Dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami dotycząca trzech zawodów: pośrednik w obrocie nieruchomościami, zarządca nieruchomości i rzeczoznawca majątkowy. Od dzisiaj przedstawiciele tych zawodów zapłacą wysokie kary za brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Na jej zapłatę ukarany otrzyma 14 dni. Będą się przedawniały po upływie trzech lat, liczonych od dnia powstania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia. Dla pośrednika w obrocie nieruchomościami wyniosą one od dwukrotności do pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce w roku, w którym doszło do stwierdzenia braku OC. Chodzi o wynagrodzenie ogłaszane przez prezesa GUS. Dziś sankcja wyniosłaby więc od 8 do 20 tys. zł. Dla zarządcy nieruchomości sankcje będą wyższe. Mają się kształtować od czterokrotności do dziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie byłoby to od 16 tys. do 40 tys. zł.
Nowela przewiduje, że do umowy zarządzania lub pośrednictwa mają być dołączane kopie dokumentu ubezpieczenia. Dzięki temu poszkodowanemu łatwiej będzie dochodzić odszkodowania w sądzie. Leszek Hardek, pośrednik oraz ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości podkreśla: „Polisa ubezpieczeniowa to bardzo ważny dla klientów dokument. Wcześniej też były obowiązkowe, ale nie było sankcji za ich brak. Dobrze więc, że je wprowadzono. To będzie straszak dla tych, którzy o OC zapominają. Dobrze też, że zostanie wprowadzony system kontroli przestrzegania tego obowiązku”.
Wyrzucono ją z ustawy trzy lata temu, kiedy deregulowano te dwa zawody. Brak definicji przysparza w praktyce sporo problemów. Nie wiadomo bowiem, co dokładnie należy do czynności związanych z zarządzaniem oraz pośrednictwem. Zgodnie z nowelą pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na odpłatnym wykonywaniu czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów: nabycia lub zbycia praw do nieruchomości; nabycia lub zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu; najmu lub dzierżawy nieruchomości lub ich części oraz innych, których przedmiotem są prawa do nieruchomości lub ich części.
Zarządzanie nieruchomością to podejmowanie decyzji i dokonywanie czynności mających zapewnić racjonalną gospodarkę nieruchomością. W szczególności chodzi o: właściwą gospodarkę ekonomiczno-finansową; bezpieczeństwo użytkowania i właściwej eksploatacji; właściwą gospodarkę energetyczną; bieżące administrowanie; utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym, a także uzasadnione inwestowanie w nią. „Najważniejsze, że definicja mówi o tym, że jest to umowa starannego działania i odpłatna. Zdarzały się bowiem w praktyce umowy z zerową prowizją, a niektóre sądy orzekały, że umowy pośrednictwa mają charakter umowy – zlecenia lub rezultatu” – dodaje Hardek.
Źródło: www.rp.pl
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…