Aktualności

Do Bośni i Hercegowiny pojedziesz bez Zielonej Karty

W związku z tym, że Komisja Europejska notyfikowała członkostwo Biura Narodowego Bośni i Hercegowiny w Porozumieniu Wielostronnym zniesiono w tym kraju obowiązek kontroli certyfikatów Zielonych Kart. Podjęta decyzja wchodzi w życie z dniem 19 października 2020 roku.

Bośnia i Hercegowina członkiem Porozumienia Wielostronnego

Notyfikowane przez KE członkostwo Biura Narodowego Bośni i Hercegowiny w Porozumieniu Wielostronnym oznacza, że zniesiony  został obowiązek kontroli certyfikatów Zielonych Kart w odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych w tym kraju. Podobnie, zmotoryzowani z innych państw Porozumienia, w tym z Polski, mogą wjeżdżać do Bośni i Hercegowiny już tylko z polisą OC.

Jak podaje PBUK podjęta decyzja wchodzi w życie z dniem 19 października 2020 r.  

Przyjęcie Bośni i Hercegowiny do Porozumienia Wielostronnego oznacza m. in., że kierujący pojazdami zarejestrowanymi w Polsce, wybierając się do tego kraju, nie muszą już wyrabiać sobie Zielonej Karty i mogą legitymować się tylko polisą ubezpieczenia OC – wyjaśnia Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

Bośnia i Hercegowina jest 35 sygnatariuszem Porozumienia, które liczy sobie 36 państw (Andorę reprezentuje Biuro hiszpańskie). 

Zgodnie z aktualnym prawem polscy kierowcy mogą poruszać się po terytoriach państw będących sygnatariuszami Porozumienia bez konieczności posiadania Zielonej Karty, wystarczy samo ubezpieczenie OC. Warto pamiętać też o tym, że jeśli podczas takiego zagranicznego pobytu dojdzie do wypadku lub kolizji poszkodowani otrzymają należne świadczenia tak samo, jak w przypadku zdarzenia drogowego, które miałoby miejsce na terenie Polski.

W jakich krajach nadal trzeba mieć Zieloną Kartę?

Przypominamy, że Porozumienie Wielostronne funkcjonuje w ramach Systemu Zielonej Karty, który zrzesza obecnie Biura Narodowe 48 państw. Kierowcy pojazdów zarejestrowanych w krajach, których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia, mogą poruszać się po terytoriach tych państw bez konieczności posiadania Zielonej Karty.

Jednak jeśli znajdujemy się na terytorium kraju, który należy do Systemu Zielonej Karty ale nie jest sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego Zielona Karta jest niezbędna.

Zatem w Zielona Karta nadal będzie konieczna w takich krajach, jak:

  • Albania,
  • Azerbejdżan,
  • Białoruś,
  • Czarnogóra,
  • Iran,
  • Izrael,
  • Maroko,
  • Mołdawia,
  • Macedonia,
  • Rosja,
  • Tunezja,
  • Turcja,
  • Ukraina.

 Jak można kupić Zieloną Kartę? Przed planowanym wyjazdem należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela z prośbą o wydanie certyfikatu. Często bowiem Zielona Karta jest bezpłatnym dodatkiem do  posiadanej polisy OC.

Źródło: PBUK

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

Kompleksowa ochrona auta w PZU 

PZU wystartował z nową kampanią w ramach, której zachęca kierowców do kompleksowego ubezpieczania samochodu. Ubezpieczyciel…

17 godzin ago

Ubezpieczenie dla pracowników w firmie – jak wygląda oferta InterRisk? 

Doświadczenie pokazuje, że w obecnych czasach ubezpieczenie grupowe dla firm stanowi nie tylko standard w większych organizacjach, ale również skuteczne…

17 godzin ago

Rezygnacja z wycieczki a zwrot przedpłaty 

Część z nas z dużym wyprzedzeniem rezerwuje wyjazdy turystyczne na urlop. Niestety na długo przed…

2 dni ago

Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób 

Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób to produkt, który gwarantuje nam wypłatę pieniędzy np. na leczenie…

2 dni ago

Europ Assistance Polska ponownie dołączyło do Operacji Czysta Rzeka 

Już po raz trzeci ochotnicy z Europ Assistance Polska brali udział w akcji Operacja Czysta…

2 dni ago

Zadbaj o bezpieczeństwo wybierając NNW odNOWA 

Każdego dnia jesteśmy narażeni na różne wyzwania i zagrożenia. Niestety do nieszczęśliwego wypadku może dojść…

2 dni ago