Categories: Prawo

Sejm: Dzisiaj pierwsze czytanie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie Sejmu, dzisiaj odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń oraz projektu nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. 

 

Ustawa zaostrzy wymogi stawiane sprzedawcom ubezpieczeń

 
Pierwszy z aktów implementuje do krajowego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń, czyli IDD (Insurance Distribution Directive), zaostrzające wymogi stawiane sprzedawcom ubezpieczeń. Proponowane przepisy zawierają rozwiązania zwiększające i ujednolicające ochronę klientów zawierających umowy ubezpieczenia niezależnie od różnic między kanałami dystrybucji.
 

Dostosowania do przepisów unijnych w sprawie dokumentów dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania

 
Z kolei projekt nowelizacji ustaw o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej zawiera rozwiązania, które umożliwią wypełnianie wymogów przewidzianych w rozporządzeniu unijnym w sprawie dokumentów dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych.
 

Co przyniesie nowa ustawa?

 
Jak twierdzą specjaliści rynku ubezpieczeń, nowe prawo przyczyni się do większej profesjonalizacji rynku ubezpieczeniowego w Polsce.
 

Głównym celem ustawy jest wprowadzenie tzw. dyrektywy IDD

 
Głównym celem ustawy wprowadzającej do polskiego porządku prawnego przepisy unijnej dyrektywy 2016/97, w sprawie dystrybucji ubezpieczeń,  jest zwiększenie ochrony klientów, którzy zawierają umowy ubezpieczenia poprzez zaostrzenie wymogów stawianych dystrybutorom. Agent dopiero po wnikliwej analizie, będzie mógł przedstawić taką ofertę, która spełnia indywidualne potrzeby klienta. Taka sytuacja ma być standardem, nawet wtedy, jeśli sprzedaż innej oferty  byłaby bardziej opłacalna.
 
Ponadto, każdy klient otrzyma od dystrybutora ubezpieczenia tak zwany „Dokument zawierający informacje o umowie ubezpieczenia”.  Informacje te dotyczyć będą m.in.: zakresu polisy, wyłączenia odpowiedzialności oraz możliwości rozwiązania umowy. Pośrednicy będą także zobowiązani do poinformowania klientów o tym, czy za swoją pracę otrzymują stałe wynagrodzenie czy też prowizję.
 
Źródło: www.sejm.gov.pl  www.gu.com.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Magdalena
Tags: Dyrektywa IDD Nowelizacja ustawy dystrybucyjnej sejm

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie domu w Generali najlepsze w rankingu Rzeczpospolitej

Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…

4 godziny ago
  • Aktualności

PZU rusza z kampanią zwiększającą świadomość dotyczącą ubezpieczeń majątkowych

Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…

4 godziny ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

1 dzień ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

1 dzień ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

1 dzień ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

2 dni ago