Dobrowolny Fundusz Emerytalny PZU (DFE PZU) 30 stycznia osiągnął historyczny sukces, przekraczając 1 miliard złotych aktywów pod zarządzaniem. Wynik ten jest rezultatem konsekwentnego budowania kapitału przez ponad 50 tysięcy klientów, którzy w ciągu ostatnich 13 lat zaufali Funduszowi.
DFE PZU to jeden z pierwszych zarejestrowanych dobrowolnych funduszy emerytalnych i pierwszy, który po wprowadzeniu odpowiednich przepisów w 2011 r. rozpoczął działalność operacyjną. Z opublikowanych informacji wynika, że w ciągu 13 lat z tego typu możliwości oszczędzania na emeryturę z zachętą podatkową, skorzystało już 50 tysięcy klientów.
– Jesteśmy niezwykle dumni z osiągnięcia symbolicznego progu, jakim jest przekroczenie miliarda złotych aktywów pod zarządzaniem DFE PZU. To dowód zaufania, jakim obdarzyli nas klienci oraz skuteczności naszej strategii inwestycyjnej. Wspólny sukces – klientów i PTE PZU – motywuje nas do dalszego rozwijania oferty i wspierania Polaków w budowaniu bezpiecznej emerytury – mówi Andrzej Sołdek, CFA, Prezes Zarządu PTE PZU SA.
Na doskonały wynik wpływają regularne wpłaty klientów oraz efektywna polityka inwestycyjna PTE PZU. Strategiczna alokacja aktywów, zakładająca równy podział między akcje i obligacje pozwala na optymalne wykorzystanie potencjału obu klas aktywów, zmniejszając jednocześnie ryzyko związane z wahaniami rynkowymi. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego okazała się kluczowa w okresie dekady charakteryzującej się znaczną zmiennością na rynkach finansowych. W ciągu 13 lat, aż w 9 przypadkach stopa zwrotu funduszu była wyższa niż benchmarku. Co więcej, aktualnie wartość jednostki rozrachunkowej funduszu wzrosła o ponad 250%. Oznacza to, że klienci, którzy zaufali DFE PZU od samego początku, mogli zwiększyć wartość swoich początkowych inwestycji o tyle samo – znacząco przewyższając dedykowany benchmark, czyli punkt odniesienia dla stóp zwrotu funduszu, który wzrósł o 43,7%.
Doświadczenie ostatnich lat wskazuje, że długoterminowe oszczędzanie, wsparte ulgą podatkową, stanowi klucz do sukcesu w budowaniu kapitału emerytalnego. Regularne wpłaty na DFE PZU, w połączeniu z możliwością odliczenia ich od podstawy opodatkowania, pozwalają regularnie zwiększać zgromadzone środki. Zwrot podatku, sięgający nawet 32% wartości kolejnej wpłaty na IKZE (przy założeniu braku zmian limitu wpłat), stanowi dodatkową motywację do regularnego oszczędzania. Istotnym elementem budowania kapitału są także zyski z inwestycji. Klienci, którzy konsekwentnie i od początku istnienia funduszu wpłacali maksymalne kwoty, zgromadzili aktywa sięgające ponad 100 tys. zł, z czego około 28 tys. zł to zyski z inwestycji. Z uwagi na korzyści podatkowe zysk ten może być jeszcze wyższy. Co ważne, nawet niewielkie systematyczne wpłaty przynoszą wymierne rezultaty. Dlatego też firma planuje uruchomić programy edukacyjne, które ułatwią klientom podejmowanie decyzji dotyczących zarządzania oszczędnościami emerytalnymi.
– Rosnąca liczba klientów na całym rynku, którzy osiągają wiek uprawniający do wypłaty oraz coraz większe aktywa przez nich zgromadzone uzasadniają rozpoczęcie prac nad rozwiązaniami umożliwiającymi konsolidację aktywów z różnych produktów emerytalnych w jednym miejscu, co ułatwi zarządzanie oszczędnościami tym osobom. Wzrost wartości zgromadzonych aktywów i prognozowane środowisko wyższych stóp procentowych w dłuższym terminie, powinny skłaniać do rozważania wprowadzenia możliwości zamiany części oszczędności na renty dożywotnie, gwarantujące stałe świadczenie do końca życia – dodaje Andrzej Sołdek, prezes PTE PZU.
Dane pokazują także, że mężczyźni i kobiety mają odmienne strategie oszczędzania. Mężczyźni preferują wpłaty jednorazowe, większych kwot i częściej korzystają z kanału online. Kobiety wolą oszczędzać systematycznie, mniejszymi kwotami co miesiąc i chętniej wybierają kontakt z doradcą w placówce stacjonarnej. Okazuje się też, że najwięcej klientów DFE PZU zaczyna interesować się oszczędzaniem na emeryturę w wieku ok. 45. roku życia, to jest ok. 20 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Z pewnością czas jest najlepszym sprzymierzeńcem w pomnażaniu kapitału. A grupa najmłodsza na rynku pracy ma największe szanse na to, by wpłynąć na swoje przyszłe zabezpieczenie emerytalne – nawet niskie wartościowo wpłaty, ale dokonywane systematycznie, przez długi 30-, 40-letni okres, mogą realnie wpłynąć na wysokość przyszłej emerytury.
DFE PZU, bazując na swoim doświadczeniu, przygotował praktyczne zasady, które mogą pomóc w efektywnym oszczędzaniu na emeryturę:
Źródło: PZU SA
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe już wpisały się w naszą rzeczywistość. Niestety gradobicie może doprowadzić…
Nawet doświadczeni kierowcy mogą spowodować kolizję lub wypadek. Jak wiadomo z ubezpieczenia OC odszkodowanie otrzymają…
Dosyć często można spotkać się z pytaniem odnośnie tego, czy można mieć dwa ubezpieczenia grupowe lub…
Holowanie samochodu za granicą może wiązać się ze sporym wydatkiem. Jednak możemy uniknąć tego kosztu,…
Jak wiadomo za brak ciągłości w obowiązkowym ubezpieczeniu OC możemy zapłacić karę. Co zatem zrobić,…
Każdego dnia podejmujemy decyzje, które mają wpływ na naszą przyszłość. Czy jednak możemy zrobić coś,…