Aktualności

Czy zapłacimy mandat za bałagan we własnym aucie?

W związku z nowelizacją taryfikatora mandatów 2020 resort spraw wewnętrznych chce wprowadzić nowy mandat dla kierowców dotyczący nieporządku w pojeździe. Możemy za to wykroczenie zapłacić grzywnę w wysokości do 1500 zł.

Nowelizacja taryfikatora mandatów 2020

Jedna z propozycji zmian taryfikatora mandatów dotyczy przewoźników i przewiduje mandat za nieporządek w pojeździe. Projekt rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń  skierowany już został do uzgodnień międzyresortowych.

Kara za bałagan w pojeździe

W ramach rozporządzenia dodano nowe przewinienie – nieutrzymywanie środka transportu we właściwym stanie sanitarnym przez obowiązanego przewoźnika. Pierwotnie treść rozporządzenia ws. wysokości mandatów dotyczyła grzywny lub nagany za brak czystości i porządku w obrębie nieruchomości.

Aktualnie przepis otrzymał brzmienie:

Kto nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym będąc przewoźnikiem obowiązanym do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu: 

– (…)W ramach tej nowelizacji oznaczono dotychczasową treść art. 117 k.w. jako § 1 oraz dodano nowe wykroczenie w § 2 – nieutrzymywanie środka transportu we właściwym stanie sanitarnym przez obowiązanego przewoźnika. W taryfikatorze mandatów pojawił się zapis dotyczący wykroczenia za bałagan w aucie. Jego treść brzmi:  „Naruszenie przez przewoźnika obowiązku utrzymania środka transportu we właściwym stanie sanitarnym”. Proponowana wysokość mandatu za to przewinienie wynosi 100 zł.

Powyższe wykroczenie mogą popełnić przewoźnicy autokarowi, autobusowi oraz taksówkarze itp. Może ono dotyczyć zarówno nieutrzymywania porządku w pojeździe (np. śmieci), jak i niezainstalowania odpowiedniej instalacji sanitarnej, która wymagana jest z tytułu odrębnych regulacji.

W praktyce to policjant będzie oceniał porządek w pojeździe, a przepis ma na celu wymuszanie na przewoźnikach właściwego utrzymywania w czystości przestrzeni pasażerskiej. Póki co kierowcy prywatnych samochodów mogą być spokojni o swój nieporządek w pojazdach.

Projektowane rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: https://legislacja.gov.pl/projekt/12334007/katalog/12688819#12688819

Fot. Flickr / Creative Commons / tcb613

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

Sejm daje zielone światło dla e-Stłuczki 

9 lipca 2025 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej aplikacji mObywatel oraz przepisów dotyczących ubezpieczeń…

1 dzień ago

Strategiczne partnerstwo Arval i ARC Europe Polska 

Arval Service Lease Polska i ARC Europe Polska połączyły siły w zakresie kompleksowego wsparcia assistance…

1 dzień ago

Bezpieczne podróże i letnie nagrody z AGRO Ubezpieczenia 

AGRO Ubezpieczenia ruszają z wakacyjną promocją, w której każdy klient może połączyć troskę o bezpieczeństwo…

1 dzień ago

Rząd reaguje na wzrost stawek ubezpieczeń po powodzi 

Po fali powodzi, która dotknęła południową Polskę, mieszkańcy i samorządy muszą mierzyć się z kolejnym…

1 dzień ago

PZU zadba o bezpieczeństwo na trasie Tour de Pologne 

W tym roku PZU ponownie zaangażował się w największe kolarskie wydarzenie w Polsce, jakim jest Tour de…

1 dzień ago

Bezpieczeństwo w podróży zaczyna się w domu 

Wakacyjny wyjazd to doskonała okazja do odpoczynku – ale też moment, gdy dom bez opieki…

2 dni ago