która dziś jest świadczona głownie przez system publiczny lub pomagać przy skomplikowanych refundacjach oraz sprowadzeniu leków nierefundowanych.

Póki co pomysł utworzenia dodatkowego ubezpieczenia nie był omawiany w formie konkretnego rozwiązania legislacyjnego a jedynie koncepcji. Prace nad omawianym pomysłem zostały zablokowane przez epidemię koronawirusa ale jak zapowiada minister do tematu będzie trzeba wrócić.

Pomysł może okazać się dobrym rozwiązaniem

Zdaniem Oskara Sobolewskiego z Instytut Emerytalnego wielu pracodawców mogłoby zaakceptować ministerialny projekt komplementarnego ubezpieczenia.

Pracodawcy i tak finansują dodatkowe pakiety, więc w jakimś stopniu mogłoby to funkcjonować. Zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z rynkiem pracownika i gdzie pakiety medyczne weszły na stałe do benefitów – mówi Oskar Sobolewski.

Zapowiada również, że w dłuższej perspektywie obecna sytuacja na rynku pracy, która spowodowana została przez epidemię poprawi się więc pracodawcy znowu zaczną walczyć o pracowników.

Ponadto, patrząc systemowo na służbę zdrowia, która nie była zmieniana od wielu lat i gdy wciąż mamy sytuację, że ciężko dostać do lekarza, uważam, że taki pomysł, jak „medyczne PPK” miałby sens – tłumaczy ekspert.

Źródło: Money.pl z dnia 29.05.2020

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

19 godzin ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

19 godzin ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

19 godzin ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

2 dni ago
  • Aktualności

Nie ryzykuj! Rekordzista ma do zwrotu prawie pięć milionów złotych

Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…

2 dni ago
  • Aktualności

Nowa odsłona akcji edukacyjnej PZU Zdrowie „Dla Kolegi Pytam”

Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…

3 dni ago