Działania ograniczające wpływ koronawirusa na sektor ubezpieczeniowy

Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 coraz bardziej wpływa na światowe gospodarki, w tym także usługi finansowe. W najbliższych miesiącach Ubezpieczyciele będą musieli zmierzyć się z narastającymi trudnościami związanymi z niełatwymi warunkami rynkowymi, utrzymaniem działalności przy jednoczesnym podejmowaniu działań mających na celu ochronę pracowników i klientów.

Zadania dla zachowania ciągłości działań

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA), przy współpracy z Europejskimi Urzędami Nadzoru oraz Europejską Radą ds. Ryzyka Systemowego (ERRS) wskazał główne zadania mające na celu zminimalizowanie wpływu koronawirusa na sektor ubezpieczeń. Należą do nich:

  • Wdrażanie niezbędnych środków zapewniających ciągłość działań zakładów ubezpieczeń w celu utrzymania świadczeń usług na rzecz Klientów,
  • Elastyczność właściwych organów krajowych w odniesieniu do terminów przekazywania sprawozdań w celach nadzorczych,
  • Ograniczenie przez EIOPA wniosków o udzielenie informacji i konsultacji z sektorem do kwestii niezbędnych, koniecznych do oceny i monitorowania obecnej sytuacji rynkowej,
  • Wydłużenie przez EIOPA terminu na przeprowadzenie kompleksowej oceny skutków na potrzeby systemu Wypłacalność II w 2020 roku do 1 czerwca 2020.

Wypłacalność i pozycja kapitałowa

Na podstawie dyrektywy Wypłacalność II europejskie zakłady ubezpieczeń muszą posiadać wystarczające dopuszczalne środki własne, którymi pokryją swój kapitałowy wymóg wypłacalności. Zapewni to pokrycie strat i zapewni ubezpieczających oraz beneficjentów o tym, że płatności będą zrealizowane w momencie ich wymagalności.

Dyrektywa Wypłacalność II określa również stopniowe działania nadzorcze między kapitałowym wymogiem wypłacalności a minimalnym wymogiem kapitałowym, który zapewnia minimalny poziom bezpieczeństwa, poniżej którego środki finansowe zakładu ubezpieczeń nie powinny się znaleźć. Zapewnia to elastyczność w sytuacjach wyjątkowych np. wydłużając okres naprawy w przypadku ubezpieczycieli, których dotyczy (art. 138 dyrektywy Wypłacalność II).

System posiada także narzędzia, które mogą być wykorzystane w celu ograniczenia ryzyka i negatywnych skutków dla sektora ubezpieczeń zapewniając utrzymanie stabilności finansowej i ochrony ubezpieczającym. Zaleca się również, by ubezpieczyciele podjęli działania na rzecz wyrównania ochrony swojej pozycji kapitałowej z ochroną ubezpieczonych.

Źródło: KNF

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

10 godzin ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

10 godzin ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

10 godzin ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nie ryzykuj! Rekordzista ma do zwrotu prawie pięć milionów złotych

Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nowa odsłona akcji edukacyjnej PZU Zdrowie „Dla Kolegi Pytam”

Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…

2 dni ago