Eksperci wskazują, że polski rynek pracy jest w stanie wchłonąć nawet 700 tys. ukraińskich pracowników. Tak duży napływ nowych cudzoziemców będzie wyzwaniem dla publicznego systemu ochrony zdrowia. Dlatego rośnie zainteresowanie prywatną opieką medyczną, w tym ubezpieczeniami firmowymi.
Statystki pokazują, że liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce wzrasta systematycznie z roku na rok. Według ostatnich danych ZUS na koniec 2021 r., zarejestrowanych w urzędzie było prawie 875 tys. obcokrajowców – to wzrost o 20,7% rok do roku. Obecna sytuacja, spowodowana rosyjską inwazją w Ukrainie sprawia, że ich liczba drastycznie wzrośnie. Mimo tego, część z nich planuje powrót do domu wraz z końcem wojny lub dalszą podróż do innych państw, wiele osób zapewne zostanie na dłużej w Polsce i będzie szukało pracy w naszym kraju. Eksperci podkreślają, że nasz rodzimy rynek pracy w ciągu niecałego roku jest w stanie wchłonąć nawet 700 tys. pracowników z Ukrainy.
– Sądzę, że zapotrzebowanie może być nawet większe. To pozytywne zjawisko, ponieważ od lat nasz rynek cierpi na niedobór pracowników. Co więcej, wzrost liczby Ukraińców mieszkających w Polsce sam z siebie wymusi utworzenie nowych miejsc pracy. Wzrośnie m.in. zapotrzebowanie na różne usługi i świadczenia socjalne, chociażby w obszarze edukacji. To wyzwanie, z którym instytucje i firmy będą musiały się zmierzyć, a jednym z ważniejszych elementów będzie zapewnienie sprawnego dostępu do najważniejszych świadczeń medycznych. Dlatego coraz więcej pracodawców interesuje się możliwością udostępnienia grupowych ubezpieczeń zdrowotnych zagranicznym pracownikom, co jest w pełni możliwe – komentuje Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.
Codzienne problemy obcokrajowców w Polsce wynikają nie tylko z bariery językowej, ale również dodatkowych procesów administracyjnych oraz formalności, z którymi muszą się mierzyć. Dotyczy to także leczenia. Mimo, że pracujący w Polsce cudzoziemcy, a także uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z usług placówek posiadających kontrakty z NFZ, samo umówienie się na wizytę może wiązać się z koniecznością okazania dodatkowych dokumentów. I choć w ostatnich dniach wszelkie procedury z tym związane ograniczono do minimum, to nadal jest to dodatkowy krok do wykonania. Ponadto nie możemy zapominać o barierze językowej. Zazwyczaj w placówkach NFZ konieczne jest porozumiewanie się wyłącznie w języku polskim.
Okazuje się, że pracodawcy, odpowiadając na potrzeby swoich zagranicznych pracowników, coraz liczniej decydują się na grupowe ubezpieczenia zdrowotne. Wynika to zazwyczaj z tego, że ułatwiają one korzystanie z usług placówek medycznych, dając dostęp do świadczeń prywatnych. W ten sposób zwiększają liczbę miejsc, w których obcokrajowcy mogą liczyć na pomoc. Aktualnie wielu ubezpieczycieli umożliwia kontakt z lekarzem w języku obcym, co skutecznie eliminuje problem bariery językowej. Co ciekawe, w tym obszarze prym wiodą teleporady.
– Teleporady są już stałym elementem świadczeń medycznych. Dla obcokrajowców są one podwójnie korzystnym rozwiązaniem. Nie wymagają wizyty w placówce i można je przeprowadzić w języku obcym. Zazwyczaj angielskim, ale coraz częściej także i ukraińskim. Warto też zauważyć, że ubezpieczyciele często udostępniają również platformy internetowe czy aplikacje umożliwiające samodzielne zamawianie teleporad bez konieczności pośrednictwa konsultanta, dzięki czemu cały proces przebiega jeszcze sprawniej – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.
Raport „Benefity w oczach pracowników 2021” pokazuje, że dodatkowym świadczeniem, z którego najczęściej korzystają pracownicy jest pakiet opieki medycznej. Co więcej, odsetek zatrudnionych, mających dzięki pracodawcom dostęp do prywatnej opieki od lat jest najwyższy, a w ubiegłym roku wyniósł aż 70,7%. Wiele przemawia za tym, że teraz może on jeszcze wzrosnąć.
Pracownicy cenią sobie tego tupu rozwiązania przede wszystkim z uwagi na możliwość szybkiego podjęcia leczenia, a co za tym idzie powrotu do zdrowia, a także dostęp do szerokiego grona specjalistów oraz badań diagnostycznych i laboratoryjnych.
Źródło: brandscope.pl; SALTUS Ubezpieczenia
Wycofanie skażonego produktu z rynku może wiązać się kosztami liczonymi w milionach złotych. Co więcej, kwota…
Każdego dnia dbasz o ochronę ubezpieczeniową swoich Klientów, ale czy pamiętasz o swoim obowiązkowym ubezpieczeniu…
Ubezpieczenie budynków rolniczych to obowiązkowa umowa dla każdego posiadacza gospodarstwa rolnego. Warto jednak zdawać sobie…
Zimowa aura zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Niestety jazda na nartach czy też zwykły…
Polska Izba Inżynierów Budownictwa oraz Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group podpisały umowę na nowy program…
Compensa Dystrybucja zmieniła nazwę na Vienna Life Partners. Zmiana jest konsekwencją połączenia Aegon, Compensy Życie i „małej”…