W związku z tym, że Komisja Europejska notyfikowała członkostwo Biura Narodowego Bośni i Hercegowiny w Porozumieniu Wielostronnym zniesiono w tym kraju obowiązek kontroli certyfikatów Zielonych Kart. Podjęta decyzja wchodzi w życie z dniem 19 października 2020 roku.
Notyfikowane przez KE członkostwo Biura Narodowego Bośni i Hercegowiny w Porozumieniu Wielostronnym oznacza, że zniesiony został obowiązek kontroli certyfikatów Zielonych Kart w odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych w tym kraju. Podobnie, zmotoryzowani z innych państw Porozumienia, w tym z Polski, mogą wjeżdżać do Bośni i Hercegowiny już tylko z polisą OC.
Jak podaje PBUK podjęta decyzja wchodzi w życie z dniem 19 października 2020 r.
– Przyjęcie Bośni i Hercegowiny do Porozumienia Wielostronnego oznacza m. in., że kierujący pojazdami zarejestrowanymi w Polsce, wybierając się do tego kraju, nie muszą już wyrabiać sobie Zielonej Karty i mogą legitymować się tylko polisą ubezpieczenia OC – wyjaśnia Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.
Bośnia i Hercegowina jest 35 sygnatariuszem Porozumienia, które liczy sobie 36 państw (Andorę reprezentuje Biuro hiszpańskie).
Zgodnie z aktualnym prawem polscy kierowcy mogą poruszać się po terytoriach państw będących sygnatariuszami Porozumienia bez konieczności posiadania Zielonej Karty, wystarczy samo ubezpieczenie OC. Warto pamiętać też o tym, że jeśli podczas takiego zagranicznego pobytu dojdzie do wypadku lub kolizji poszkodowani otrzymają należne świadczenia tak samo, jak w przypadku zdarzenia drogowego, które miałoby miejsce na terenie Polski.
Przypominamy, że Porozumienie Wielostronne funkcjonuje w ramach Systemu Zielonej Karty, który zrzesza obecnie Biura Narodowe 48 państw. Kierowcy pojazdów zarejestrowanych w krajach, których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia, mogą poruszać się po terytoriach tych państw bez konieczności posiadania Zielonej Karty.
Jednak jeśli znajdujemy się na terytorium kraju, który należy do Systemu Zielonej Karty ale nie jest sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego Zielona Karta jest niezbędna.
Zatem w Zielona Karta nadal będzie konieczna w takich krajach, jak:
Jak można kupić Zieloną Kartę? Przed planowanym wyjazdem należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela z prośbą o wydanie certyfikatu. Często bowiem Zielona Karta jest bezpłatnym dodatkiem do posiadanej polisy OC.
Źródło: PBUK
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…