Niezależnie od długości wyjazdu ubezpieczenie turystyczne jest niezbędną częścią przygotowań na wycieczkę. Czas majówek otwiera sezon letnich wyjazdów, a co a tym idzie wzmożonego zainteresowania ubezpieczeniami na zagraniczne wyjazdy. Eksperci z TU Compensa ostrzegają jednak, że EKUZ nie zawsze „wystarczy” ma ona bowiem wiele ograniczeń.
Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group: „Majówka otwiera zarówno wiosenno-letni sezon turystyczny i jednocześnie sezon sprzedaży ubezpieczeń na zagraniczne wyjazdy. Rośnie świadomość ubezpieczeniowa Polaków, którzy coraz rzadziej wybierają się poza kraj bez polisy turystycznej. W mediach dużo mówi się o przykładach problemów finansowych i logistycznych, jakie w obcym państwie mieli turyści bez polisy. To przemawia do wyobraźni i znajduje odzwierciedlenie w sprzedaży ubezpieczeń”
Na popularność ubezpieczeń turystycznych wpływa również prosty proces zakupu – u agenta, a często także przez stronę internetową czy nawet aplikację Messenger. Ubezpieczyciele potrzebują od klienta tylko kilku informacji: okresu pobytu poza Polską, liczby i wieku osób biorących udział w wyjeździe, miejsca pobytu (często według wyłącznie ogólnego podziału Europa/Świat) oraz decyzji o ewentualnym rozszerzeniu ochrony (np. o uprawianie za granicą niebezpiecznych sportów czy włączenie do polisy szkód spowodowanych po alkoholu). Co ważne, polisę da się kupić z dużym wyprzedzeniem, ale równie dobzre na ostatni moment – warunkiem jest zawarcie ubezpieczenia przed wyjazdem z kraju.
„Na cenę ma wpływ zakres ochrony. Im wyższe są sumy ubezpieczenia i więcej elementów wchodzi w skład polisy, tym płaci się więcej. Jednak nawet najwyższy wariant można kupić za kilka złotych za osobę dziennie” – dodaje Andrzej Paduszyński.
Turyści sami decydują o tym, czy wyrobić dokument w postaci EKUZ. Karta pozwala korzystać podczas wyjazdów opieki medycznej, jednak tylko i wyłącznie na takich samych zasadach jak obywatele państwa w którym się znajduje. Jeśli zatem obywatele danego państwa dopłacają do usług medycznych – turystów również obowiązywać będzie dopłata. Ekspert z Compensy podkreśla jednak, że ten rodzaj ubezpieczenia ma zarówno plusy jak i minusy. „W ramach EKUZ można skorzystać z dostępu do publicznej służby zdrowia, ale przecież nie w każdym kraju jest ona w pełni darmowa, poza tym karta nie daje dostępu do prywatnych placówek, a często także do ratownictwa i transportu medycznego. Takich ograniczeń nie ma w dobrowolnej polisie turystycznej. Mając ubezpieczenie nie trzeba więc martwić się np. tym, że w Hiszpanii płaci się za przejazd karetką, a w Chorwacji część kosztów leczenia ponosi pacjent”.
Źródło: www.compensa.pl
PZU wystartował z nową kampanią w ramach, której zachęca kierowców do kompleksowego ubezpieczania samochodu. Ubezpieczyciel…
Doświadczenie pokazuje, że w obecnych czasach ubezpieczenie grupowe dla firm stanowi nie tylko standard w większych organizacjach, ale również skuteczne…
Część z nas z dużym wyprzedzeniem rezerwuje wyjazdy turystyczne na urlop. Niestety na długo przed…
Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób to produkt, który gwarantuje nam wypłatę pieniędzy np. na leczenie…
Już po raz trzeci ochotnicy z Europ Assistance Polska brali udział w akcji Operacja Czysta…
Każdego dnia jesteśmy narażeni na różne wyzwania i zagrożenia. Niestety do nieszczęśliwego wypadku może dojść…