Emerytura przysługuje wszystkim mieszkającym i pracującym w Norwegii osobom, które nabyły do niej prawo. 1 stycznia 2021 weszły w życie zmiany dotyczące minimalnego czasu pracy lub pobytu na terenie Norwegii. Mają one również wpływ na uprawnienia do pobierania ewentualnych emerytur. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie? Jakiej wysokości jest minimalna emerytura w Norwegii i po ilu latach ją otrzymamy? Wyjaśniamy podstawowe zagadnienia związane z tematem.
System emerytalny w Norwegii ma trzy części składowe emerytury. Dwa z nich są obowiązkowe, trzeci jest dobrowolną decyzją każdego obywatela.
Uwaga! Jeżeli pracownik zarabia poniżej lub równowartość stawki G (podstawa służąca ustalaniu różnych świadczeń socjalnych, jej wysokość podawana jest rokrocznie w maju) – pracodawca jest zwolniony z obowiązku odprowadzania składki.
Aktualnie obowiązującym wiekiem emerytalnym w Norwegii jest 67 lat, niezależnie od płci. Na emeryturę norweską można również przejść w wieku 62 lat, jednak jest to zależne od wielu czynników. Wcześniejsza emerytura wiąże się również z otrzymaniem proporcjonalnie niższego świadczenia.
Co wchodzi w skład świadczenia?
Sposób naliczania norweskich emerytur nie należy do najprostszych. Dodatkowo w 2011 roku zostało wprowadzone rozróżnienie grup wiekowych, które skomplikowały sposób obliczania podstawowych świadczeń emerytalnych Folketrygden. Obecnie, emerytury naliczane są według trzech wzorców.
Pozostałe czynniki wpływające na wysokość emerytury w Norwegii
Kwestie emerytur w Norwegii bywają skomplikowane. Warto je omówić z profesjonalnymi doradcami znającymi aktualne uwarunkowania i zasady regulujące naliczanie i wypłatę świadczeń w Polsce i Norwegii.
Dodatkowe informacje na temat emerytur w Norwegii oraz profesjonalni doradcy – ATS Anna Stankiewicz
Poruszając się w obrębie państw, z którymi Norwegia ma podpisaną umowę o ubezpieczeniu społecznym, można przenieść pobieranie emerytury do innego kraju. Jest wśród również Polska. Od tej zasady są nieliczne odstępstwa, na przykład w przypadku osób posiadających status uchodźcy czy posiadających emeryturę obliczoną na podstawie renty inwalidzkiej dla młodocianych. W większości przypadków pobieranie norweskiej emerytury w Polsce nie stanowi problemu.
W tym miejscu rozprawiamy się z funkcjonującym mitem, odnośnie do możliwości wypłacenia zgromadzonych na swoim koncie funduszy, po wyjeździe z Norwegii. Należy wyraźnie podkreślić, że składki emerytalne mogą zostać wypłacone wyłącznie w formie emerytury, po nabyciu do niej praw! Okres składkowy w Norwegii zostanie przeniesiony do Polski (jeżeli osoba przepracowała odpowiednią liczbę lat i zgromadziła na swoim koncie wymaganą liczbę punktów emerytalnych), na mocy umowy podpisanej pomiędzy krajami, a przeniesienie odbywa się wyłącznie pomiędzy urzędami dwóch krajów.
Wysokość norweskiej emerytury wyliczana jest na podstawie liczby przepracowanych lat i czynników, które zostały opisane powyżej, między innymi zarobków współmałżonka. Wysokość minimalnego świadczenia bywa więc różna. Zgodnie z danymi NAV, w maju 2020 orientacyjna wysokość minimalnej emerytury w Norwegii wynosiła 158 621 NOK czyli (po aktualnym kursie jakieś) 72 952 PLN brutto rocznie. Dokładne kwoty zależą od indywidualnych wyliczeń urzędu.
Artykuł partnera
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…