Ministerstwo Ochrony Środowiska chce zwiększyć wykrywalność szkód w wyniku zatrucia czy zanieczyszczenia środowiska. Ubezpieczenia EKO mogą pomóc, potrzebna tylko większa świadomość.
Ubezpieczenia odpowiedzialności za szkody w środowisku to w Polsce wciąż nowość. Świadomość przedsiębiorców w zakresie ich odpowiedzialności za szkody wyrządzone środowisku naturalnemu jest coraz większa, natomiast nie zawsze wiedzą oni, że tę odpowiedzialność można objąć ubezpieczeniem.
W odpowiedzi na potrzebę dyskusji o tym ryzyku i rodzaju odpowiedzialności ERGO Hestia kontynuuje rozpoczęty w 2016 roku cykl konferencji. Będą one poświęcone właśnie ochronie środowiska i ubezpieczeniom szkód środowiskowych. Pierwsza część cyklu spotkań nosiła nazwę EKOlogicznie. W tym roku ubezpieczyciel spotkał się z brokerami pod hasłem EKOpraktycznie.
Aleksandra Ożdzińska, ekspert ds. ubezpieczeń ekologicznych w Biurze Ubezpieczeń OC ERGO Hestii: „W ubiegłym roku omawialiśmy różnice pomiędzy klasycznym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej a ubezpieczeniem EKO. To był ważny moment do rozmów ze względu na prace Komisji Europejskiej nad regulowaniem tej odpowiedzialności. W tym roku w poszerzonej formule położyliśmy nacisk na aspekty praktyczne. Zaprezentowaliśmy aktualne dane o szkodach w środowisku zgłoszone w Polsce według danych statystycznych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Omówiliśmy też szczegółowo proces likwidacji szkody środowiskowej oraz funkcjonowanie zasady ryzyka w odpowiedzialności środowiskowej względem zasady ryzyka znanej w prawie cywilnym”.
Michał Kiesiński, dyrektor Departamentu Rozwoju EIB wyjaśnia jakie są główne przyczyny pracy nad ubezpieczeniami typu EKO: „ Aktualnie obserwujemy wzrastające zainteresowanie klientów ubezpieczeniami szkód w środowisku zauważa. Niemniej jednak główną przeszkodą do rozwoju tej linii ubezpieczeń nadal jest niska świadomość korzystających ze środowiska co do ryzyka, na jakie są narażeni oraz zakresu i skali potencjalnej odpowiedzialności. Ponadto silnie zakorzenione jest mylne przekonanie, że w razie emisji niebezpiecznych substancji do środowiska, w pierwszej kolejności akcje ratowniczą zobowiązane są podjąć państwowe jednostki ratownictwa. Podjęta przez Ergo Hestię inicjatywa poszerzenia wiedzy brokerów w przedmiocie zasad odpowiedzialności oraz dostępnej oferty ubezpieczeniowej jest tym bardziej cenna”.
Nawet w przypadku niewypłacalności sprawcy możliwe jest przywrócenie środowisku naturalnemu równowagi, odtworzenie chronionych gatunków lub odbudowanie ich siedlisk. Koszty działań naprawczych mogą być olbrzymie. W kwietniu ub.r. 12 państw członkowskich Unii Europejskiej podało koszty takich działań po 142 szkodach w środowisku, jakie miały miejsce na ich terytoriach. Stanowiły one zaledwie 10 proc. wszystkich szkód w środowisku a koszty ich naprawy wyniosły 180 mln euro.
Źródło: www.gu.com.pl
Wiosenne przymrozki, które nawiedziły Polskę w ostatnich tygodniach, stanowiły poważne wyzwanie dla rolników. VH Polska,…
Grupa Generali opublikowała swoje wyniki finansowe na 31 marca 2025 roku. Spółka w tym okresie…
W obliczu coraz większych wyzwań związanych z dostępem do publicznej służby zdrowia, wiele rodzin poszukuje…
Remont mieszkania wiąże się nie tylko z wyborem właściwych materiałów budowlanych czy też przygotowaniem harmonogramu…
Link4 podsumował swoje wyniki finansowe w pierwszym kwartale 2025 r. Spółka po raz pierwszy od dwóch…
Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC to nie tylko wymóg prawny, ale również realna ochrona przed ogromnymi…