Categories: Aktualności

Elektryczne hulajnogi na podwójnym gazie? Użytkownicy chcą pić i jeździć

Z badań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) wynika, że niemal 10 proc. Polaków jest właścicielami elektrycznej hulajnogi. Najczęściej z e-pojazdów korzystają nastolatki (30 proc. badanych), reszta ankietowanych deklaruje, że porusza się za pomocą elektrycznej hulajnogi rzadziej niż raz w tygodniu. Dane urzędu potwierdzają, że młodzież jest niechętna wprowadzeniu restrykcji w ruchu tych urządzeń

UFG: „Przerażające jest to, że nie widać w nich  refleksji, tak jakby nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji szkód jakie może spowodować jazda takim urządzeniem”

Elżbieta Wanat Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego komentuje: „Nasze badania pokazują, że młode osoby najczęściej korzystające z takich pojazdów są niechętne ograniczeniu prędkości czy znajomości zasad ruchu drogowego, nie mówiąc już o zakazie jazdy pod wpływem alkoholu Przerażające jest to, że nie widać w nich  refleksji, tak jakby nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji szkód jakie może spowodować jazda takim urządzeniem”.

Pojazdów typu e-hulajnoga przybywa na drogach z dnia na dzień, a regulacji prawnych brak

Obecnie w Polsce nie ma przepisów, które regulowałyby zasady użytkowania nowych urządzeń transportu, takich jak: elektryczne hulajnogi, deskorolki, segwaye czy jednokołowe skutery. Pojazdy te nie mają obowiązku posiadania numerów rejestracyjnych. Ich użytkownicy nie muszą mieć prawa jazdy czy polisy OC. Brak ponadto regulacji w przepisach prawa o ruchu drogowym, które obowiązywałyby osoby poruszające się tymi pojazdami. Tymczasem takich pojazdów przybywa bardzo dynamicznie. UFG zapytał więc Polaków czy ich zdaniem użytkowników urządzeń transportu osobistego (UTO) powinny obejmować jakieś wymagania i regulacje.

Aż w 42 procentach badani są przeciwni wprowadzeniu dla nich ograniczeń prędkości

Blisko 75 procent ogółu Polaków uważa, że kierujących powinny obowiązywać: ograniczenia prędkości oraz zakaz jazdy pod wpływem alkoholu. Jednak sami użytkownicy hulajnóg w aż 42 procentach są przeciwni wprowadzeniu dla nich ograniczeń prędkości, a 44 procent z nich jest przeciwna wprowadzaniu zakazu jazdy pod wpływem alkoholu. W tej grupie badanych tylko połowa opowiada się za takimi ograniczeniami, reszta nie ma zdania. Korzystający z UTO niechętni są też wprowadzaniu dla nich udokumentowanej znajomości przepisów ruchu drogowego – za takimi regulacjami jest tylko 54 procent korzystających z tych pojazdów, przeciwnych jest 42 procent. W przypadku ogółu respondentów: 62 procent chce wprowadzenia udokumentowanej znajomości zasad ruchu drogowego dla kierujących e-pojazdami, 22 procent jest temu przeciwna, reszta nie ma zdania.

Ubezpieczenie OC

Z kolei jeżeli chodzi o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) to paradoksalnie największa grupa ogółu respondentów jak i samych użytkowników UTO – 45 procent – opowiada się za wprowadzeniem dla kierujących e-pojazdami obowiązku posiadania takiej polisy. Natomiast o ile 25 procent ogółu badanych uważa, że ubezpieczenie to powinno być dobrowolne, to w grupie użytkowników tych pojazdów jest ich już 36 procent, reszta – nie ma zdania.

Cwalińska Weychert, wiceprezes UFG podkreśla: „Może to świadczyć o tym, że pewność otrzymania odszkodowania z polisy OC jest już zakorzeniona w świadomości Polaków, ale nie wiąże się z refleksją że najpierw trzeba zebrać składkę, żeby było z czego wypłacać odszkodowania. A przy braku obowiązku rejestracji UTO, a tym samym ewidencji tych pojazdów – zbieranie składek i kontrola spełnienia obowiązku posiadania ubezpieczenia OC – jest co najmniej wątpliwa – dodaje.

„Może to świadczyć o tym, że pewność otrzymania odszkodowania z polisy OC jest już zakorzeniona w świadomości Polaków, ale nie wiąże się z refleksją że najpierw trzeba zebrać składkę, żeby było z czego wypłacać odszkodowania. A przy braku obowiązku rejestracji UTO, a tym samym ewidencji tych pojazdów – zbieranie składek i kontrola spełnienia obowiązku posiadania ubezpieczenia OC – jest co najmniej wątpliwa – dodaje.

Aktualnie użytkownicy urządzeń transportu osobistego traktowani są jak piesi i zobowiązani do korzystania z chodników

Z badań UFG wynika jednak, że większość Polaków nie chce by poruszały się one po chodnikach (51 proc. badanych). Respondenci najchętniej widzieliby te nowe urządzenia transportu na ścieżkach rowerowych (64 procent odpowiedzi), a w drugiej kolejności, na jezdniach na zasadach obowiązujących pieszych (41 procent). Z kolei sami użytkownicy elektrycznych hulajnóg są znacznie mniej przychylni ścieżkom rowerowym – za nimi opowiada się już tylko 50 procent korzystających z e-pojazdów; częściej za to wskazują oni jezdnię – jako ciąg komunikacyjny do poruszania się UTO, przy czym miałby to być na zasadach obowiązujących pieszych – 47 procent wskazań w tej grupie badanych. W przygotowywanej nowelizacji przepisów, Ministerstwo Infrastruktury proponuje by urządzenia transportu osobistego – były traktowane jak rowery, czyli poruszały się przede wszystkim po ścieżkach rowerowych.

Odkąd elektryczne hulajnogi stały się popularne, szpitale odnotowują znacznie więcej przyjęć

Elektryczne hulajnogi cieszą się coraz większą popularnością przede wszystkim w USA. Niestety, odkąd elektryczne hulajnogi stały się popularne, szpitale odnotowują znacznie więcej przyjęć związanych z urazami spowodowanymi kolizjami na drogach i chodnikach. Użytkownicy e-pojazdów często tracą kontrolę nad nimi powodując rożnego rodzaju wypadki. Lekarze i prawnicy zgłaszają przypadki, w których użytkownicy twierdzą, że do kolizji doszło z przyczyn związanych ze stanem technicznym e-hulajnogi.  Tragiczny przykład mamy też z Wielkiej Brytanii, gdzie w piątek 35-letnia Emily Hartridge, trenerka personalna, youtuberka i prezenterka kanału Channel 4, zginęła w wypadku. Kobieta jechała elektryczną hulajnogą, gdy doszło do zderzenia z ciężarówką

Źródło: www.ufg.pl www.wprost.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Magdalena
Tags: elektryczna hulajnoga elektryczna hulajnoga a jazda po alkoholu ubezpieczenie e-pojazdów ubezpieczenie elektrycznej hulajnogi ubezpieczenie OC UGF UTO

Recent Posts

  • Aktualności

Pakiet Medyczny od Allianz Partners – nowa oferta VeloBanku

VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…

15 godzin ago
  • Aktualności

Wielki finał turnieju „Z Orlika na Stadion” – sponsorem wydarzenia PZU

W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…

15 godzin ago
  • Aktualności

UNIQA promuje ubezpieczenia korporacyjne w nowej kampanii reklamowej

Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela.    Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…

18 godzin ago
  • Aktualności

Dom Max – pakiet ubezpieczeń, który odpowiada także na potrzeby wynajmujących i najemców

Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…

2 dni ago
  • Top temat

Połączona Vienna Life wprowadza na rynek pierwsze produkty

„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…

2 dni ago
  • Aktualności

Dbanie o zdrowie przynosi korzyści – Generali startuje z nową kampanią

Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…

3 dni ago