Categories: Prawo

Sejm: Dzisiaj pierwsze czytanie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie Sejmu, dzisiaj odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń oraz projektu nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. 

 

Ustawa zaostrzy wymogi stawiane sprzedawcom ubezpieczeń

 
Pierwszy z aktów implementuje do krajowego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń, czyli IDD (Insurance Distribution Directive), zaostrzające wymogi stawiane sprzedawcom ubezpieczeń. Proponowane przepisy zawierają rozwiązania zwiększające i ujednolicające ochronę klientów zawierających umowy ubezpieczenia niezależnie od różnic między kanałami dystrybucji.
 

Dostosowania do przepisów unijnych w sprawie dokumentów dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania

 
Z kolei projekt nowelizacji ustaw o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej zawiera rozwiązania, które umożliwią wypełnianie wymogów przewidzianych w rozporządzeniu unijnym w sprawie dokumentów dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych.
 

Co przyniesie nowa ustawa?

 
Jak twierdzą specjaliści rynku ubezpieczeń, nowe prawo przyczyni się do większej profesjonalizacji rynku ubezpieczeniowego w Polsce.
 

Głównym celem ustawy jest wprowadzenie tzw. dyrektywy IDD

 
Głównym celem ustawy wprowadzającej do polskiego porządku prawnego przepisy unijnej dyrektywy 2016/97, w sprawie dystrybucji ubezpieczeń,  jest zwiększenie ochrony klientów, którzy zawierają umowy ubezpieczenia poprzez zaostrzenie wymogów stawianych dystrybutorom. Agent dopiero po wnikliwej analizie, będzie mógł przedstawić taką ofertę, która spełnia indywidualne potrzeby klienta. Taka sytuacja ma być standardem, nawet wtedy, jeśli sprzedaż innej oferty  byłaby bardziej opłacalna.
 
Ponadto, każdy klient otrzyma od dystrybutora ubezpieczenia tak zwany „Dokument zawierający informacje o umowie ubezpieczenia”.  Informacje te dotyczyć będą m.in.: zakresu polisy, wyłączenia odpowiedzialności oraz możliwości rozwiązania umowy. Pośrednicy będą także zobowiązani do poinformowania klientów o tym, czy za swoją pracę otrzymują stałe wynagrodzenie czy też prowizję.
 
Źródło: www.sejm.gov.pl  www.gu.com.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Polacy coraz częściej podziwiają naturę z perspektywy… drona

Wraz z nadejściem wiosny na polskim niebie pojawia się coraz więcej dronów. Średnio od maja do lipca odbywa się aż…

2 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie czworonoga może być receptą na drogie leczenie

Ile kosztuje RTG psa po wypadku, ile leczenie złamania. Czy rachunek można pokryć z polisy?  W Polsce mieszka ok. 8…

2 dni ago
  • Aktualności

Doradcy Nationale-Nederlanden dołączają do elitarnego stowarzyszenia Million Dollar Round Table

W tym roku 75 przedstawicieli Nationale-Nederlanden zostało przyjętych do Million Dollar Round Table (MDRT) – prestiżowego, międzynarodowego stowarzyszenia, które zrzesza…

2 dni ago
  • Aktualności

Polacy na majówkę zaciskają pasa – w domu zostanie 60% z nas

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa – biorąc 3 dni urlopu możemy przedłużyć weekend aż do 7 dni. Jednak nie wszyscy…

2 dni ago
  • Aktualności

Polisy komunikacyjne w pierwszym kwartale 2024 r. OC i AC droższe we wszystkich województwach.

Inflacja spada, ale kierowcy nadal muszą się liczyć ze wzrostem cen. Mimo to od stycznia do marca 2024 roku zarejestrowano…

2 dni ago
  • Aktualności

Zdalna weryfikacja tożsamości w UNIQA: bezpieczeństwo i wygoda dzięki mojeID

UNIQA wdrożyła cyfrowe potwierdzanie tożsamości podczas składania wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia. Usługę mojeID dostarcza ubezpieczycielowi hub technologiczny KIR.  Dzięki…

2 dni ago